Skocz do zawartości
gawor89

ZUŻYCIE PASZY - jak obliczyć

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym się dowiedzieć jak obliczyć zużycie paszy brojlera.

Nie wiem czy sumować także straty w stadzie ? Jeśli tak to jak ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hodowle miał mój ojciec i razem z nim sie opiekowałem tym wszystkim około 10 lat. Niestety ojciec zmarł i wszystko przeszło na mnie, a on wykonywał te wszystkie obliczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego ile osób tyle szkół liczenia.

Podam jeden (chyba najpowszechniej stosowany)

Ilość zjedonych ton paszy podzielić przez ilość ton żywca za które masz zapłacone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proste i logiczne, szkoda że z dokładnością nie bardzo.

Dokładne liczenie jest trochę bardziej skomplikowane. Ja zrobiłem sobie arkusz w EXCEL-u, ale nie będę tu opisywał algorytmu liczenia zużycia paszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proste i logiczne, szkoda że z dokładnością nie bardzo.

Dokładne liczenie jest trochę bardziej skomplikowane. Ja zrobiłem sobie arkusz w EXCEL-u, ale nie będę tu opisywał algorytmu liczenia zużycia paszy.

 

Ja także mam zrobiony arkusz w EXCELu. Tak jak kolega pisał wcześniej , aby podzielić tony przez sprzedane kg to tak robiłem. Tylko właśnie zastanawia mnie jak obliczyć te straty w stadzie..Czy po prostu ilość padniętych szt pomnożyć przez ich średnią wagę i później to wszystko zsumować ? Lubie być dokładnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki sposób wybierzesz jest nieistotne, chodzi o to aby popełnić jak najmniejszy margines błędu. Padłe sztuki ileś ton paszy zjadły więc nie można całej zakupionej paszy rozliczyć tylko na sprzedane kilogramy, dalej pytanie się pojawia - co robisz ze sztukami i elementami skonfiskowanymi przez VIS ?

 

 

Jak się zagłębisz w problem wyliczenia zużycia paszy, to okaże się, że aby zrobić do dokładnie, to trzeba troszkę się nagłowić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z wagą jednodniówek? Ważą 32-45g/szt i na tę wagę nie zużywają paszy. Czy dla prawidłowych wyliczeń nie powinno się tego odliczyć? Na kilkadziesiąt tysięcy sztuk stanowi to znaczącą ilość w kilogramach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co z wagą jednodniówek? Ważą 32-45g/szt i na tę wagę nie zużywają paszy. Czy dla prawidłowych wyliczeń nie powinno się tego odliczyć? Na kilkadziesiąt tysięcy sztuk stanowi to znaczącą ilość w kilogramach.

 

No właśnie o to chodzi. W każdym dniu ileś tam ważą. Więc wydaje mi się że warto je też wziąć pod uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak widzisz, na stosunkowo proste pytanie, które zadałeś nie da się odpowiedzieć:

 

"Ilość zjedzonych ton paszy podzielić przez ilość ton żywca za które masz zapłacone"

 

bo jest to zbyt duże uogólnienie problemu.

Napewno już po tych kilku postach wiesz dlaczego hodowcy podają różne zużycia. Ilu producentów, tyle metod liczenia, a jedne są mniej dokładne, a inne bardziej.

 

Pozdrawiam i myślę, że jak zwykle sam dopracujesz się metody najbardziej Cię satysfakcjonującej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej jakie macie ceny paszy ...provimi bialystok termin 30 dni jutro moge na pisac ..

jakie mam ceny .bo teraz nie pamietam ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej jakie macie ceny paszy ...provimi bialystok termin 30 dni jutro moge napisac .( tak dobrze ?)

jakie mam ceny .bo teraz nie pamietam ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do liczenia konwersji.

Jako, że jestem przedstawicielem z wytwórni pasz, z liczeniem zużycia mam często doczynienie u różnych hodowców.

Ostatnio spotkałem sie również z odliczeniem paszy zużytej z powodu rozsypywania przy karmikach (to akurat przy indyczce).

Ponadto inna jest waga ptaków na fermie, a inna jest po dojechaniu do ubojni (normalne zjawisku ubytku wagi w transporcie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...