Skocz do zawartości
specjalista

Systemy udojowe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jeśli ktokolwiek ma pytania na temat systemów udojowych,niech smiało pyta-

napewno coś doradze i rozwiążę problemy- znam sie na tym

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam halę udojową tandem 2x4 używaną z niemiec gdzie bramki otwiera sie "pstryczkami" czy jest możliwość zamontowania komputerowej obsługi tego sprzętu czy jak to się zwie? Generalnie chodzi o to żeby krówki nosiły chipy i pokazywało się ile dała itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę o założeniu sobie dojarki przewodowej , słyszałam że rury można puścić na ziemi żeby było miejsze ciśnienie w rurach. u sąsiada ryry ma na wys.1,8 nad krowami a w innym miejscu dochodzi nawet do 2m czy to jest prawidlowe?czy ma to wpływ na komówki somatyczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
myślę o założeniu sobie dojarki przewodowej , słyszałam że rury można puścić na ziemi żeby było miejsze ciśnienie w rurach. u sąsiada ryry ma na wys.1,8 nad krowami a w innym miejscu dochodzi nawet do 2m czy to jest prawidlowe?czy ma to wpływ na komówki somatyczne
różnica poziomów jest jak najbardziej wskazana. Ma ona za zadanie samoczynnie transportować mleko do zbiornika. ja też mam przewodówke ale jakoś nie wiem jak mogą być rury przy ziemi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w halach udojowych rury są poniżęj poziomu krowich nóg i rzeczywiście jest tam mniejsze ciścnienie, ale w oborze uwięziowej położenie rur na ziemi jest niemożliwe, 1,8 to chyba trochę za wysoko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie? Zawsze lepiej jak mleko spływa, niż jest podnoszone do góry. Wysokość powyżej 1,8m robi się niebezpieczna ze względu na spadki podciśnienia przy strzyku. Mogą być one /spadki podciśnienia/ przyczyną wzrostu komórek somatycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

chcce przerobic obore na wolnostanowiskową niestety niestac mnie na hale udojową,mozna ją czyms zastąpić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto wiedzieć, że dój w typowej hali jest optymalnym rozwiązaniem. Znam roawiązania, gdzie krowy doprowadzane są do pomieszczenia w którym dojone są do bańki, a czasem do przewodówki. /Po pewnym czasie przychodzą same./ Warto modernizując oborę przewidzieć na przyszłość pomieszczenie w którym będzie taka hala udojowa, która usprawni Twoją pracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w swoim rejonie montera dojarek /może być przedstawicielem jakiejś znanej firmy/. Warto sprawdzić, czy ma uprawnienia do wykonywania przeglądów dojarek i wyda atest na dojarkę po jej zamontowaniu. Sprzwdź też, czy ten atest będzie honorowany przez Twoją mleczarnię. Ceny dojarek zaczynają się od ok. 10 tyś zł za używaną /niewiele za to dostaniesz/ a i przekraczają 50tyś. za nową, zależnie od rodzaju instalacji w oborze, ilości i rodzaju aparatów udojowych, a także od rozwiązania systemu myjącego. Musisz się zastanowić jaką rolę dla Ciebie ma spełniać dojarka. O korzyściach poszczególnych rozwiązań powinien poinformować Ciebie montarzysta dojarki. Warto wiedzieć, że rozwiązania stosowane przez różne firmy dają różne efekty. Nie daj się nabrać na stwierdzenie, że rozwiązanie jednej firmy, to to samo co stosuje druga. Wybieraj takie, jakie uważasz dla siebie lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W twoim województwie Węgrów zakłada bo zakładał u mnie,też na 20sztuk. TECHNIK WęGRóW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam..

Jaki system doju powinienem zastosować w hali udojowej tak aby był w miare tani bo nie posiadam zbyt dużego pogłowia krow mlecznych a chciał bym sobie ułatwić ich duj. Hale chce zrobić na 8 sztuk. pomieszczenie ma wymiary 4mx8m jaki rodzaj hali powinienem tez zastosowac.

