Skocz do zawartości
przem

Prawo pierwokupu gruntów przez ANR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie, w najblizszym czasie bede przejmowal gospodarstwo od mojego wuja w zamian za rente strukturalna, czesc ziemi bede dzirzawil ale czesc chce kupic, czy ANR moze zkozystac z prawa pierwokupu jesli nie mieszkam w tym samym powiecie w ktorym znajduje sie ziemia (odleglosc ok 40km) mam wyzsze wyksztalcenie rolnicze i "chyba" posiadam gospodarstwo poniewaz dwa lata temu wydzierzawilem 2ha od rolnika na podstawie umowy notarialnej, mam nadany numer gospodarstwa ale umowa dzierzawy nie moze byc nigdzie zarejestrowana.

A moze pewniej bedzie aby wuj przekazal mi czesc ziemi w formie darowizny?

Prosze o porady poniewaz nie chce obudzic sie z reka w nocniku i pismem z ANR o oddanie jej ziemi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ANR przysługuje prawo pierwokupu (wykupu) w stosunku do każdej umowy przenoszącej własność nieruchomości rolnych ?

 

NIE. Agencji Nieruchomości Rolnych nie przysługuje prawo pierwokupu (wykupu), m.in. jeżeli:

 

* nabywcą nieruchomości rolnej jest spółdzielnia produkcji rolnej w razie sprzedaży przez jej członka nieruchomości rolnej, stanowiącej wkład gruntowy w tej spółdzielni,

 

* nabywcą nieruchomości rolnej jest osoba bliska zbywcy w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami (zstępni, wstępni, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, osoby przysposabiające i przysposobione, małżonek, który nie pozostaje we wspólności ustawowej ze sprzedającym nieruchomość oraz osoba, która pozostaje ze sprzedającym faktycznie we wspólnym pożyciu),

 

* w wyniku nabycia nieruchomości rolnej następuje powiększenie gospodarstwa rodzinnego do obszaru nie przekraczającego 300 ha użytków rolnych, a nabywana nieruchomość rolna położona jest w gminie, w której ma miejsce zamieszkania nabywca lub w gminie sąsiedniej (warunek miejsca położenia nieruchomości dotyczy tylko umów sprzedaży).

 

Mysle,ze to odpowiedz na twoje watpliwosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...