Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 20:42 Pią 23 Sie 2019

wszystko o oborach dla bydła
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
robern

PostWysłany: 20:59 Czw 5 Lip 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zależy od firmy która buduje są takie, które postawią i wykończą w 3 miesiące i takie, którym sezon jest za mało.
Większość obór to duże obiekty na 50 - 120 SD.
Koszt obory to 600 000 do 1 000 000. Z czego ok. 35-45% to stan surowy reszta wykończenie. Im droższe "komputery" tym koszt wyższy.
Prawie wszystkie postawione na zbiornikach na gnojowicę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
141daniel

PostWysłany: 20:02 Czw 5 Lip 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ogulnie jak dlugo budowana byla dana obora NA ile sztuk krow mlecznych wyposarzenie ile kosztowalo wystawienie obory wolnostanowiskowej lub uwieziowej Question
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
robern

PostWysłany: 19:59 Czw 5 Lip 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiedz co byś chciał wiedzieć i czym się dzielić Wink
Byłem na kilku budowach to mogę coś podpowiedzieć.
Roboty od ... (wstawić właściwe) - przy krowach tak się nie urobisz - jak już wprowadzisz do wymarzonego budynku Smile
Powrót do góry
141daniel

PostWysłany: 21:54 Sro 4 Lip 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mozektos zbudowal nowa obore lub buduje i podzieli sie tym
Powrót do góry
Mentor

PostWysłany: 09:37 Sro 4 Lip 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem czy to na temat, ale jaki zasosować srodek ma muchy w oborze. Jakieś 10 lat temu znajomy przywiózł mi z Nemiec środek ARDAP,jak dla mnie to był hit, bardzo skuteczny,jedno pryskanie i zero owadów, nieszkodliwy dla zwierząt, ale nie wiem gzie można go w kraju kupić. Bo co roku pryskam jakimiś wynalazkami co działają miesiąc i potem to samo.
Powrót do góry
Bodzio55

PostWysłany: 14:36 Nie 1 Lip 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To zależy od prowadzenia rur . Są rurociągi mleczne wykonane ze szkła i wytrzymują . Laughing
Znam przypadek że źrebak zdemontował rurociąg wodny i dojarki , a rogów u niego nie zauważyłem . Wink
Powrót do góry
kris

PostWysłany: 19:03 Sob 30 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PCV trwałe, ale bydło ma rogi i rury mogą nie wytrzymac
Powrót do góry
Bodzio55

PostWysłany: 18:32 Sob 30 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym proponował instalację z rur PCV . Łatwy montaż i nie potrzeba praktycznie żadnych narzędzi . Kształtki zakłada się na rurę i skręca . Rura jest łatwa w obróbce ( można po podgrzaniu dowolnie giąć . W brew pozorom instalacja z rur stalowych wymaga sporej praktyki . Samo wymierzenie odcinka rury wymaga sporego doświadczenia . Pracowałem w tej branży kilka lat i pamiętam swoje początki kiedy przy próbie montażu okazywało się że brakuje 0,5 cm. Evil or Very Mad
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 20:52 Czw 28 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maksiura pomierz jakie będziesz potrzebował odcinki rur. Tam gdzie będziesz kupował zapewne będziesz mógł je nagwintować i dokupić potrzebne przejściówki (niple, mufki, kolanka). Klucz do rur i trochę pakuł nasączonych olejem i do roboty. "Dużego fachowca" tu nie potrzeba, ale jeśli nie czujesz się na siłach możesz poprosić do pomocy kogoś znajomego.
Powrót do góry
BoSS

PostWysłany: 13:33 Nie 24 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tobiasz napisał:
no ale jesli bęzie koszone pod wieczór to słoma będzie wilgotna!!!to powinno dac rade,mam znajomego który balotował odrazu za kombajnem i potem ta słoma sie grzała wiec mysle ze jak ją owine to powinno sie ukisić

ale słoma to słaoma prawie bez wartości pokarmowej i nawet jak mokra się ukisi a nie spleśnieje to i tak w niej zadnych składników nie przybywa samo włukno więc po co chcesz pakować kasę w folię skoro nic nie zyskujesz??
Powrót do góry
Tobiasz

