Witamy, aby siďż˝ zarejstrowaďż˝ lub zalogowaďż˝,
skorzystaj z opcji dost�pnych po prawej stronie.
Obecny czas to 09:51 Pią 25 Maj 2018

wapno budowlane na pole???
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja ro?linna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andrews

PostWysłany: 21:53 Czw 23 Lut 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chyba tak zrobi? kolego dzi?ki za podpowied?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
tekmie

PostWysłany: 14:56 Czw 23 Lut 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.S?dz? ?e najbardziej wiarygodn? informacj? uzyskasz w stacji gdzie badaj? gleb? na zasobno?? sk?adników pokarmowych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
andrews

PostWysłany: 12:59 Czw 23 Lut 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam panowie mam pytanie odno?nie wapna budowlanego gaszonego, bo ko?o mnie jest stara kopalnia piasku, któr? w?a?ciciel zasypuje ró?nymi odpadami poprodukcyjnymi (takimi na które ma pozwolenie). Co jaki? czas przywo?? mu patelnie wapna, wygl?da jak wapno takie lasowane, tylko jest brudne i si? nie nadaje do ?adnej produkcji. Móg?bym takie bra? od niego za free, nawet na pole by sypa?, tylko jak to rozwozic i czy wogóle warto ?? Mam swojego ostrówka wi?c z za?adunkiem nie by?oby problemu ale czy to by rozwióz? rozrzutnikiem z adapterem?? Za tym przedsi?wzi?ciem przemawia to ?e mia?bym wapnowane pole w kosztach rozrzucenia go. Podpowiecie co? w tym temacie?? A mo?e kto? wie jak sprawdzi? czy to jest wapno??
Powrót do góry
osa21

PostWysłany: 07:08 Pią 30 Kwi 2010    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jedigrom napisał:
Witam, mam pytanie. Moja babcia rozsia?a kilka - kilkana?cie kg wapna budowlanego (nie wiem, jakiego rodzaju) na powierzchni? na której ma by? ogród warzywny. Zrobi?a to na jesieni. Czy wapno nie b?dzie mia?o szkodliwego wp?ywu na warzywa, skoro ogród ma by? sadzony nied?ugo?

ja w zesz?ym roku posia?em przed zamym sianiem ogródka przydomowego i wszystko by?o w porz?dku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen
jedigrom

PostWysłany: 10:29 Czw 29 Kwi 2010    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, mam pytanie. Moja babcia rozsia?a kilka - kilkana?cie kg wapna budowlanego (nie wiem, jakiego rodzaju) na powierzchni? na której ma by? ogród warzywny. Zrobi?a to na jesieni. Czy wapno nie b?dzie mia?o szkodliwego wp?ywu na warzywa, skoro ogród ma by? sadzony nied?ugo?
Powrót do góry
MMDD

PostWysłany: 01:26 Sob 2 Maj 2009    Temat postu: wapno budowlane na pole??? Odpowiedz z cytatem

zenek31 napisał:
Nie pytam z?o?liwie tylko po prostu nie wiem:
Dlaczego w takim razie nie ma sodu zamiast potasu w nawozach wielosk?adnikowych?

Bo nie jest ro?linow potrzebny w takich ilo?ciach, ?eby trzeba nim by?o nawozi?. Ale soli drogowej nie polecam bo powoduje zasolenie gleby - dlatego usychaja drzewa przy drogach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zenek31

PostWysłany: 12:12 Wto 16 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie pytam z?o?liwie tylko po prostu nie wiem:
Dlaczego w takim razie nie ma sodu zamiast potasu w nawozach wielosk?adnikowych?
Powrót do góry
ansu

PostWysłany: 11:42 Wto 16 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

artgon napisał:
ano tak sobie pomysla?em ?e jesli stosuje sie sól potasow?,
to cze?? skladnika zawiera sól drogowa, która mi zbywa....
Chlorek sodu jak nazw wskazuje zawiera sód który mo?e zast?pi? cz??? potasu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
men2face

PostWysłany: 19:09 Nie 14 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

artgon napisał:

Shocked
Powrót do góry
artgon

PostWysłany: 17:54 Nie 14 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak posypiesz du?o saletry to traw? te? wypali...///
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 09:05 Pią 12 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ciekawe czemu przydro?ne drzewa usychaj? ... Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
artgon

PostWysłany: 20:38 Czw 11 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 20:26 Czw 11 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A po co?
Powrót do góry
artgon

PostWysłany: 19:32 Czw 11 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie:
Czy mo?na stosowa? w uprawach rolnych sól drogow??
Je?li tak to to na jakich i w jakich ilo?ciach

Pozdro..
Powrót do góry
erdem

PostWysłany: 15:16 Czw 11 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

miecz100 napisał:
gdzie mo?na naby? wapno granulowane???? czy kto? morze wie z góry dzi?kuj? za pomoc Rolling Eyes

W lhoist. Sa równie? wapna typowo granulowane wygladajace jak np polifoska ale cena to 600z?/t Oxyfertil natomiast wyglada jak sól potasowa da sie rozsia? normalnym rozsiewaczem do nawozu typu lejek itp.
Powrót do góry
miecz100

PostWysłany: 10:47 Czw 11 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gdzie mo?na naby? wapno granulowane???? czy kto? morze wie z góry dzi?kuj? za pomoc Rolling Eyes
Powrót do góry
arturkj

PostWysłany: 01:48 Pią 24 Sie 2007    Temat postu: Kupno granulowanego wapna Odpowiedz z cytatem

Grze? napisał:
jozekrej napisał:
mo?na siac i budowlane ale jest jeden problem i? szybko dzia?a i krótko co za tym idzie lepsze jest rolnicze o mniejszej zawarto?ci wapna u nas furore robi wapno granulowane 80% wapna ale cena zwala z nóg 440z? tona trocze s?ono tyle ?? nie przewala si? ton

To mo?e lepiej stosowa? nawozy z zwi?kszona zawarto?ci? Ca np. superfosfaty lub can 27(jak si? nie myl?). Coprawda nie zmieni to pH jak prawdziwe wapno ale przynajmniej si? nie pog??bia zakwaszenie gleby.

