Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

chciałbym kupić kukurydze na kiszonke tylko mam problem bo nie wiem ile trzeba byłoby zaproponować kasy??? pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z 1500-1800 za hektar to byś musiał zaproponować.w zeszłym roku mokra (ziarno) była po ok.260zl a 7 ton napewno by gość umłócił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak w innych rejonach ale na południu wielkopolskiego wątpie czy ktoś ci w tym roku sprzeda, susza robi swoje i będzie sporo mniej zielonej masy. chyba że ktos sieje na ziarno i będzie chciał sprzedac wcześniej. cena 1500 jest jak najbardzej realna, zależy też czy coś tej kukurydzy wyrosło i czy ma kolbe. Ja w tym roku dokupiłem sporo siana po 30 zł za balot z dostawą do domu. sianko super, "krowy wpieprzaja aż im sie uszy trzęsą". Kupiłem od kolesia który wydzierżawił łąki nad baryczą, i nieźle na tym wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też jestem z południowej wielkopolski a nie wiesz po ile jest sianokiszonka w balach??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bede w tym roku pierwszy raz robił kiszonke z kukurydzy i mam kilka pytan ,kiedy najlepiej skosic kukurydze i czy dodajecie jakies dodatki do zakiszanej masy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie daję najważniejsze dobre ubicie i rozdrobnienie po zetce dużo się psuło po jaguarze jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam starą jednorzedówke krone i widze ze juz całe ziarnasie trafiają to myśle ze trzeba juz ja skosic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to koś mi chłopaki kiedyś zetką skosili to całe słoneczka były w kiszonce tragedia to był ich ostatni rok pracy, nikt ich nie bierze teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od odmiany jaką posiadasz, ale zakładam, że jest to odmiana z tzw. długozielonych więc w momencie kiedy ziarno mało poddaje się pod paznokciem. Wg poradników jest wtedy optymalny skład ziarna do kiszenia oraz odpowiednia zawartość suchej masy.

Osobiście koszę po pierwszych przymrozkach - wtedy ścina nieco rośliny i dochodzą do dojrzałości zbioru.

Koszę starą jednorzędówką Krone - 8 noży, z 1 ha w ub.r. wyszła przyma 4.6x12x0,95 m,(ok. 50 ton) dobrze ugnieciona i nakryta ziemią. Czas sporządzenia (razem z nakryciem) 16 godzin (trzy ciągniki i trzech ludzi).

W kanale gnojowym znajdowały się jedynie pojedyńcze ziarna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o ręcznym zbiorze dojrzałych kolb i późniejszym (zima) sukcesywnym sprzęcie słomy na bieżąco do skarmiania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości sierp był "tatowy" nie tatusiowy . A tak wogóle 2 ludzi +2 ciągniki na 16 godzin + folia to ile kosztuje ? A moje pytanie sprowadzało się do tego ile roboczogodzin potrzeba na ręczny zbiór kolb z 1 ha. Ktoś zna odpowiedź? Stawka godzinowa to ok. 5 zł. więc można porównać.Kosztu koszenia nie liczę bo w obu wariantach jest taki sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ub. roku we dwójkę ok.1,5 ha wycinaliśmy poprzeczniak (ok. 3-3,5 ara powierzchni).

Ale jeśli chcesz tak zrobić to jednak zebrać kolby poszłoby o wiele szybciej - a słomę możesz zawsze skosić choćby kosiarką listwową i pozbierać.

Ale czy jest sens się tak bawić - zrobisz dobrą kiszonkę z całej kukurydzy (koszonej powyżej kolana) jako uzupełnienie do sianokiszonki i masz zbilnasowaną dawkę paszy objetościowej (1:1 w stosunku objętościowym)

[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W telegaziecie jest teraz ogłoszenie, gość chce sprzedać 15 ha kukurydzy na kiszonkę, cena 2500 zł do uzg z ha. Lubelskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialbym sie dowiedzieć czy u kogoś z was pojawiła sie juz stonka kukurydziana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie niewiecie co jest przyczyną pojawiania sie na kolbach takich czarnych brzydkich narośli? Jak z tym walczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej jest to głownia.

Chcesz dowiedzieć się więcej popatrz np. na http://www.pioneer.info.pl/choroby.html

Są tam zdjęcia i opisy chorób to sobie dopasujesz.

Zwalczanie - jeśli jest na kiszonkę - to pjedyncze głownie (niektórzy podają nawet do 5% kolb) są nieszkodliwe, ale w fazie jeszcze "białej" tzn. nie pylącej. Jeśli masz niewielki areał,. który możesz obejść (sam lub z pomocą) możesz ręcznie usunąć zakażone kolby.

Zwalczanie chemiczne jest bardzo trudne, ponieważ zakażenie wtórnepojawia się w momencie pojawiania się kolb i jak wtedy wjechać ciągnikiem z opryskiwaczem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko czy głownia guzowata jest szkodliwa dla bydła. jeśli tak to w jakim stadium i czy w ogóle kukurydza porażona głownią nadaje się na kiszonką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czytać umie?

Napisałem, że w granicach 5% całości kolb (jeśli robisz z całych roślin to będzie ok. 2% zawartości) w stadium jeszcze niepylącym jest nieszkodliwa a nawet w Meksyku jadalna.

Natomiast stadium pylące może potem podrażniać układ pokarmowy i oddechowy krów a także ułatwiać zakażenie mykotoksynami (substancjami pochodzenia grzybowego) kiszonkę z kukurydzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie i sorki ale nie czytałem wcześniejszych linków. miłego wieczorków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...