Skocz do zawartości
andrzej0

piece opalane słomą

Rekomendowane odpowiedzi

prowadze gosp. ogrodnicze posiadam piec węglowo miałowy typu uks 160 .piec weglowo miałowy ale od lat pale w nim trocinami bo taniej i miałem dostęp do tanich trocin. niestety zródło wyschło,teraz myśle o spalaniu slomy ,kiedyś widziałem piece opalane słomą a konkretnie balotami niestety dziś nie mam żadnego namiaru na producenta takich piecy .może ktos z was coś wie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w sobotę oglądałem program na jedynce o 7.00 Był właśnie temat o takich piecach. Jakiś facet opowidał że ma chodowlę trzody, ogrzewa całą chlewnie i dom. Jak by miał palić miałem to spalał by 700 kg. na dzień a tak to trzy bele wystarczą mu!! Myślę że taka oszczędność to coś wspaniałego i godnego zainteresowania!! Pozdro dla wszystkich!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który rolnik ekologiczny ma nadmiar słomy?!

Materia organiczna to baza dla rolnika ekologicznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Który rolnik ekologiczny ma nadmiar słomy?!

Materia organiczna to baza dla rolnika ekologicznego.

Ale jak ktoś ma 200-300 ha to dla niego z 20 ha słoma to jest nic!! A na forum nie tylko są ekologiczne gospodarstwa!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie zamówiłem taki piec - 70 kW, 4 kostki słomy załadunek i ma ogrzać dwa domy i garaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Właśnie sobie zamówiłem taki piec - 70 kW, 4 kostki słomy załadunek i ma ogrzać dwa domy i garaż.

Jak go zamontujesz to napisz!!! Ciekawy jestem bo w przyszłym roku będzie trzeba pomyśleć o nowym piecu!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy - jak będzie łagodna zima to może jeszcze przed wiosną ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zobaczymy - jak będzie łagodna zima to może jeszcze przed wiosną ...

 

a jeśli można wiedzieć to gdzie kupiłeś ten piec i za ile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Który rolnik ekologiczny ma nadmiar słomy?!

Materia organiczna to baza dla rolnika ekologicznego.

 

Zgadzam się, palenie słomy to nic dobrego nawet w 300 ha gospodarstwie konwencjonalnym, jak się policzy straty pruchnicy, dodatkowe nawożenie aby to uzupełnić (w skrajnych wypadkach się nie da)to mierne te oszczędności. Lepiej obsadzić sobie jakąś rośline energetyczną albo zasadzić las. Rośliny takie żyją długo produkują mase pruchnicy w postaci korzeni, liści i obieg materi się zamyka oraz tyle tlenu aby zrównoważyć dwutlenek który wydobywa się przy paleniu tej że rośliny.Czyli energia odnawialna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak oprócz słomy ze zboża masz słomę z kukurydzy na ziarno to nawet bardzo dobrze nawożona gleba nie jest w stanie tego dobrze przerobići nic się nie stanie jak raz na 4 lata zbierzesz słomę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak oprócz słomy ze zboża masz słomę z kukurydzy na ziarno to nawet bardzo dobrze nawożona gleba nie jest w stanie tego dobrze przerobići nic się nie stanie jak raz na 4 lata zbierzesz słomę.

 

W biologicznie czynnej(niekoniecznie wynawożonej) ziemi rozkład całych roślin kukurydzy następuje w około dwa lata. Oczywiście gdy się tą materie ułoży w glebie w warunkach tlenowych a nie na 30cm gdzie będzie butwieć a się nie rozkładać. Mój sąsiad uprawia kukurydze po kukurydzy na niektórych polach po 20 lat i ziemia daje rade to rozłożyć.

Słoma ze zbóż wbrew pozorom ma bardzo dużą wartość, a jak wraca w postaci obornika jeszcze wyższą, przy cenie nawozów sztucznych należy to brać pod uwage czy aby warto ją spalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgodzę sie ze słoma z kukurydzy rozkłada sie dwa lata ale weź pod uwagę kiedy zaczyna. zbierasz w koniec października albo listopad i jaka masz temperaturę? Mimo płytkiego wymieszamia z gleba rozkład jest dopiero od wiosny i wtedy musisz dostarczyć azotu dla uprawianej po kukurydzy rośliny i bakteriom do rozkładu, inaczej zabiora go innym roślinom. Przy pozostawionej masie roślin min 10T policz ile musisz dostarczyć azotu i ile trwa rozkład. Dlatego właśnie po kukurydzy sieje zboże i zabieram z niego słomę do palenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra ale jak spalimy słome to i tak odzyskujemy ta sama ilosc potasu i fosforu w popiele która była w słomie a tracimy jedynie pruchnice i azot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zgodzę sie ze słoma z kukurydzy rozkłada sie dwa lata ale weź pod uwagę kiedy zaczyna. zbierasz w koniec października albo listopad i jaka masz temperaturę? Mimo płytkiego wymieszamia z gleba rozkład jest dopiero od wiosny i wtedy musisz dostarczyć azotu dla uprawianej po kukurydzy rośliny i bakteriom do rozkładu, inaczej zabiora go innym roślinom. Przy pozostawionej masie roślin min 10T policz ile musisz dostarczyć azotu i ile trwa rozkład. Dlatego właśnie po kukurydzy sieje zboże i zabieram z niego słomę do palenia.

 

Faktycznie takim sposobem najmniej szkodzisz ziemi.Jdnak z tym dostarczeniem azotu niekonieczni tak musi być. Ja po uprawie kukurydzy na ziarno sieje na drugi rok groch pastewny(200kg) + jęczmień(50kg) i zregóły bez nawożenia zbieram zadowalający plon, ale ja mam gospodarstwo eko. więc nie mam wyjścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do fosforu i potasu to gdy jest ich sporo to po spaleniu jest za dużo popiołu i palenie też nie jest za ciekawe, ale jest na to sposób. Trzeba słomę zbierać jak jest już szara i bura spłukana po deszczach ale sucha, ja to robię dopiero we wrześniu i spalam dopiero w następnym roku. Piec czyszczę z popiołu co 3 doby tj. po spaleniu ok 10T słomy i popiołu jest 4-5 taczek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wasze dywagacje nt. masy organicznej jak mniemam dotyczą tylko i wyłącznie produkcji roślinnej. Jeśli ktoś ma zwierzęta to posiada dużo lepszy nawóz niż resztki pożniwne. Poza tym sprawę nawożenia roślinnego można załatwić poplonami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja również zastanawiam się na kupnem pieca na słomę. Czekam na opinie użytkownika robern. Jeśli już zainstalujesz to napisz ile spalasz na dobę kostek, oraz jaki jest koszt samego montażu takiego pieca. polecam również stronkę http://www.metalerg.pl/. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie walczę jeszcze z pracami budowlanymi. A kupno pieca musi jeszcze trochę poczekać, tym bardziej, że ARiMR nie za bardzo chce się dokładać do inwestycji (opóźnia swoje działania... )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może znacie kogoś kto by mógł kupować większe ilości słomy na opał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...