Poszukuj? firm od których mo?na zakupi? wapno granulowane, co? ci??ko ich znale??, a popyt na wapno jest.
Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 14:26 Wto 8 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problemu metali ciezkich chyba nie ma gdyz wapno rolnicze palone jest odpadem przy produkcji wapna budowlanego i pochodzi cz?sto z tzw jednej beczki..Na pole bym go nie stosowa? gdyz jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczone do celow budowlanych i jest sporo drozsze miin obciazone inna stawka vat.Ale jak kto? mimo wszystko chce je stosowac to w sumie kto bogatemu zabroni...
Powrót do góry
biolmol

PostWysłany: 07:57 Wto 8 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Burakom nic si? nie stanie jak wapno b?dzie wysiane w sierpniu po sprz?cie przedplonu. ale nawozy fosforowe lepiej by?o by da? ko?cem listopada. obornik najlepiej na wiosn?. Buraki toleruj? odczyn zasadowy, nie lubi? kwa?nego b?dzie dobrze
Powrót do góry
biolmol

PostWysłany: 07:51 Wto 8 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Efektywno?? dzia?ania wapna obrazuje krzywa logarytmiczna. Na ró?nych glebach inna jest efektywna dawka ekonomiczna i w zale?no?ci od % zawarto?ci CaO, nie ma sensu stosowanie innej dawki jak 1t-3t/ha. Wapna budowlanego nie stosujcie, bo nie trzyma jako?ci. Raz wprowadzone metale ci??kie do gleby b?dzie ci??ko usun??. Je?eli wejdziecie w program rolnictwa zrównowa?onego, s? tam pobierane próbki ro?lin pod k?tem zawarto?ci met. ci??kich
Powrót do góry
piootr

PostWysłany: 20:29 Pon 7 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja sia?em kiedy? na wiosne przed burakami ale pole by?o potem zgruberowane i zaorane p?ytko i wszystko by?o OK
Powrót do góry
solek01

PostWysłany: 18:06 Pon 7 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy ktos mi powie czy wapno mozna zastosowac zaraz po zniwach a na wiosne siac buraki cukrowe? czy wapno nie spali siewek burakow?
Powrót do góry
biolmol

PostWysłany: 17:27 Wto 6 Mar 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

damian9871 napisał:
nie wprowadzaj zam?tu w g?owie go?ciowi to chyba logiczne ?e gleby klasy I-III nie b?d? piaszczyste
Mady rzeczne mog? zawiera? znaczne ilo?ci piasków, przejed? si? w ?ódzkie du?o gleb klas II i III posiada znaczne ilo?ci piasku. wed?ug ciebie piaski nale?? do klasy IV i V. ja mieszkam w górach u nas klasa IV obejmuje ci??kie gliny i i?y, a klas? I, II i III obj?te s? lekkie gleby po?o?one w dolinach rzecznych. Lub ci??kie gleby nap?ywowe (aluwialne) po?o?one u podnó?a stoków. Bonitacja gleb nie jest dobrym wska?nikiem jakie wapno mo?na stosowa? i nie idzie w parze z grup? agronomiczn?.
Nie mo?na powiedzie? tak jak Ty twierdzisz, ?e wapno tlenkowe nale?y stosowa? na KLASY gleb I-III bo gro tych gleb jest glebami organicznymi, na które nie jest wskazane wapno tlenkowe.
Przy doborze wapna bierzemy pod uwag? Exclamation GRUP? AGRONOMICZNA GLEBY Exclamation
1 bardzo lekkie 2 lekkie 3 ?rednie 4 ci??kie 5 torf. na 1 i 2 stosujemy jedynie wapno w?glanowe na 3 do wyboru, a na 4 ze wzgl?du na du?e w?a?ciwo?ci buforowe kompleksu sorpcyjnego zalecane jest wapno tlenkowe.
Je?eli kto? chce zajmowa? si? rolnictwem a nie potrafi odró?ni? grupy agronomicznej od klasy gleby to nie b?d? nawet komentowa? tematu.
Niew?a?ciwe zastosowanie wapna tlenkowego mo?e spowodowa? od?o?enie sie gipsu.
Powrót do góry
damian9871
Moderator

PostWysłany: 12:03 Wto 6 Mar 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wprowadzaj zam?tu w g?owie go?ciowi to chyba logiczne ?e gleby klasy I-III nie b?d? piaszczyste
Powrót do góry
biolmol

PostWysłany: 23:49 Pon 5 Mar 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest ju? wapno tlenkowe granulowane 80% CaO, koszt 300z? to nie b?dzie pyli?. Przy stosowaniu wapna nie bierze si? pod uwag? klasy gleby, a jedynie grup? agronomiczn?, na I i II (piaski ?wiry) stosuje si? w?glany, na III tlenek lub w?glan, a na IV (gliny i i?y) najlepiej tlenek. Jak pod palcami w glebie czujesz du?o piasku bezpieczniej b?dzie stosowa? w?glan. To sie tyczy gleb mineralnych. Na glebach organicznych lepiej nie stosowa? wapna tlenkowego, je?eli ju? musimy to najlepiej stosowa? delikatnie w?glany, albo np: skorupki jajek z kurnika lub przetwórni.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja ro?linna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: