Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem ubezpieczony w krusie jak członek rodziny.

Dwa tygodnie temu uciąłem palec na pile.

Ojciec poszedł do krusu dowiedziec sie o odszkodowanie.

Jak sie okazuje nie nalezy mi sie ani jednorazowe od wypadku,ani nawet chorobowe.W krusie tylko powiedzieli,ze moge sie za darmo leczyć.To jest jakie schore.Czy to jest możliwe ze nic mi sie nie należy?

Jesli ktoś zna sie troche w temacie,byłbym wdzięczny gdyby się wypowiedział.

Dodam ze studjuję zaoczne,ale w szkole nie ubezpieczyłem sie bo myślałem ze w krusie jestem ubezpieczony na pełnych prawach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest za ciebie odprowadzona składka? Jeżeli jest to musi się należeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak!!! Dawniej jeśli się nie mylę z 2 lata wstecz to mógłbyś się starać. Znam takie osoby co były rencistami i to dostały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jakto? Piszesz, ze jesteś ubezpieczony, czyli że opłacasz składkę?

Kilka lat temu mój ojciec też uległ wypadkowi i dostał odszkodowanie, ale cos mi się wydaje, ze tak właśnie od 2 lat juz by nie dostał, jako domownik przy mnie ubezpieczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz chyba nie ma już "domownika", ubezpieczeniu podlegaja tylko właściciele gospodarstwa, nawet dzieci nie są objęte ubezpieczeniem, tylko leczenie maja darmowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

domownik ma płaconą składke czyli ida do nfz i na skłatke emerytalna lub rentową

ale dalej to niewiem a płacice oc od bydynków i nw moze przez to jakoś da sie kase wyciagnąc z ubezpieczalni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz chyba nie ma już "domownika", ubezpieczeniu podlegaja tylko właściciele gospodarstwa, nawet dzieci nie są objęte ubezpieczeniem, tylko leczenie maja darmowe.

Nie masz racji. Można ubezpieczyć "domownika".Płaci się za niega taką samą składkę jak za rolnika 251 zł/kwartał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że właśnie ja nie jestem ubezpieczony pełną składką.Poprostu jestem dopisany jako domownik:(

 

Może to głupie pytanie,ale gdyby teraz jeszcze opłacić za ten kwartał składkę za mnie,dałoby to coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mamy rozumiec że nie jetes domownikem i nie płaca za ciebie rodzice osobnej składki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mówiąc o domowniku nie mam na mysli osoby mieszkającej w domu tylko formułowane przez krus ,które okresla osoby najblisze rolnikowi i kótre moga byc przez niego ubezpieczone nie koniecznie musza mieszkac u niego w domu ja płace składke siostrze . a jak chodziłeś do szkoły podstawowej to płaciłeś ubezpieczenie w szkole przez ten czas nic sie nie zmieniło powinieneś zapłacić ubezpieczenie na studiach i tyle. moja matka emerytka płaci ubezpieczenie 30 zł w tym ma na wypadek smierci ,wypadku lub choroby za kazdy dzien w szpitalu pow iluś dni , zasiłek pogrzebowy ja umrą rodzice, teście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś ubezpieczony przede wszystkim nie w KRUS, a w Narodowym Funduszu Zdrowia jako członek rodzin jeżeli się Uczysz to do 26 roku życia ( za pośrednictwem KRUS). Jest to ubezpieczenie zdrowotne, a nie społeczne.

Wypłacanie odszkodowania odbywa się na podstawie ustawy o ubezpieczeniu SPOŁECZNYM rolników. Prawo do jednorazowego odszkodowania ma jedynie osoba ubezpieczona w KRUS ( ubezpieczenie społeczne) - rolnik , domownik.

