Skocz do zawartości
marshal_m

Rozpoczęcie produkcji mleka

Rekomendowane odpowiedzi

w przyszłości chciałbym rozpoczac produkcje mleka. no i mam problem bo jestem w ty zielony i nie wime czy wogóle sie to opłaca. mój ojciec posiada małe gospodarstwo nwet nie wim eile hektarów:/ musze zapytać pzryhladam sie jak rozwijaja sie gospodarstwa w mojej okolicy które rozpoczeły takowa produkcje.z tego co sie dowiedziałem na rozszerzenie gospodarstwa dostali pieniadze z unii, znaczy refundacje czy cos takiego. ja musiałbym rozpoczac od budowy obory zakupu zwierząt i maszyn. wiem ze bedzie to du ża inwestycja . dochodzi równiez dokup ziemi:/ z tego co wyczytałem z unii mógłbym dostac 55% zwrotu z mojej inwestycji. no i chciałbym zapoznać sie z waszym zdaniem na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy nikt się nie wypoiwe na ten temat? widze tu wielu fachowców od rolnictwa lae nikt jakos ie nie kwapi mi pomóc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy nikt się nie wypoiwe na ten temat? widze tu wielu fachowców od rolnictwa lae nikt jakos ie nie kwapi mi pomóc

Jesteś faktycznie jeszcze bardzo zielony

Zanim zaczniesz cokolwiek robić w kierunku tworzenia gospodarstwa mlecznego musisz najpierw zainwestować w siebie - poczytaj na ten temat, odwiedź kilka gospodarstw i wtedy się przekonasz czy sam się nadajesz do prowadzenia takiej produkcji.

Z Twojego postu wynika że chciałbyś aby ludzie którzy mają o tym pojęcie w związku z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym streścili Ci tę wiedzę w kilku zdaniach - nie ma takiej możliwości.

Po drugie wiedza kosztuje więc dlaczego to mają robić za darmo?

A po trzecie musisz wiedzieć że w dzisiejszych czasach na tym rynku jest też konkurencja / kwoty mleczne /

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi konkretniej chodzi czy to sie opłaca wogóle taka duża inwestycja. odwiedzałem inne gospodarstwa oni nie maja jeszzce tak zaawansowanych obór np jaką ja chciałbym wybudowac. wiem ze chciałbym sie tym zajmować. mieszkam w okolicyw której znajduje sie mnustwó łąk i miałbym warunki do trzymania bydła. i właśnie skąd moge zdobyc kwote mleczna czy koniecznie musze ja odkupywac od innych rolników czy moge nabyc ja w inny sposób

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

drogi kolegoto sie wydaje tylko takie proste ja na twojim miejscu nie rozwijal bym tej produkcji bo tylko nabierzesz kredytow i twoje dzieci jeszcze beda musialy splacac ja jestem z podlaskiego tzn zaglebie mleka w roku 1998 budowalem obore na 40 krow cena jednego stanowiska to koszt 5500zl dochodzi jeszcze dojarka i zgarniaki obornika , schladzialnik ale w moim przypadku to ja mialem 40%srodkow wlasnych a na unie zabardz nie licz bo mozesz sie ostro przejechac jak chcesz cos jeszcze wiedziec to pisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

podstawa to kwota mleczna jeżeli jej nie masz to marne szanse chyba że kupisz bo w inny sposób jej nie dostaniesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
DAJ SOBIE SPOKÓJ BO Z GŁODU UMRZESZ BURAKU

 

To ze zielony nie musisz go od razu obrazac.

 

 

 

 

Jesli sie zdecydujesz to nie licz na zwrot wlozonej kasy, po prostu nierealne.

Nie przy tej oplacalnosci ktora jest obecnie.

 

Kwota mleczna, tylko zakup niestety.

 

Jesli nie masz nic, i chcesz od podstaw budowac budynki, kupowac stado, pole, maszyny - osobiscie czarno to widze

 

Ale do odwaznych swiat nalezy, przemysl wszystko nim podejmiesz pierwsze kroki w tym kierunku, wdepnac w kredyty wbrew pozorom jest dosc latwo, gorzej pozniej sie z nich wyciagnac .....

