Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 01:18 Wto 19 Lis 2019

Siew trawy w czystym siewie
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grześ

PostWysłany: 20:57 Czw 13 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A na jaki plon liczysz w pierwszym roku zasiewu Question Uważam że zebrana na zielonke roślina ochronna da więcej a konkurencyjność zależy od momentu zbioru rośliny ochronnej. Szkoły są dwie każda ma swoje + i -.
A nie próbował ktoś siać siernikiem podobnie jak rzepak.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
piotr1609

PostWysłany: 20:48 Czw 13 Kwi 2006    Temat postu: Re: siew trawy w czystym siewie Odpowiedz z cytatem

robbern napisał:
Siew samych nasion jest optymalny - gdyż trawa nie konkuruje z tzw. rośliną ochronną, po której zostają czasami puste place. Najłatwiej jest znaleźć starego kosa - w którym wolno obraca się tarcza wysiewająca (ładnie i dość równomiernie wyrzuca na 2,5 - 3 m, przy prędkości 4-5 km/h wydajność 1 ha/godz. Laughing ) Wysiew dobrze jest zrobić wieczorem na wzruszoną (wilgotną) glebę - łatwiej wtedy ocenić równomierność wysiewu.
Jeśli masz koła bliźniaki a nie masz wału - pozostaje przejechać raz przy razie - koszt ropy zwróci Ci się w rónownomierności wschodów.
Jeśli masz jakieś pytania zawsze możesz wysłać maila.

Zgadzam się w 100%. Siew w tzw roślinę ochronną, czyli w zboże (jęczmień, owies) to nie jest optymalne wyjście. Roślina ochronna konkuruje z trawami o wodę, o światło. Jeśli wybieramy taki sposób wysiewu należy pamiętać o zwiększeniu normy wysiewu nasion traw i znacznym zmniejszeniu wysiewu nasion rośliny ochronnej. Metoda polecana jeśli pole jest zachwaszczone, stanowisko po ugorze itp, wtedy ma to jakieś uzasadnienie.
Wady siewu w roślinę ochronną to: brak rozsądnego plonu w roku siewu, osłabienie obsady traw spowodowane konkurencją, szczególnie żle tolerują motylkowe, koniczyna , lucerna, ponieważ są światłolubne
Zalety jw: zbiór rośliny ochronnej na zielonkę, mniejszy problem z zachwaszczeniem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
piotr1609

PostWysłany: 20:38 Czw 13 Kwi 2006    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

jacekpn napisał:
Witaj piotr1609
Mam rozsiewacz do nawozów amazone, niewiem czy da rade nim zasiac tą trawe?
Czy zamiast brony dało by rade nasiona zmieszać z ziemią agregatem uprawowym ustawionym jak najpłycej opartym na walkach. Mam agregat COMBI GRUDZĄDZ 3,7 m.Niemam czym wałować.

Więc tak, z agregatem zaskoczyłeś mnie, nie wiem czy nie za głęboko nasiona zostaną umieszczone. Trawy i motylkowe powinno się siać płytko, trawy teoretycznie, zaznaczam teoretycznie nawet na powierzchnie. Światło słoneczne stymuluje kiełkowanie traw, ale siejąc na powierznie gleby można założyć jedynie trawnik przy domu...
Wałowanie to zabieg niezbędny. Bez wałowania trzeba się modlić o deszcze Smile
Powrót do góry
jacekpn

PostWysłany: 18:56 Sro 12 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za informacje !
Powrót do góry
robbern

PostWysłany: 22:28 Wto 11 Kwi 2006    Temat postu: siew trawy w czystym siewie Odpowiedz z cytatem

Siew samych nasion jest optymalny - gdyż trawa nie konkuruje z tzw. rośliną ochronną, po której zostają czasami puste place. Najłatwiej jest znaleźć starego kosa - w którym wolno obraca się tarcza wysiewająca (ładnie i dość równomiernie wyrzuca na 2,5 - 3 m, przy prędkości 4-5 km/h wydajność 1 ha/godz. Laughing ) Wysiew dobrze jest zrobić wieczorem na wzruszoną (wilgotną) glebę - łatwiej wtedy ocenić równomierność wysiewu.
Jeśli masz koła bliźniaki a nie masz wału - pozostaje przejechać raz przy razie - koszt ropy zwróci Ci się w rónownomierności wschodów.
Jeśli masz jakieś pytania zawsze możesz wysłać maila.
Powrót do góry
jacekpn

PostWysłany: 21:15 Nie 9 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam do zasiania 4 ha, i ręcznie to nieda rady. Rozsiewaczem do nawozów, zaczyna mi sie podobac ten pomysl bo na tym polu sa miejsca podmokłe i MF 255 z siewnikiem 2,7 m dlugo nie wjade, a mam też ZETORA 7341 z bliżniakami którym rozsiałem na tym polu nawozy i poszedl. Za kilka dni jak jeszcze troche podeschnie to agregat gdzie da rade i może rozsiewaczem zasieje. Na tych podmoklych dołkach to nawet bez przykrycia powinna wzejsć.
Powrót do góry
piootr

PostWysłany: 20:41 Nie 9 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

posiej ze zbożem normalnie siewnikiem zborzowym (owies+jęczmień) tak z połowe tego co normalnie jak siejesz samo zboże wykosisz i będziesz miał dobrą kiszonke

jak chcesz to możesz to zrobić tradycyjnie w trzy palce i poszedł Cool
Powrót do góry
jacekpn

PostWysłany: 20:33 Nie 9 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj piotr1609
Mam rozsiewacz do nawozów amazone, niewiem czy da rade nim zasiac tą trawe?
Czy zamiast brony dało by rade nasiona zmieszać z ziemią agregatem uprawowym ustawionym jak najpłycej opartym na walkach. Mam agregat COMBI GRUDZĄDZ 3,7 m.Niemam czym wałować.
Powrót do góry
piotr1609

PostWysłany: 19:06 Nie 9 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do wysiewu polecam zwykły rozsiewacz do nawozów tzw bączek, czymś tak prymitywnym idealnie udaje wysiać się 40 kg, należy pamiętać o bronowaniu i wałowaniu
Powrót do góry
piotr1609

PostWysłany: 19:01 Nie 9 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siew czysty, bez rośliny ochronnej ma wiele zalet, siew w roślinę ochronną to ostateczność
Powrót do góry
piootr

PostWysłany: 21:59 Czw 6 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

można zmieszać ze zborzem ja tak robie i jest dobrze tylko zborza nie za dużo

możesz też posiać rozsiewaczem lejkiem , kosem u mnie tak też robią
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 21:36 Czw 6 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można wymieszać z jakimś zbożem które skosisz jak podrosnie generalnie tak się zaleca i dobrze to wrchodzi. Z teori można to mieszać z trocinami, otrebami.
Powrót do góry
jacekpn

PostWysłany: 21:28 Czw 6 Kwi 2006    Temat postu: Siew trawy w czystym siewie Odpowiedz z cytatem

Mam nasiona mieszanki traw, którą zalecają siać w czystym siewie. Mam starego poznaniaka, i niewiem czy uda mi się wysiac zalecane 40 kg/ha. Może ma ktoś doświadczenie z siewem samej trawy, albo podpowiedzcie z czym zmieszać żeby dobrze to zasiać. Obawiam się, że sama trawa będzie się "zawieszać" w siewniku.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: