Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

co myslicie o tym sposobie utrzymania obor dla bydla mlecznego? co sadzicie u ruszcie w oborze uwieziowej? na czym to polega? i jak to zrobic? ma ktos moze taka obore bezsciulkowa (uwieziowa albo wolnostanowiskowa?) to niech cos o niej powie.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian skąd jesteś? Czy są to Kosiska pod Łomżą? Jeśli tak to wokół masz sporo obór bezściołowych i możesz sobie podjechać i pooglądać i porozmawiać. Daj wiadomość na priv-a to podrzucę parę adresów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W innym temacie było już trochę na temat porównania systemów utrzymania (bodajże dobrostan zwierząt).

Osobiście jestem zwolennikiem utrzymania zwierząt na rusztach - mniej pracy, system bardziej przyjazny - a gówieństwo i tak trzeba zagospodarować.

Mniej pracy - ponieważ nie przewracasz dwa razy słomy - najpierw zwozisz jej do obory a potem nasączonej nie wywozisz na pole.

System bardziej przyjazny - ponieważ łatwiej jest zagospodarować gnojowicę na użytkach zielonych - obornik wymaga dodatkowych nakładów na równomierne rozprowadzenie - a i tak może się przedostawać do siana.

Tak czy inaczej odchody przebywają przez jakiś czas w oborze - więc zoohigiena jest podobna - z tym, że w wolnostanowiskowych na płytkiej ściółce bardzo często dochodzi do rozwarstwiania się racic i stanów zapalnych.

Obory rusztowe (zarówno uwięziowe jak i wolnostanowiskowe) wymagają małych nakładów pracy na obsługę związaną z usuwaniem odchodów. W oborach uwięziowych kanały gnojowe umieszczone są zaraz za stanowiskami i jest to zazwyczaj kanał 80x80 cm (wymiar zależy od całkowitej długości) o poziomym dnie (to jest bardzo ważne) zakończony 10 cm progiem, który wytwarza poduszkę pławną po której części stałe gnojowicy spływają do kanału zbiorczego lub studzienki, lub też zbiornika poza oborą.

W wolnostanowiskowych kanały są przykryte rusztami (zazwyczaj 220 - 250 cm szerokości). Wielkość zbiorników kanałowych i ich kształt zależy od wielkości budynku i osady zwierząt oraz możliwości pobudowania zbiornika poza oborą.

W regionie Mazur i Podlasia, każdu kto przeszedł na bezściołowy system oddycha teraz swobodniej (chociaż "ekologi" zatruwają im życie - nie mówiąc o środowisku) bo im śmierdzi. - Jakby obornik pachniał. Nie wyobrażają sobie, że musieliby znowu przewracać słomę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie wypadki (urywanie strzyków) zdarzyć się mogą w każdej oborze - bywa, że krowa sama sobie przygniecie przy wstawaniu/kładzeniu się lub sąsiadka "grzebnie" na sąsiednie stanowisko.

Natomiast z racicami nie większych problemów.

Natomiast zwracam uwagę na dobre zabezpieczenie rusztów przy drzwiach przed zamarzaniem i nie umieszczanie w pobliżu drzwi wyjściowych poideł. Niestety w naszych warunkach (tydzień czasu po -30) bywa, że woda z poideł zamarza na rusztach i powoduje jazdę bez trzymanki. A przy braku zdolności u krów opanowywania poślizgów bocznych może skończyć się potężną kraksą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z komunikatorów prawie wcale nie korzystam - przepraszam zainteresowanych. Na priva mogę wysłać nr kom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem w trakcie projektowania obory (dobudowy jednospadu) do mojej istniejącej. Oczywiście na gnojowice i na rusztach. Zbiornik na gnojowicę będzie posadowiony pod przybudówką. W starej oborze jeden rząd - w nowej naprzeciwko drugi. razem 28 stanowisk dla dojnych i jałówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem w niej - można polecić jako jedną z opcji rozbudowy.

A obok niej jest kilka nowych m.in. na 120 SD!

A co do projektu - będę miał go w II połowie lutego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
xnalazlem cos takiego co o tym sadzicie

http://www.topagrar.pl/index.php?page=by2f

 

Czy te wygrodzenia ktoś pomalował na zielono ???