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do - marshal_m - jestes zieolony i chcesz krowy chodować dziwne:) tak czy tak inwestycja od zera to koszt KILKUSET TYSIECY złotych + ciezka praca + nauka tak czy tak żeby zaczynać biznes to lepiej kupić obligacje lepiej sie na tym wychodzi..rolnicy którzy chodowali kilkanaście lat krowy- na rynku juz ich nie ma wiec nie licz na coś wielkiego..

jesli Ty nie wiesz ile Twoj ojciec ma hektarów to Ty nie masz wyobrazenia o pracy na roli:/

Wiesz zastanów sie jakimi pobudkami sie kierujesz rozważajac o pracy na roli?

wnioskuje ze jesteś młody skończ szkołe jakąś rolniczą zastanów sie czy Ty to lubisz bo myśleniem ze Ty biznes zrobisz od tak to jestes w błędzie:)

Kasa + zaciecie i moze cos wyjdzie z tego:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam obore na 12 krow tyle jest stanowisk,dojarka bankowa nie uzywana pare lat.zastanawiam sie czy po studiach kupic 12 krow schladzalnik,kwote mleczna tak ze 100tys max i kulac to.mam miesne i jeszcze inne zrodlo dochodu a tu by bylo pare groszy z tego mleka jeszcze za 2 lata koncze szkole a w 2012 cghyba maja kwoty zniesc czy cos.jak myslicie porywac sie na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja mam obore na 12 krow tyle jest stanowisk,dojarka bankowa nie uzywana pare lat.zastanawiam sie czy po studiach kupic 12 krow schladzalnik,kwote mleczna tak ze 100tys max i kulac to.mam miesne i jeszcze inne zrodlo dochodu a tu by bylo pare groszy z tego mleka jeszcze za 2 lata koncze szkole a w 2012 cghyba maja kwoty zniesc czy cos.jak myslicie porywac sie na to?

 

to jest prosta kalkulacja 12krów x ok 6000 =72000 + kwota 100000x 1zł to na początek potrzebujesz jakieś 180000 + jakieś narzędzia jeżeli ich nie posiadasz to kolejne 100000-150000. 100tys. kwoty to jakieś 90tys litrów czyli jak ci zapłacą po 1zł to na to wszystko musisz harować ponad 3 lata nielicząc jeszcze bieżących wydatków nie wspominając o zyskach. a jak masz miesne i coś jeszcze to czy opłaca ci się to zaczynać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpoczynać od zera to masakra. Mój ojciec tak zaczynał w 1996 roku i dopiero niedawno wyszedł na prostą (kredyt na oborę 10 stanowisk i nadbudówka na zbożę, siano i słomę). Przez te 10 lat było bardzo ciężko, wszystkie fundusze pochłaniała inwestycja:/ Dodam, że nie było jeszcze wtedy żadnych zwrotów czy programów rozwojowych teraz może było by latwiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ile możesz kupić kwotę mleczną?

Natomiast co do krów - czy masz możliwość wybrania najlepszych mlecznic ze swojego stada - czy opierać się będziesz na całkowitym zakupie.

Wtedy można kupić część jałówek cielnych - część krów już użytkowanych w 2-3 laktacji - wyjdzie Ci taniej.

Odnowienie doajrki to koszt 500-1000 zł, nowy zbiornik na mleko 1000 - 1200 l to ok. 10 000 (z odzysku z gwarnacją).

Dostosowanie obory do wymogów - tu powinieneś zamknąć się w kwocie 5000 zł (remont pomieszczeń chłodni i udojni).

Obowiązkowe badania (woda - jeśli własna i lekarz) 200 zł.

I możesz zaczynać.

Natomiast co do zniesienia kwot - nie jest to jeszcze przesądzone - ale są przesłanki sądzić, że coś takiego będzie. Jednak w to miejsce mają zostać zlikwidowane niektóre dopłaty do bydła (stara 15 UE). [/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kwote mozna kupic od 0,50 gr do 1 zł jak sie orientowalem.ale niewiem czy kwote mozna dokupywac powoli np w jednym roku 20 000 w drugim 30 000 poprostu tak powoli sie w to pakowac nie wszystko na raz tak samo jalowki mysle e montbeliarde za tanie pieniadze jakies bym kupil znalazl gdzies i powoli z roku na rok sie kulal zeby w przeciagu mysle ok 3 lat miec te 80000 tys litrow kwoty i 10 krów poprostu rozwijal to z jakis dodatkowych pieniedzy zarobionych na czym innym tak poprostu zamiast w skarbonke albo lepsze auto wkladac w te krowki zeby potem ewentualna zona miala co robic:)sobie podoi heh nie tylko mnie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rozpoczynać od zera to masakra. Mój ojciec tak zaczynał w 1996 roku i dopiero niedawno wyszedł na prostą (kredyt na oborę 10 stanowisk i nadbudówka na zbożę, siano i słomę). Przez te 10 lat było bardzo ciężko, wszystkie fundusze pochłaniała inwestycja:/ Dodam, że nie było jeszcze wtedy żadnych zwrotów czy programów rozwojowych teraz może było by latwiej
nie tak zupelnie od zera bo obora jest i dojarka

tylko nie ma schladzalnika remont by sie przydal pomieszczenia i kwota i krowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupisz kwotę w granicach 60-80 gr. to masz szanse na taki wydatek.

Przy otrzymywaniu ok. 1 zł za litr mleka i poziomie sprzedaży rzędu 80 - 100 tys. l ten wydatek będzie Ci się zwracał przez 4-7 lat.

Co do kwoty - możesz dokupować dowolną ilość. Ograniczenie jest takie, że jeśli nie wykorzystasz min. 70% tej co masz - to część niewykorzystaną zabiera Ci ARR do puli krajowej.

W chwili obecnej zakup kwoty można dokonać do końca lutego - na ten rok kwotowy - który kończy się w marcu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli kupywac mozna do lutego kazdego roku.ja bym dopiero kupywac zaczal i z tym ruszal za jakies 2 lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata to spora czasoprzestrzeń jeszcze pewnie się sporo zmieni.

W tym roku z "mleka" wypadło ok. 50 - 60 tys. gospodarstw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i wypadnie przez ten czas pewnie drugie tyle moze wtedy gdzies kupie dlatego tania kwote

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dwa lata sytuacja powinna się ustabilizować,ale ceny kwot raczej nie spadną,no chyba że zapadnie decyzja o zniesieniu kwot od 2013r.Na twoim miejscu racze byłbym b.ostrożny z rozpoczynaniem produkcji mleka.Jeżeli masz inne zajęcie to będziesz miał sporo kłopotu z pogodzeniem obu zajęć.Krowy wymagają systematyczności i dużego nakładu pracy,szczególnie na początku zanim dojdziesz do wprawy i wszystko sobie poukładasz.Kiedy zaczynałem kilka lat temu musiałem zrezygnować z pracy zawodwej a miałem już produkcje w toku.Co do dojarki to za dwa lata może się okazać że jużnie działa,taki sprzęt jeśli długo nie jest używany lubi się psuć.Ale życzę powodzenia i szacuneczek za chęci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to inne zajecie to mi za duzo nie zajmuje czasu wiec trzeba jakos spozytkowac moj czas,a to raczej wznowienie produkcji mleka bo u nas od 50 lat byly krowy mleczne w rodzinie tylko ojciec wzial sie za cos innego i po przejeciu gospodarstwa pare lat temu od dziadka zlikwidowal krowy i wzial same opasya ja juz zapowiedzialem ze jak skoncze szkole to mleko znow bedzie plynac jak dawniej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez doilem itd jak bylem maly wiec wiem co to tylko ze dziadek nie mial serca do krow i dawaly najwyzej 15 litrow na dzien bo na wywarze i burakach pedzil to sie nie dziwie na latelem sie zawsze z wiadrami wywaru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...