PostWysłany: 07:28 Nie 24 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no ale jesli bęzie koszone pod wieczór to słoma będzie wilgotna!!!to powinno dac rade,mam znajomego który balotował odrazu za kombajnem i potem ta słoma sie grzała wiec mysle ze jak ją owine to powinno sie ukisić
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
maksiura

PostWysłany: 22:23 Pią 22 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem, dzięki za informacje. Bałem się szczerze mówiąc, że to może kosztowac kupę kasy. Nigdy czegoś takiego nie robiłem, myślicie, że do się to zamontować samemu, czy lepiej zatrudnić jakąś ekipę fachowców?
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 21:23 Pią 22 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koszt miski poidła to ok. 50 zł. Koszt rur to ok. 10 zł/m bieżący + kilka mufek i ze dwa kolanka oraz kurek to wydatek jaki Cię czeka przy montażu poidła. Szybko jednak się zwróci, bo krowa mleczna potrafi dziennie pobrać do 100 l wody.
Natomiast co do utrzymania maluchów z matkami - to dobrym rozwiązaniem jest trzymanie ich przy matkach. Owszem może być problem (ale nie musi) w przypadku kilku porodów jałówek w tym okresie. Jednak większość zwierząt opiekuje się małymi, nawet jeśli to nie jest ich potomstwo.
Powrót do góry
farmer na 102

PostWysłany: 20:26 Pią 22 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nina-pl napisał:
Uda się zaobserwowałem że cielęta w zamkniętym stadzie w oborze szukają jakiegoś spokojnego miejsca w dzień a do matki idą possac iw nocy gdy jest spokój leżą z matką spowodowane to jest tym że nie tracą matki z pola widzenia .Inaczej na pastwisku tam ciele nie oddala się ,więc kojec ''taki azyl'' to strzał w 10 ja w tym roku na zimę wzdłuż jednej ściany od grodze żerdzią bo inaczej leżą [oseski] pod paśnikiem.

też mam taka nadzieje a poza tym te jałówki są naprawde spokojne wiec wydaje mi sie ze jak powieksze klatke i oddzielnie dla cielaków to moze sie udać oczywiście cielaka wpuszcze po 3-4 dniach zeby nabrał sił i mógł uciec w razie czego- oczywiście nie chciał bym tego ale pożyjemy zobaczymy...
Powrót do góry
maksiura

PostWysłany: 19:23 Pią 22 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Ja mam takie pytanie. Bo mój ojciec, obecnie jest rolnikiem na emeryturze. Ma on jednak jeszcze małą oborę, w której trzyma 1 krowę mleczną. Nie ma on tam nic zautomatyzowanego. Chciałem mu więc trochę pomóc i zainstalowac poidło dla tej krowy. Myślałem o takim czymś jak to.poidło miskowe . Widzę, że jest tam też większy wybór w dziale poidła dla bydła, nie wiem jednak czym one się różnią. I przedewszystkim jaki jest koszt instalacji takiego jednego poidła? Z takich informacji technicznych, to do obory podprowadzony jest kran z wodą.
Z góry dzięki za pomoc.
Powrót do góry
nina-pl

PostWysłany: 19:12 Pią 22 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uda się zaobserwowałem że cielęta w zamkniętym stadzie w oborze szukają jakiegoś spokojnego miejsca w dzień a do matki idą possac iw nocy gdy jest spokój leżą z matką spowodowane to jest tym że nie tracą matki z pola widzenia .Inaczej na pastwisku tam ciele nie oddala się ,więc kojec ''taki azyl'' to strzał w 10 ja w tym roku na zimę wzdłuż jednej ściany od grodze żerdzią bo inaczej leżą [oseski] pod paśnikiem.
Powrót do góry
Bodzio55

PostWysłany: 17:27 Pią 22 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To się nie uda z prostej przyczyny , ciele instynktownie szuka opieki u matki , czyli w kojcu wspulnym .
Powrót do góry
farmer na 102