 

Co za paranoja. Po co - żeby mieć zielone krowy ???

 

Ja polecam jednak ze ściółką i porządnymi wygrodzeniami i wolnostanowiskowe - prawdopodobnie następne wymagania unii za kilka lat.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Byłem w niej - można polecić jako jedną z opcji rozbudowy.

A obok niej jest kilka nowych m.in. na 120 SD!

A co do projektu - będę miał go w II połowie lutego.

ok to jak go dostaniesz to napisz na forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W starej oborze krowy ustawiam łbami do ściany, która będzie wywalana - i tam będzie korytarz i stół paszowy - 4m szerokości. 1,75 stanowiska i 1,3 do ściany - razem 7 m dobudówki.

W starej będzie tylko kanał stanowiskowy i zbiorczy z przepompownią - a pod nowym 190 m.sz. zbiornika. Niestety nie mogę skorzystać z samospływu - bo nowa jest parę centymetrów wyżej - a poza tym fundament jest kamienny -więc raczej trudno go rozebrać - żeby mi się potem obora nie złożyła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W starej oborze krowy ustawiam łbami do ściany, która będzie wywalana - i tam będzie korytarz i stół paszowy - 4m szerokości. 1,75 stanowiska i 1,3 do ściany - razem 7 m dobudówki.

 

To ma być uwięziowa czy wolnostanowiskowa ??? 1,75 to długość na stanowisko czy szerokość stanowiska ??? A 1,3m ???

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanowiskowa - długość stanowiska - 1,75 i 1,3 szerokość "spacerniaka" dla krów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygrodzenia stanowiskowe, które możesz zobaczyć np. na http://www.konstrukcja-stalowa.pl/hodowla/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=35

Masz tam zdjęcie uwiązanych cielaczków.

Przegrody będą typu IBW (gdzieś w połowie strony) - kopnięte h. Jest to rozwiązanie dogodne dla utrzymania czystości stanowiska, ponieważ przy napiętym łańcuchu podczas załatwiania się musi lekko się cofnąć. I to się sprawdza - co widać po zrobionych już stanowiskach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robern nie wiem czy czytałeś np: artykuł w piśmie "Hoduj z głową" styczeń-luty.

 

W większości polskich gospodarstw krowy utrzymywane są w systemach uwięziowych, chociaż coraz częściej są one przerabiane na wolnostanowiskowe. przykładem dla Polski mogą być "stare" kraje UE w których w ciągu ostatnich 20-25 lat nie wybudowano żadnej obory uwięziowej. W województwie pomorskim obory wolnostanowiskowe ma zaledwie 2,3 % gospodarstw. Jednak ich liczba w kraju ciągle rośnie. Swiadczy o tym przykład województwa mazowieckiego, w którym w ostatnich latach wśród obór planowanych i w budowie dominowały wolnostanowiskowe

 

Nie rób czegoś co za kilka lat będziesz musiał zmieniać. Oczywiście Ty decydujesz to Twoje złocisze i Twoje krówki.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem o tym "tryndzie" w starej 15. Aczkolwiek sam byłem w dwóch oborach uwięziowych we Francji, które nie miały więcej niż 10 lat - tak więc podane dane są zbyt optymistyczne.

Co do systemu utrzymania - po to buduję zbiornik pod budynkiem - żeby w przyszłości móc zrobić z tego oborę wolnostanowiskową. Coś takiego jak budowa (w moim wypadku rozbudowa) modułowa. Chwilowo na taką mnie tylko stać - nie porywam się na nie wiadomo co (czytaj kredyt powyżej moich możliwości) tylko dlatego, żeby być "modnym i trendy". Wiem, że krowy i również ja miałbym lepiej, ale dopiero się rozwijam - w tym roku zwiększyłem sprzedaż z 45 000 do ponad 60 000 kg i pogłowie z 16 do 28 SD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rebern masz rację nie każdego stać na wybudowanie obory wolnostanowiskowej przy obsadzie 30sztuk mlecznych bo taka inwestycja zwracałaby się przez długie lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...