Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem zainteresowany uprawą cebuli mocie jakieś ciekawe informacje na ten temat?? w tym roku po raz pierwszy sieje cebule na pow. 3 ha z siewu wiosennego (odmiana polanowska) zastosowałem 650 kg/ha nawozu BONTAR + 250 kg saletrzaku. szczególnie interesuje mnie ochrona roślin według zaleceń na poczatek zaraz po siewie zalecaja dać stomp a 2-3 dni przed wschodami roundup+satecid co o tym sądzicie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.

Po siewie 4l/ha Panida 330EC + (jak cię stać) Ramrod Flo 6l.

3 dni przed wschodami Randap.

Od fazy 2 liści właściwych Goal w dawkach dzielonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaka masz odmiane ja polanowską podobno dobra do przechowania szłyszałem że utopia jest dobra tylko kiepska w przechowaniu ( odmina wczesna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

również zdecydowałem sie dać panide ale zamisat Ramrod Flo dałem satecid. Czy rzeczywiście jest lepszy w dzialaniu bo mi wychodzi satecid o wiele taniej tylko że podrażnia w czasie przygotowania cieczy. zastanawiałem sie dać zamiast Roun(słowo zostało usunięte) rofosat tyle tylko ze duzej różnicy w cenie nie ma i dałem Roun(słowo zostało usunięte).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o odmiany najlepsze są holenderskie ale cena!!! ja sieję odmiany polskie. - wczesna Gaja

- czerwona Venta

- średnio póżne Kristine, Viktoria, Oporto, Supra, Wolska (większość cebul ok.7cm średnicy).

Ilość wysiewu na 1 ha max.3,5kg.

Jeśli chodzi o randap to można cos zastępczego tzw.randapo pochodne inny producent i niższa cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak przechowujecie cebule?o jakich parametrach polecacie wentylatory (może dmuchawa)ja mam adaptowany garaż 8 na 11 metrów i robie jeden kanał wentylacyjny z desek (najtaniej mi wyszło) w pszyszłości zamierzam zrobić izolacje z pianki politylowej a na razie słoma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

folia, słoma od ściany, kanały wentylacyjne jak piszesz i dmuchawa od zboża to wszystko a jeszcze warzna rzecz cebulę na pryźmie należy z góry przykryć słomą by skraplająca woda nie pozostawała na cebuli lesz wchłaniana była przez słomę pryzma ok. 2m wysokości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wiem słyszałem żeby jeszcze było 1-2m nad sufitem aby był przepływ powietrza tylko dlaczego 2m pryzmy? mój u mnie w rodzienie maja po 4 metry (czy to moze żależy od wentylatora) kiedys przeczytałem że wentylator powinien mieć parametry 100-150 m3/1m3/h, sprężenie 300Pa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie ryzykuję więcej niż 2m ale może i 4 m przedmuchnie zawsze możesz dać drugi kanał np. z rur pcv śr.150 z naciętymi otworami wzdłuż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalecałes dac goal w dawkach dzielonych ale ten srodek nie zwalcza gwiazdnicy pospolitej (choc i tak go pewnie go zastosuje bo tego chwastu nie wystepuje duzo na polu) ale czy probowałes może stosowac aliacine 400 EC (1l)+galigan 240 EC (0,1l) trzy razy i jesli tak to jakie rezultaty?zastaniawiałem się dac galigan i zamiast aliacine dać LUXAN GRO-STOP 01 DP lub LUXAN GRO-STOP 300 EC albo LUXAN GRO-STOP 300 HN (zawieraja ta sama substancje tylko ,że zalecane sa pod ziemniaki)trzeba by zadzwonic do producenta.dajecie azot w 2 czy 3 dawkach bo ja w 2 i mam zamiar dac saletre wapniowa bo podobno potrzebuje cebula.kiedy dajecie azot bo zalecaja nie pozniej niz w połowie czerwca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas wszyscy stosują Goal lub Galigan w dawkach dzielonych koniecznie bo jak dasz zadużą dawkę to pokręcisz cebulę (objaw przemija ale hamuje wzrost).Aliacine 400 EC - nigdy nie stosowałem, możesz dać Satecit lub Stomp czy Ramrod flo ale to dla mnie zadrogo.

Koniecznie nawożenie w dzielonych dawkach bo zadyżo azotu by było pod korzeń tok do połowy czerwca powinno się zakończyć nawożenie bo później szczypior nie załamuje się, saletra wapniowa jak najbardziej jest droższa ale się czybciej rozpuszcza w czasie suszy. Ja jeszcze się nie spieszę z nawożeniem niech cebula się wykształci i wyprostuje. Obecne fotki na mojej www w dziale rolnictwo-moje uprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile dajesz w czystym skladniku NPK ? bo ja dalem 90kg N i nie wiem czy dac tylko 50 kg N w formie saletry wapniowej czy dac jescze w 3 dawce zwyklej saletry? czy to może za duzo dawac 180 kg N wiem ze najlepsza bylaby analiza gleby ale ojciec jej nie wierzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję takie nawożenie wg analizy gleby: 150N, 150P, 230K w dawkach dzielonych 2/3 azotu przedsiewnie i reszta w dwuch dawkach koniec maja i ok. 10 czerwca reszta. No i najważniejsze ph gleby jeśli wymagane to wapnowanie pod przedplon, jeszcze dolistnie ze dwa razy jakimś specyfikiem.

Najlepszym nawozem azotowym jest Polimag ale dla mnie zadrogi cebula jest wrażliwa na chlor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz po co chcesz dawać LUXAN GRO-STOP 01 DP lub LUXAN GRO-STOP 300 EC albo LUXAN GRO-STOP 300 HN (zawieraja ta sama substancje tylko ,że zalecane sa pod ziemniaki) ???????????????????????????????????????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak miałem nie zaprawaione naisona;/ to pryskałem juz 2 razy diazolem gdziesz 1 tydz po wschodach i około 1 tyg temu

 

obecnie mam tylko problem z ostem ,którego mi nawsochodzilo mase(nie zdazyłem juz opryskac randapem przed wschodami)jest juz dosc spory

jedyne co mi przychodzi na mysl to wyciac go(naszczecie mam niecałe 3 ha cebuli ) i poczekac az odbije i opryskać,

tylko nie wiem jeszcze czym(żeby go upalic)

 

 

 

a tak pozatym to cienka ta cebula jest w tym roku i blada ( bede sypał w tym tygodniu saletre amonowa, czy moze probowac czegos innego?) , chyba z zimna bo w analogicznych dniach poprzedniego roku było znacznie cieplej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zimny z ostem w cebulce to niema problemu ja robię tak:

Oset występuje zazwyczaj nie na całym polu tylko gniazdowo, biorę opryskiwacz plecakowy (mam 7 litrowy) i opryskuję każdego z osobna taki spacerek po plantacji. LONTREL 300 SL 5ml/7l wody i jest OK. cebula stoi a oset dostaje "sztycha" po trzech dniach. Robię to w ten sposób bo jak bym chciał opryskać całe pole to musiał bum się liszyć ze sporym wydatkiem LONTREL jest drogi. Etykietę znajdziesz na mojej stronie www.

Mateusz jeśli chodzi o ochronę przeciwko szkodniką to tak:

Nasiona zaprawiam na mokro - POLIKRUST + zap. SUPER HANOI + zap. Apron. Następnie gdy jest taka potrzeba w trzeciej dekadzie maja lub na początku czerwca na śmietkę NURELLE D 550 EC + np. saletra wapienno-magnezowa. Wszystkie etykiety środków na mojej www.

Pozdrawiam kolegów cebularzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thx za rady @wjacek napewno wypróbuje;]

 

dzisiaj posiałem saletry amonowej i zobaczymy co z tego bedzie

 

opryk goalem udał mi sie ;] wszystko co było zostało upapalone a co "hardsze"przypalone nawet delikatnie occet przypaliło

 

jedyni z czym mam problem to chrzan z którym walcze juz od jakis 3 lat na jednym kawałku pola;/ i jak narazie niebardzo moge sobie dac z nim rade;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zimny chrzan to na giełde wykopać i jeszcze kase zgarniesz

Faktycznie z chrzanem to będzie problem to roślina wieloletnia rozmnaża się poprzez korzenie mocna mieszanina i oprysk miejscowy powinien go wyłorzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po mojej cebulce po niedzielnym gradzie o średnicy ok. 2-3 cm nie zostało nic

Więc nie wiem czy coś wypuści z niej jeszcze? ,bo jest cały szczypiorek zczaskany i na polu pusto!! jak myślicie będzie jeszcze coś z tego czy tylko zaorać i siać coś innego?Tylko co

tak samo poszły pomidory,pietruszka,marchew fosolka i co tu teraz robić nawet strat już nieliczy

a jak było u was? bo ja jestem z ok. poznania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Herbert współczuję ci w zeszłym roku też miałem cebulę po gradobiciu.

Z moich obserwacji jeśli cebula miała przynajmniej dwa listki to powinna odrosnąć na już jakiś tam system korzeniowy (tak było u mnie) napewno będzie później. Jeśli odrośnie to radził bym ci ją prysnąć ASAHI 0.3 l lub saletrą wapniowo magnezową 5l/ha jako lekarstwo dla uszkodzonych roślinek.

Bądź dobrej myśli tylko z chwastami będziesz miał robote.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@herbert wyrazy współczucia ;/

 

jak juz bedziesz musiał siac to moze buraczki czerwone bo nic innego nie nasówa mi sie pozatym na mysl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wjacek ale czy dajesz saletre razem z nurelle w formie dolistnej?podobno saletra wypala rośliny(podobno)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...