Skocz do zawartości
Maciek

Czarne puste kłosy w pszenicy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnośnie chorób zbóz

Co to jest za choroba grzybowa w pszenicy ozimej ze sa takie stojące czarne kłosy z pośladem albo wcale nie ma w nich ziarna,mam to na jednym kawałku dzierżawy dobrze ze to tylko lekko ponad hektar,to on zdaleka wyglada na czarno jest tam chyba z 30 proc takich kłosów co roku to jest w pszenicy(mozna znależć) tyle ze normalnie to mniej jak 1 klos na 100 jest, czy to jest jakaś śnieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opisujesz "czernienie kłosów" lub czern kłosa - to mieszana infekcja grzybowa - sa to tzw grzyby saprofityczne wchodzące na obumarłe kłosy - przy tej suszy i braku ochrony fungicydowej to "normalne"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jako przyczyna może być słabe zmianowanie ( zbyt duży udział zbóż )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie nie zastosowałem nic (słowo zostało usunięte) zbita moze by to cos zmieniło sytuacje, pszenica była zaprawiona Vincitem i opryskałem tylko karbenem razem z herbicydem moze karben ograniczył wtedy inne grzyby i te sie rozwineły w nadmiarze, mam tak paskudnie na jednym kawałku na szczęscie ten kawałek 3lata temu był ugorem mialem tam jara pszenice i nie było tego paskudztwa, potem miałem rzepak obawiam sie ze to choróbsko to pozostalosc po odłogu,pszenica wyglądała jeszcze 2 tyg temu na kolo 5 ton z ha a teraz pewnie ze 3 umółce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chcesz zobaczyć co potrafi dobra zaprawa zastosuj tam jokeya droga ale zobaczysz różnicę.szkoda że nie stosowałeś fungicydu na flagowy chociaż alert byś dał bo o duecie czy tilcie to zapomnij nic nie warte kadzidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śniedź jest w środku ziarniaka a jak masz całe kłost to musi to być głownia. A karben sam jest za cienki. Jeżeli zaprawiałeś to twych czarnych kłosów nie powinno być chyba że zaprawiarka nie pokrywała dokładnie ziaren. Ja w tym roku wszystko zaprawiałem Oriusem i nie widziałem ani jednego czarnego kłosa. A w sobotę kosiłem gościowi pszenicę z "murzynem" (śniedź) to normalnie jakby wołek wpieprzył to ziarno, a kurzyłlo się jak diabli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc widze ze mam ziomka na forum jesteś z samego Łancuta czy z okolic, bo ja ostatnio czesto bywam w okolicy tego pięknego miasta,może moglibysmy wymienić spostrzerzenia,ja jestem z Przeworska jak coś to daj nr gg najlepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, o czym piszesz, to raczej głownia pyląca i jedyny sposób na nią to zaprawianie ziarna, bo tej choroby nie można zlikwidować żadnym opryskiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli byl Wincit to jedynie zostaje Mszyca ktora trzeba zwalczac na jesieni albo Skoczek szesciorak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...