Skocz do zawartości
Gość Bartosz1

Czy moge sprzedac kawalek ziemi?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam w maju ubieglego roku przejalem gospodarstwo, chcialem sie dowiedziec czy moge sprzedac 1 ha ziemi dodam ze ten obszar nie byl objety ONW a ja nie staralem sie o pomoc w postaci "ulatwianie startu mlodym rolnikom", ani tez nie zaciagalem zadnego kredytu preferencyjnego.

 

Prosze o odpowiedz z gory dziekuje Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zalezy ile masz tej ziemi bo jak tyko 1ha i płacisz krus to lipa przepadnie ci krus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
to zalezy ile masz tej ziemi bo jak tyko 1ha i płacisz krus to lipa przepadnie ci krus

Ogolem mam 16 ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mozesz z tym robic co chcessz a za ile chcesz sprzedac? no i gdzie?

no i nie zapomnij ze ANR ma prawo pierwokupu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W łodzkim dokladnie wieruszów jest to ziemia w miescie i dotego łąka wiec nie specjalnie mi na niej zalezy a jak sie maja sprawy z ANR? czy musze cos zglaczac do ANR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzieki za pomoc

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tylko musisz pamiętać cena sprzedaży nie odbiegała w dól od średniej w regionie bo ANR może Ci ją podkupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A jesli te 16 ha wydzierzawi innemu rolnikowi (umowa na pismie i zarejestrowana w gminie) to czy zaplaci od tej dzierzawy jakies podatki??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jesli te 16 ha wydzierzawi innemu rolnikowi (umowa na pismie i zarejestrowana w gminie) to czy zaplaci od tej dzierzawy jakies podatki??

 

Czynsz dzierżawny nie jest dochodem z działalności rolniczej więc podlega podatkowaniu na zasadach ogólnych, jeśli wydzierżawiający chce być praworządnym i uczciwym obywatelem to winien złożyć PIT-a i zapłacić od dochodu podatek (oczywiście istnieje kwota wolna od podatku na poziomie bodajże 2200 PLN w tym roku ale pewien nie jestem czy dokładnie tyle) jeśli więc rocznie dochód z działalności nie rolniczej mieści się w tym przedziale można nie płacić podatku

W praktyce jeśli wydzierżawiający prowadzi tylko działalność rolniczą i nie rozlicza się z Urzędem Skarbowym corocznie - możliwość jego sprawdzenia go przez urząd skarbowy jest praktycznie nie bliska zeru (nikt nie będzie latał po gminach i sprawdzał jakie umowy zostały w niej zawarte - zwłaszcza że na umowach rzadko kiedy jest wpisany PESEL czy NIP - tak wiec identyfikacja płatnika w aplikacji Urzędu Skarbowego bez PESELU i NIP jest bardzo utrudniona a czasami wręcz nie możliwa).

Co nie zmienia jednak faktu że praworządny obywatel winien odprowadzać takowy podatek

Ale w tym momencie wchodzimy na grunt filozofii

... czy ktoś chce żyć, płacić podatki, pracować, kochać prawdziwie ... czy też chce tylko udawać ze to robi - wybór należy do niego ...

dla przeciwwagi mogę jedynie powiedzieć że tylko kret ma łapy w drugą stronę (od niebie) J

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...