Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba nie ma na to przepisów, poprostu musisz "podobać" sie ludziom, swoim potencjalnym wyborcom, kandydować i zostać wybranym. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w każdych wyborach musisz mieć czynne i bierne prawo wyborcze (czyli możesz wybierać i być wybieranym), oraz musisz być zameldowanym w danym sołectwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego wszystkiego musisz mieć skrzynkę wódki, albo i dwie, bo to zależy od liczebności i "pojemności" gardeł.

U nas ten sposób skutkuje od kilkunastu lat i zawsze się sprawdza. Oczywiście przed wyborami musisz zrobić kampanię reklamującą ów sposób przeprowadzania wyborów.

Bycie sołtysem jest chyba opłacalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję, to opłacalność zależy od wielkości wioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak u nas podatku sołtys zbiera około 500 złotych na ratę to marża mu ledwie starcza na dojazd do gminy

Bardziej liczy się nawet jakość ziemi od wielkości wioski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem tak bardzo wtajemniczony, ale podobno sołtys zarabia 500zł na m-c. Szczerze mówiąc, to nie wiem za co? Marżę od podatku podobno ma oddzielnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u nas sołtys nie zbiera podatku tylko płaci się w gminie awypłata zależy od wielkości wioski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas sołtys dostaje 6% od zebranych pieniędzy z podatku ale ludzie wplacają w bankach itd, przez sołtysa przechodzi z 20% całej kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U nas sołtys dostaje 6% od zebranych pieniędzy z podatku ale ludzie wplacają w bankach itd, przez sołtysa przechodzi z 20% całej kasy.

JA zawsze płacę u sołtysa, podobnie jak jakiś 90% gospodarzy. Zawsze można się jeszcze dowiedzieć co tam nowego na wsi słychać, wieczorem po robocie się wszyscy schodzą, a w banku to jeszcze prowizję by treba płacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
JA zawsze płacę u sołtysa, podobnie jak jakiś 90% gospodarzy. Zawsze można się jeszcze dowiedzieć co tam nowego na wsi słychać, wieczorem po robocie się wszyscy schodzą, .
Tak samo , a zresztą może sołtys jeszcze się pogniewać że chce go ze 2 złote pozbawić. Prowizja bankowa jaka trochę bym poklikał i zapłacone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja wioska jest ewenementem na skalę pół województwa. Frekwencja sięga 80%, kandydatów najmniej trzech - a i tak wybierają najgorszego - potem ani głosu na sesji nie zabierze, ani nie zorganizuje żadnego spotkania, ani nie powiadomi o żadnej inicjatywie gminnej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robern Nie martw się, ja mam sąsiada sotysa i w dodatku po rodzinie i terz żadnych pożądnych informacj nie przekazuje. Na sesi też podobno mało albo wcale nie mówi. Ma 82 lata i kończy właśnie 3 kadęcię. Przed wyborami na radnych to z flaszkami latał wraz z jednym kandydatem (synem) i poskutkowało- kandydat przeszedł a później go nazywali radny-bezradny . Przed ostatnimi terz latali ale przegrali z kretesem Nawet ci którym stawiali na niego nie głosowali). Ciekaw jestem co będzie się działo na wyborach sołeckich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sołtys to kretyn, ale ma mądrego impresario.Mieszka daleko,to plus; bo trochę punktuje w gminie.Zostanie na następną kadencje,taki układ i koniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mój sołtys to kretyn, (...) Zostanie na następną kadencje,taki układ i koniec.

 

Ciekawy "układ"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to prawda że sołtys jest zwolniony z podatku rolnego za swoje ha???????. U nas przez ostatni okres był gościu który nie miał wogóle pola więc hasło sołtys z naszej wioski używa polifoski było u nas nie na miejscu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sołtysi maja zazwyczaj ok 5% prowizji z zebranych podatków (koszt rozniesienia nakazów), czasmi niektóre gminy uchwalają zwrot diety za udział w sesji. Nasza gmina jako jedna z nielicznych wyposażyła sołtysów w komórki ( z abonamentem ok. 20 zł/mies).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...