Skocz do zawartości
Gość

Opłacalność gospodarstw mleczarskich

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

czy warto kupić gospodarstwo z 32 krowami (hf)(+ młode + buhaj), 25 ha ziemi, maszynami, budynkami, kombajnem,ciągnikami, nowoczesną oborą na 70 krów, halą udojową (2*4), domem mieszkalnym i kwotą mleczną na 21 tys litrów mc (klasa-ekstra )? Zastanawiam się czy inwestycja faktycznie jest opłacalna( mc należałoby spłacać ok 7 tys zł kredytu- przez 15 lat). Czy ktoś mógłby mi doradzić? Mój nr GG 49 36 876.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To zależy od Twojej wytrwałości, zamiłowania do hodowli bydła, sąsiadów, położenia gospodarstwa pod względem dojazdu i transportu pasz, wody pitnej i szeregu innych czynników.

Generalnie mleko to chyba najbardziej opłacalna gałąź produkcji rolniczej ... ale przy takim kredycie obawiam się że może Ci nie straczyć na zycie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

21 tys liter to troche za mało jak na takie stadko krów..to jest tak na 5 sztuk w sam raz ...także dolicz jeszcze zakup kwoty....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 tys liter to troche za mało jak na takie stadko krów..to jest tak na 5 sztuk w sam raz ...także dolicz jeszcze zakup kwoty....

21 000 litrów miesięcznie to daje

21000 : 30 dni = 700 litrów dziennie tj ponad 20 litrów dziennie od krowy sprzedanego mleka.

Uważam że na początek to niemało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
czy warto kupić gospodarstwo z 32 krowami (hf)(+ młode + buhaj), 25 ha ziemi, maszynami, budynkami, kombajnem,ciągnikami, nowoczesną oborą na 70 krów, halą udojową (2*4), domem mieszkalnym i kwotą mleczną na 21 tys litrów mc (klasa-ekstra )? Zastanawiam się czy inwestycja faktycznie jest opłacalna( mc należałoby spłacać ok 7 tys zł kredytu- przez 15 lat). Czy ktoś mógłby mi doradzić? Mój nr GG 49 36 876.

moze zapomniales dostawic zera albo dwoch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kot uważa ze 21tyś. litrów na miesiąc to jest dla 5 krów. Te krowy musiały by dawac po 4200 litrów KAŻDA . Czyli 140 litrów dziennie jedna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby Ci odpowiedzieć na to pytanie trzeba trochę więcej danych: ile spółdzielnia (najczęściej) płaci za mleko, czy nowoczesna obora będzie w pełni wykorzystana, w jakim stanie są łąki i kilka pomniejszych.

Ogólnie mając ok 1 zł za litr mleka (jest to realne) - w przyadku gospodarstwa dobrze prowadzonego. 30% miesięcznej wypłaty za mleko trzeba oddać do banku więc to wg mego rozeznania (a przepracowałem niemało w tej działce) jest to górny pułap obciążenia kredytami.

Jednocześnie zwracam uwagę na zagospodarowanie odchodów i ich gromadzenie - jeśli dobrze czytam 32 krowy + młodzież na 25 ha daje więcej niż 1,5 SD/ ha więc tu pojawia się ograniczenie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...