 

Prosze o porade!!11!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim podejmiesz decyzję jaki typ hali udojowej wybrać, musisz odpowiedzieć sibie na ptanie jakie masz oczekiwania. Nie powinieneś zakładać, że hala ma być na 8 czy 10, a może 6 sztuk? Twoje pomieszczenie też stawia dosyć spore ograniczenie! Jedno z podstawowych pytań, to ile masz krów? Kolejne pytania: ile czasu chcesz doić? Czy ma to być tylko dój, czy coś więcej? I tak dalej... Kilka uwag: Masz oborę wolnostanowiskową? Jeżeli krowy mają być doprowadzane do pomieszczenia w którym będą dojone, to czy to musi być to właśnie pomieszczenie, może warto zaadoptować inne, ewentualnie dobudować z boku 3 ściany i zrobić jak należy? Napisz coś więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no racja.. nie musi byc to koniecznie 8 sztuk morze terz 6..

mam 16 krów wiem mało ale chciał bym sobie ułatwić ich doj. chce by był to tylko doj. nie mam zamiaru zadawać pasz przy doju itd. możliwość innego pomieszczenia nie wchodzi w gre. pyzatym te pomieszczenie jest zaraz przy pomieszczeniu gdzie będą krowy przebywały cały czas... a to pomieszczenie znowu przystaje do pomieszczenia gdzie znajduje sie schładzalnik .. wiec co pan radzi.. co da sie zrobic w takim pomieszczeniu.. wiem ze jest troche za małe ale jego przeznaczenie z przed dziesięciu laty było upełnie inne..

 

Pozdro!!!--=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

W takim pomieszczeniu można doić krowy tylko jak w jednostronnej hali udojowej. Ady zwiększyć ilość krów która stanie za jednym razem, powinny stać prostopadle do kanału dojarza - dój od tyłu. Mogą stać jak w "rybiej ości" - pod kątem ok. 30 stopni i pod większym. Za każdym razem dostęp do wymienia będzie inny. Ilość krów która się zmieści, zależy również od tego jak mogą krowy do tego pomieszczenia wchodzić i z niego wychodzić. Najprościej byłoby poprostu wiązać krowy pod ścianą i doić do bańki lub dojarki rurociągowej. Wkładając odrobinę pracy i robiac trochę wyżej /ok 30 cm/ stanowisko dla krów i tam gdzie podchodzisz do krowy w czasie doju, zachować poziom "zerowy" /takie wcięcia w podwyższeniu/, już ułatwiasz sobie pracę, bez dużych nakładów finansowych. Zrobienie jednostronnej hali udojowej zwiększa nakłady finansowe. Nie trzeba jednak robić specjalnej dojarki jak w hali udojowej /nisko/ można zrobić "normalną" dojarkę rurociągową, tylko trochę niżej - zależnie od układu pomieszczenia, można też ograniczyć ilość aparatów udojowych do 1 na 2 krowy, i zamiast myjni automatycznej zastosować tylko wanienkę. Można instalację do doju wykonać w oparciu o urządzenia używane. Polecałbym kontakt z montrem, który ma uprawnienia do wykonywania adestów na dojarki, masz wtedy pewność, że dój nie bądzie szkodził krowom. Napisz o którym rozwiązaniu chcesz "pogadać" więcej - rozwiniemy temat.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha.. dzieki Bardzo.. Ma do mnie przyjechac koleś co zajmuje sie montarzem barierek i dojarek to coś wymyśli..

 

Dzieki..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie rybia osć.. bo mam juz zrobione podwyrzszenie po obu stronach.. a dojarke to zamontuje tak oczywiscie rurociagową taką jak montuja na uwieziowej tyle ze aparaty na stale zamontowane no i rurociag mleczny poniżej poziomu kubkow udojowych..l mam terz zrobionę wciecie 15cm tak aby nieco powiekszyc miejsce krowie a jednoczesnie mogę miec rury schowane w tej wnęce które nie beda wowczas tak przeszkadzac dojażowi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W typowej rybiej ości dla krów przeznacza się 145cm, a dla dojarza 2 metry. Wtedy duże sztuki też stoją wygodnie. Skoro już masz taki, a nie inny wymiar, będziesz musiał sobie radzić. Przeprowadź wcześniej krowy przez halę, żeby się z nią "poznały". W pierwszych dniach zaczynaj dój wcześniej, jakoś to będzie - życzę powodzenia. Po pewnym czasie będziesz zadowolony. Przygotuj sobie płaszcz foliowy - przyda się na pierwsze doje .

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogrodniczych są specjalne kombinezony "jednorazówki" do oprysków - też się nadają...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miras, napisz co dalej z Twoją halą udojową, co doradził Ci fachowiec od barierek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...