Skocz do zawartości
Michal56

Rolnice- jak zwalczać?

Rekomendowane odpowiedzi

Moją uprawę warzyw (buraki ćwikłowe, marchew) zaatakowały ostatnio rolnice. Proszę o rady osób, które też miały z nimi do czynienia. Jak skutecznie je zwalczać? Jakie środki najlepiej zastosować? Kiedy je stosować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie kilka lat temu nawet cebulę wpierdalały to lecieli wtedy Nurelle. A najlepsze było to że koło północy bo wtedy wyłaziła na żerowanie i najskuteczniej załatwiało france.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiązanie to mix pyertroidu + organofosforowy np bi + fastac

może być także nurella jeno trochę drogawa.

Wazne - oprysk w nocy !!! - wtedy wyłażą z nor

 

Podobnie było w 2003 roku - wtedy wcinały rzepak i np jęczmień tak, że w ciągu nocy potrafiły wciąć kilka ha do gołej ziemi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepie doradzono mi, żeby zastosować Pyrinex . Opryskałem po 22, ale nie przyniosło to żadnego rezultatu. Gdy się grzebie w ziemi, to znajduje się ich wiele, ale na powierzchni jeszcze ich nigdy nie widziałem (nawet około północy) Jak je wywabić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rolnice żerują bezpośrednio na powierchni lub wciągaja materiał roślinny po ziemię. teraz przy tych temperaturach to nawet w nocy nie chce się im wyłazić. nie słyszałem by mozna je jakoś wywabić.

 

co do pyrinexu - to działa układowo, a rolnice należało by potraktować kontaktem - pyretroid + gazowo to fosforooraniczne + układowo to też fosforoorgniczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dostałem z cukrowni:

 

Pojawiają się pierwsze uszkodzenia buraków cukrowych wywołane przez rolnice.

 

Żerujące larwy powodują niesymetryczne otwory i kanały w korzeniu (patrz zdjęcia). W miejscu uszkodzenia roślin, w glebie występują ziemistoszare, lub szarozielone larwy tego szkodnika (żerujące głównie w godzinach nocnych).

 

Czynnikiem sprzyjającym występowaniu tego szkodnika są próchniczne, spulchnione gleby oraz ciepła i sucha pogoda.

 

Ze względu na wysoką temperaturę powietrza zabieg zwalczania rolnic należy przeprowadzać w późnych godzinach wieczornych, stosując preparaty zawierające diazynon. W celu zwiększenia skuteczności zabiegu należy stosować dużą ilość wody (do 400 l/ha).

 

Więc trzeba będzie dziadostwa poszukać i powalczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolnice dobierają się już do ziemniaków. To prawdziwa plaga. Czy jest tak tylko u nas czy w całej Polsce Do klęski suszy dochodzi jeszcze to....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam rejon ok. Kalisza (wielkopolska)

Rolnice w ziemniakach - zwalczanie oprysk nocą Nurelle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie walki rolnic w ziemniakach.

Czy jeszcze warto teraz pryskać czy już za późno?

Czytałem ,że rolnice rozmnażają sie do połowy lipca i jakoś pożniej...

Chyba że ta pogoda im tak pasuje że będą sie mnożyć jak stonka... javascript:emoticon(':twisted:')

Twisted Evil

 

I czy tylko Nurelle je zwalcza czy są inne preparaty

 

Pozdro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zoczywiście, że nietylko Nurella są inne (jak ci zależy to poszukam), może już się nie rozmnażają ale żerują te co są i to one narobią ci szkody a więc warto je wytruć 35 zł /ha to chyba nie dużo jeśli ziemniaki kosztują już 0,70 zł za 1 kg w hurcie i cena rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zoczywiście, że nietylko Nurella są inne (jak ci zależy to poszukam), może już się nie rozmnażają ale żerują te co są i to one narobią ci szkody a więc warto je wytruć 35 zł /ha to chyba nie dużo jeśli ziemniaki kosztują już 0,70 zł za 1 kg w hurcie i cena rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacytowałeś mój poprzedni post i po co?- może chodzi ci o błąd przy szybkim pisaniu?- nie wiem???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...