Jestem pracownikiem KRUS, zajmuję się między innymi postępowaniem powypadkowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewnien problem, ojciec przepisał mi gospodarstwo 17 grudnia 2008r. wzamian za rente strukturalna, na początku stycznia przyszło mu pismo z krusu o zapłacenia składek KRUS do końca stycznia, wiec wczoraj zapłacił, a dziś przyszło pismo ze ma nie płacić bo przeszedł na rente. Wniosek z powiarowego ARiMR bedzie wysłany do warszawy dopiero 2 lutego i z warszawy przyjdzie dopiero pismo do krusu jak ma ojcec skłądki opłacać a to pewnie potrwa około miesiaca, czyli od 1 lutego ojciec bedzie nie ubezpieczony czy bedzie jezeli zapłacił za KRUS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tak samo będziemy płacić krus do końca renty strukturalnej teraz 191 zł kwartalnie, składkę zdrowotną potrącają z renty i to by było na tyle.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze mama ma iśc do lekarza w lutym a w KRUSie nie chcą podbić ksiązeczki zdrowia bo nie jest juz rolnikiem, a decyzja z ARiMR bedzie wystawiona dopiero 2 lutego i zanim oni coś postanowia to minie miesiac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mama ma iść do lekarza pierwszego kontaktu to tam przecież ją znają i niktnie będzie wołał książeczki. Jęśli wołają to trzeba iść do BP ARiMR i tam wydzadzą odpowiednie zaświadczenie i można iść do lekarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

latem juz po zniwach(20,XIII) zaczepiałem stół do rzepaku na nastepny sezon,no i przez nie uwage,jak chciałem troche dosunąć stół do chederu obalił mi sie i stalka od bocznej kosy wbiła mi sie w kolano...:// (tak miałem 8 szwów)

i wystapiłem o jednorazowe odszkodowanie...

 

i jestem ciekaw czy w ogóle coś dostane...czy było warto to zgłaszać wypadek do krusu...

 

jutro sie okaże,bo jade na komisje...może coś da za 5 centymetrową blizne...;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i nic nie dało...to ubezpieczenie w krusie nic nie jest warte...

 

a w ogóle lekarz który był tam w komisji to odprawił mnie w nie całe 3 minuty.

 

moja rada: nie warto ubiegać sie o to jednorazowe odszkodowanie w krusie szkoda czasu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, swoje rady typu:

nie warto ubiegać sie o to jednorazowe odszkodowanie w krusie szkoda czasu....
powinieneś zachować dla siebie.

Jeśli lekarz orzecznik stwierdzi uszczerbek na zdrowiu to ubezpieczony otrzyma odszkodowanie-470PLN za 1%. Nie jest to może duża kwota, ale i w ZUSIE nie ma więcej.. Najlepiej to nie ulegać wypadkom, ale różnie w życiu bywa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec ma mały zakład usługowy - jest rolnikiem i płaci podwójny KRUS czy ktoś z was wie jak to wpłynie na wysokość renty którą dostanie ? Dzwoniłem w tej sprawie nawet do warszawy ale oni tam nic nie wiedzą ( najpierw wymyślają te głupie przepisy a potem sami się nie mogą w nich połapać )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem pewien na 100% ale w 99% wiem że nie będzie większa czyli nie wpłynie ni jak.

w lutym mielismy spotkanie w mleczarni z żywieniowcem z Dolfoss , dyrektorem ARR Kraków i dyrektorem KRUS z Brzeska Okocim(moje rejony) i gość od KRUS mówił właśnie że można się dodatkowo opłacać w KRUS jak się prowadzi działalność poza rolniczą i się płaci podwójne składki ale jak się go ktoś zapytał czy będzie większa emerytura to powiedział że nie a zapamiętałem tę wypowiedź bo jak ktoś się z sali oburzył że złodziejstwo itp to koleś odrazu porównał że w ZUS zapłacisz ponad 700 zł na miesiąc a tu podwójna składaka na kwartał to niewiele ponad 500 więc i tak lepiej

 

dziwne że w centrali w warszawie nie wiedzieli co ci powiedzieć

 

nie wiem czy piszac renta miales na mysli emeryture czy faktycznie rente bo to sie czesto myli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pomyliłem się - chodziło mi o emeryturą .

A jeśli to prawda co ten gościu mówił to naprawdę jest złodziejstwo - bo jak wytłumaczyć fakt , że ktoś zapiernicza po 12 godzin na dobę ( lub więcej ) i płaci więcej a potem nic z tego nie ma .

A więc podwójnych składek korzysta jedynie KRUS , a w telewizji co chwilę słyszymy , że państwo dokłada do rolników bo oni nie płacą podatków - to jakaś paranoja .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...