Skocz do zawartości
jan222

ziemniaki bez obornika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Czy można z powodzeniem uprawiać ziemniaki bez nawożenia obornikiem? Jeżeli tak to w jaki sposób (klasa ziemi, poplony, odmiana ziemniaka itp)? Bardzo proszę o porady!

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak można ja uprawiam tak od lat ponieważ mam małą chodowlę.

Ziemia kl. 3 i 4, po zbożach przyorana słoma, poplon gorczyca przyorana na zimę, nawożenie przed sadzeniem ok. 120 kg N/ha i jest OK.Zalesał bym jednak dawkę azotu podzielić 2/3 przed sadzeniem i 1/3 przed zwarciem międzyrzędzi (przed ostatecznym opsypaniem) moje ziemniaczki możesz zobaczyć na www.wjacek1.prv.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście, że sam projektowałem dzięki za uznanie troszkę brakuje mi czasu na aktualizacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Ja niestety nie mogę osiągnąć wydajności na zadowalającym poziomie, obornika niestety nie mam, przyorałem jedynie słomę żytnią. W tym roku po raz pierwszy posadziłem sadzeniakiem z centrali, odmiana Santa, zobaczymy czy w tym tkwił problem. Opady deszczu też słabe w naszych stronach (w tym roku lepjej) Na tę chwilę dopiero zaczynają wschodzić sadzone dość późno do ok 5 maja! Na przyszły rok planuję tak jak mówisz ściąć słomę i posiać poplon (jednak nie gorczycę a rzepak ozimy) i przyorać wiosną. Co o tym myślisz?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorczyca nie jest najlepszym poplonem a więc rzepak może być też ale ja nie jestem zwolennikiem wiosennej orki chociaż to zależy od struktury ziemi.

Jak chcesz uzyskać dużą wydajność to polecam ci odmiane SATINE bardzo duże bulwy i bardzo duża wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można zapytać jaki osiągasz plon z 1ha i z jakiej odmiany?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o plon to tródno zprecyzować - ja sadzę głównie odmiany bardzowczesne i wczesne więc plon początkowy w czerwcu to ok.10-12t/ha a jessienią jak się nie wyprzedam wcześniej to 30-50t/ha.

Odmiany - Velox, Lord, Denar, Vineta, Satina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to bez obornika taki plon??? ale pewnie rozkład opadów musi być odpowiedni, no chyba że nawadniasz!

 

pozdrawiam i dzięki za dobre rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 300l dajesz 10 kg mocznika i walisz dolistnie 2 razy w tmp 12-15 stopni najlepiej z godzine po deszczeu albo wcześńie rano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mocznik 20kg + siarczan magnezu 8kg (siedmiowodny)+ mikroelementy np.Insol 7, obowiązkowo z siarczanem bo bez to bezsensu azot nie zostaje wtedy uwolniony.

Plantacji nie nawadniam ale sadzeniaki podkiełkowane.

Duży nakład poświęcam na produkcję dużych bulw (zapotrzebowanie na rynku hurtowym)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można bez obornika uprawiać ziemniaki i nawet są lepsze efekty niż na oborniku ja pole przygotowyję już zaraz po zniwach wysiewam gorczycę na poplon pózniej orka z pogłębiaczami lub głębosz na wiosnę sieje na 0,45 ha 2-2,5 m polifoski 6 plus 1m saletrzaku mieszam to wszystko i sadzę ziemniaki pużniej przy każdym oprysku czy to na stonke czy na zarazę ziemniaka dodaję mocznika około 10 kg na 100 l cieczy z tym że ochronę przciw chorobom to trzy razy to minimum jakie stosuję mam bryze i zbierałem z około pół hektara około 20 ton a nawet więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi i proszę o dalsze opinie!

 

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest norma że od 6-10% przy wyższym może zwiększać zawartośc azotanów w bulwach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nawet doscyć kiedy sadziłes jak to odmiana juz pewnie masz wykopki ;d ja rute posadziłem ale bradzo mało tylko dla siebie wole jesienią sprzedawać bryze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest odmiana wczesna LORD sadzona 19 kwietnia.

Właśnie przymierzam się do wykopków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo będzie lepsza nie ma rewelacji w plonie a wszyscy kopią bo mają zaplanowany drugi plon po ziemniakach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian nie ma czego gratulować ale dzięki.

A oto kalkulacje.

wydajność na dzień 17 czerwca 12 420 kg ziemniaków dużych handlowych i 1 350 kg małych razem daje 13 770 kg z 1 ha.

Cena na dziś to 1 zł za kg.

Daje to 1350 zł z 1 ha

Myślę, że super.

ziemniaki112eq.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...