Skocz do zawartości
piootr

Żywienia krów mlecznych

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Panie Piootrze

Dzięki za zrobienie pierwszego kroku i wystartowanie z tematem

Temat do dyskusji - tłuszcze tzw chronione w dawce.

Proszę o opinie praktyków którzy mają własne obserwacje na ten temat i błagam bez przepisywania podręczników dla hodowców albo ulotek z worków.

Ja wprowadziłem pasze z tzw tłuszczem dla krów przez okres od wycielenia aż do momentu jak widzę że już nie chudnie / trwa to ok 2 miesiące/ Wszystkie 18 krów które przeszły taką fazę żywienia elegancko weszły mi w cykl i zaskoczyły maksymalnie po trzecim zabiegu. Wcześniej krowy starsze z wyższą wydajnością / 45 - 55 l/ musiałem szprycować estrofanem i stymulować moment owulacji defereliną. Teraz obeszło sie bez hormonów. Spotkałem sie też z propozycją aby taki tółuszcz wprowadzać nie zaraz po wycieleniu tylko ok miesiąca po wycieleniu.

Nie wymieniam nazwy tej paszy bo była prośba abysmy nie robili kryptoreklamy róznym firmom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dajesz w postaci TMRu

Tłuszcz daję na koryto indywidualnie /mam obore uwięziową/ róznicując też jego dawke w zalezności od wydajności indywidualnej.

W moim przypadku to raczej jest jak to piszą żywieniowcy PMR a nie TMR. Wozem mieszam oddzielne dawki podstawowe na dwie grupy dojonych w oborze, zasuszone luzem w szopie = kiszonka z trawy + słoma i dodatki, podobnie młodzież żeńska. Byków nie opasam bo za stary jestem zeby tak tyrać.

Proszę o kontynuowanie dyskusji wieczorem - czas do pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem lepiej nie stosować tłuszczy bezpośrednio po wycieleniu kiedy krowa nie pobiera dostatecznie dużo suchej masy ów dodatek może obniżyć pobieranie suchej masy ja stosuje gliceryne i nie narzekam na efekty wcześniej była płynna mieszanka energetyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
z tego co wiem lepiej nie stosować tłuszczy bezpośrednio po wycieleniu kiedy krowa nie pobiera dostatecznie dużo suchej masy ów dodatek może obniżyć pobieranie suchej masy ja stosuje gliceryne i nie narzekam na efekty wcześniej była płynna mieszanka energetyczna

 

Cytujesz wiadomości wprost z popularnych pisemek dla hodowców że tłuszcz powoduje obniżkę pobierania pasz. Tak naprawdę to nikt tego jeszcze nie udowodnił. To jest naturalne że po wycieleniu mniej jedzą i kazdy z nas sie ratuje jak moze, jeden zalewa krowy gliceryną drugi glikolem inni próbują pomóc krowom za pomocą tłuszczu.

Czy glicerynę kupujesz w firmie na literę O czy moze gdzie indziej , ile podajesz i jak to przedstawia się w złotówkach?

Nie miałeś problemów z zakwaszeniem krów po glicerynie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dawałem ketomiks ale teraz to raczej więcrj w nim wody i melasy

a gliceryny to nikt nie fałszuje tak przynamniej sądze raz wziąłem z overa 250 kg za drogi gips problemy z dozowaniem z beczki a było to w zimie

teraz biore nieduze ilośći z Blattiny mają ją w opakowaniach 5kg i 60 kg o ile dobrze zapamiętałem płacę po 6.50 zł za kilogram za mniejsze opakowanie a 6zł za kilogram za większe a daję do 300gram plus obowiązkowo drożdze przed i po wycieleniu pszepraszam że umiściłem nazwy firm

ps jeszcze jest energomag z vet-agro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Panowie ja tu zapieprzam od południa w oborze a wy wszyscy siedzicie sobie na Forum . Kto za Was krowy wydoi i obrządzi?

Ale ad rem.

Co z tym Ketomiksem?

Napiszcie coś więcej bo kiedyś był u mnie jakiś smutny pan i proponował mi zakup tego środka ale wydawał mi się drogi. Nie wiem czemu ale wydawało mi się że był to jakiś granulat a Pan Blattin pisze o jakimś płynnym preparacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest i granulowany ale ten ma dodatkowo troche białka

 

A płynny można samemu zrobic zmieszać glikol z melaso i jest ketomix 200 litry kosztuje troche lepiej jak 700 zł melase chętnie krowy jedzą

 

blattin ten energomag z vet-agro to z tej firmy na glinianej w Lublinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej te dodatki typu ketomiks, gliceryna to dajecie cały czas czy tylko w okresie okołowycieleniowym? ja daje glikol jak krowce nie dopisuje apetyt, albo mam podejrzenia o subkliniczna ketoze. A wyco jeszcze polecacie na okres okołowycieleniowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hej te dodatki typu ketomiks, gliceryna to dajecie cały czas czy tylko w okresie okołowycieleniowym? ja daje glikol jak krowce nie dopisuje apetyt, albo mam podejrzenia o subkliniczna ketoze. A wyco jeszcze polecacie na okres okołowycieleniowy?

 

Propionian sodu i 25-30 cm combivitu można też samą melasą polać jedzenie krowom i troche lepiej się do niego zabierają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W innym temacie ktos pisał o drożdzach to chodzi o te o nazwie zaczynającej się na "D" jeśli tak to po nich są problemy u krówek z cystami na jajnikach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio na jesieni zeszłego roku ok 80zł za 10 kg jest bgardzo gęsty najlepiej go przelac w kanisterek lepiej go wtedy wymieszać wiadomo że najcenniejsze jest na spodzie a sprzedawany jest w wiadrkach przy większej ilości w beczkach zwrotnych wychodzi trochę taniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profesor z AR co leczy mi krowy mówił że krowy po podawaniu glikolu robią się ospałe, leniwe macie też takie obserwacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W innym temacie ktos pisał o drożdzach to chodzi o te o nazwie zaczynającej się na "D" jeśli tak to po nich są problemy u krówek z cystami na jajnikach

nie to niemożliwe musi być tego iine podłoże stosowałem je i moja rodzinka

i nic takiego nie stwierdziliśmy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W innym temacie ktos pisał o drożdzach to chodzi o te o nazwie zaczynającej się na "D" jeśli tak to po nich są problemy u krówek z cystami na jajnikach

nie to niemożliwe musi być tego iine podłoże stosowałem je i moja rodzinka

i nic takiego nie stwierdziliśmy

 

Teraz stosujesz drożdze jeśli tak to jakie i u kogo kupujesz i ile dajesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stosowalem jeszcze energomag, jest z melasa, jest latwiej przyswalany przez krowy niz syntetyczny glikol, ale z racji jego kleistej formy wydaje mi sie mniej praktyczniejszy w szybkim uzyciu, dlatego wole glikol, w sumie jest to miesznka propionianu z glikolem, 300g plus 750ml wody, wymieszc w butelce i jak ma problemy z apatytem to wlac do pasczy .W sumie w czasie laktacji nie stosuje gliceryny czy jej podobnych dodatkow energetycznych, mam nie najgorsze objętościówki więc nie jest żle.Jedynie sztuki wydzielone w grupie do 100 dni laktacji(wydajnosc dzienna 35-45kg) dostaja extra pasze, np.drożdże, problemow z zacielaniem nie ma, góra za 2-3 razem zostaja zacielone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hej te dodatki typu ketomiks, gliceryna to dajecie cały czas czy tylko w okresie okołowycieleniowym? ja daje glikol jak krowce nie dopisuje apetyt, albo mam podejrzenia o subkliniczna ketoze. A wyco jeszcze polecacie na okres okołowycieleniowy?[/quote

 

jak widzę że krówka je i nie spada z masy to nie pcham w nią żadnych preparatów a jedynie ziarno kukurudzy wysłodki i drożdze których jestem wielkim zwolennikiem stosowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wysłodki tez daje, mam ich duzo wiec daje je do ogólnej dawki dla wszystkich.

swoja droga swietna pasza jak sie nie przesadzi to daje spory zapas energi w dawce, chciaz to chyba zalezy od partii wysłodków.A co sądzicie o młócie browarnianym?Ja daje w dawce jakieś 5 kg na głowe na dzień.Jakie są wasze opinie na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Profesor z AR co leczy mi krowy mówił że krowy po podawaniu glikolu robią się ospałe, leniwe macie też takie obserwacje

Ten profesor chyba preferuje osobiście jakieś inne płynne dodatki i po ich zażyciu jest zbyt leniwy i ospały zeby się trochę dokształcić i nie pierdolić ludziom głupot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...