PostWysłany: 17:20 Pią 22 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

myslałem o tym zeby powiekszyć im kojec i zrobić oddzielny kojec dla cielaków na wode i pasze i połączyć je tak zeby małe miały swobodny dostep do matki a wrazie czego mogły sie schować co w na to??
Powrót do góry
Bodzio55

PostWysłany: 17:17 Pią 22 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Popieram !
Jałówki mimo że cielne to jeszcze dzieci , a jak wiadomo dzieci mają różne pomysły . Laughing Jeśli były by na pastwisku to inna sprawa .
Powrót do góry
mania

PostWysłany: 19:45 Sro 20 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

może wśród starych doświadczonych krów nie stanowiło by to problemu ale przy młodych krowach takiego berbecia na takiej małej powierzchni to raczej bym nie trzymała,
Powrót do góry
farmer na 102

PostWysłany: 18:32 Sro 20 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja mam takie pytanie z innej beczki- mam 3 jałówki mieszance i jedna wycieli mi sie w listopadzie a 2 w stuczniu- lutym problem jest taki ze w tej chwili biegają sobie w klatce 4m na 6m i jak na razie maja sporo miejca ale co mam zrobic jak mi sie wycieli pierwsza- rozumiem ze w czasie porodu lepiej zeby była oddzielona od stada i np 2-3 dniach bede mógł połaczyć jałówki z pierwiastką nic sie nie stanie cielakowi, czy jałówki nie bedą agresywne?? a jak to jest u was w stadach??
Powrót do góry
Tobiasz

PostWysłany: 22:13 Wto 12 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

od 5m do 6 kwadratowych czy cus podobnego wymogi UE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
krecio123

PostWysłany: 08:59 Wto 12 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

krecio123 napisał:
a wie ktoś możę ile metrów kwadratowych musi być w oborze wolnostanowiskowej na głęboką ściółke?

na jedną sztuke oczywiście
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
krecio123

PostWysłany: 08:44 Wto 12 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a wie ktoś możę ile metrów kwadratowych musi być w oborze wolnostanowiskowej na głęboką ściółke?
Powrót do góry
LewY

PostWysłany: 22:01 Pią 8 Cze 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

krecio123 napisał:
witam.
tak piszesz ze chcesz budować, i to nawet na fundusze UE a co z limitem zrobisz? przecież masz tylko dla 15 krów a chcesz 50. ja też chetnie bym zwiększył. mam nawet miejsce ale boje sie o kare. raz już zapłaciłem i nie mam zamiaru paś tych "byków" na górze wiecej. nie wiecie może jak to było w tym roku w kwietniu? czy płacili kare i ile? i jakie są prognozy na ten rok?
pozdro:)

Tak chce budowac obore na 50 sztuk majac obecnie tylko 15, chcąc produkowac mleka na jako takim poziomi a przy tym przy troszeke mniejszym nakladzie pracy niz obecnie musze wybodowac obore, wiadomo ze od razu nie zapakuje do niej 50 sztuk... plan jest taki zeby na poczatek mozliwie jak najszybcieciej zwiekszyc obasde do 30 sztuk bo tyle tez bez wiekszego problemu jestem w stanie obecnie wyzywic bez dokupywania pola czy laki, a potem juz stopniow spokojnie zwiekszac obasde. A w kwesti limitu obenie mam 100 tys kg z czego w tym roku wykorzystalem ok 75tys kg, w przyszlosci planuje dokupic jeszcze ok 50 tys i na jakis czas powinno mi tyle wystarczyc, pozatym zobaczymy co bedzie z tym prawdpodobnym zwiekszeniem narodowych kwot mlecznych, no i co raz czesciej slysze glosy ze od roku 2015 moze zostac zniesiony system kwotwania produkcji mleka, co z tego bedzie czas pokaze jednak w moim przypadku i takei ewentualnosci musze wziasc pod uwagę
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Następny
Strona 13 z 16

Skocz do: