Skocz do zawartości
IRENA

BAKTERIOZA PIERŚCIENIOWA ZIEMNIAKA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam pytanie, czy ktoś borykał się z tą chorobą.Co można zrobić jak się nie chce zgodzić z wynikami laboratoryjnymi i decyzją zakazującą sadzenie swoich sadzeniaków.Czy można dostać odszkodowanie za zaniechanie produkcji, przecież to jest choroba zwalczana z urzędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie z tego powodu to "urząd" będzie teraz kontrolował gospodarstwo pod względem stosowanych sadzeniaków, bakterioza to choroba, która przenosi się głównie przez bulwy dlatego należy chore ziemniaki (przynajmniej tę chorą odmianę) przeznaczyć na paszę a następnie oczyścić sprzęt, przechowalnie i wszystkie maszyny oraz wykonać protekcyjne zabiegi jeśli nie będzie się przestrzegało narzuconych przez Inspekcję Nasienną (chyba to ta instytucja się tym zajmuje) to można poczynić wielkie szkody nie tylko sobie lecz również okolicznym producentom rolnym najlepszym wyjściem z sytuacji jest zaprzestanie hodowli ziemniaków bo jak wiadomo nawet kwalifikowane sadzeniaki mają często bakteriozę dlatego przede wszystkim należy zachować spokój i cierpliwość w tej trudnej sytuacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety choroba zwalczana jest z urzędu i to PIOR (Państw. Insp. Ochrony Roślin) się tym zajmuje. Niestety przepisy są nieubłagane i masz zakaz sprzedaży przez trzy lata ziemniaków, odkażanie pomieszczeń, sprzętu. Jednak za użyte do odkażania środki PIOR refunduje oraz dopłaca do kwalifikowanego, zdrowego materiału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawda jest okrutna dopłacają grosze a ty tracisz setki.jak pobrali próby? o ile wiem nie mogą sami wykopać tylko z pryzmy wziąść

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zarejestrowanym producentem ziemniaków, mam obowiązek dać próby do badania, dziwi mnie to, że jeżeli to choroba zwalczana z urzędu to muszą płacić odszkodowania za przerwanie produkcji, tak jak przy zwierzętach np.białaczce .Rolnik dostaje odszkodowanie za każdą chorą szt. o wartości samego zwierzęcia.Zabierają mu krowę do utylizacji, a dają kasę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko zapominasz o jednym jak zabiorą krowę to już jej nie wydoisz i tak z ziemniakiem dostaniesz grosze dopłaty do sadzeniaków a co urośnie to znowu twój problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.Mam pytanie, czy ktoś borykał się z tą chorobą.Co można zrobić jak się nie chce zgodzić z wynikami laboratoryjnymi i decyzją zakazującą sadzenie swoich sadzeniaków.Czy można dostać odszkodowanie za zaniechanie produkcji, przecież to jest choroba zwalczana z urzędu.

 

Bakterioza była jest i będzie i nikt jej nie zwalczy ani nie ograniczy jakąś tam kwaranntanną.

W niektórych rejonach kraju 30-40 % przebadanych próbek jest porażonych bakteriozą

Zakaz uprawy może załatwić gospodarstwo które sprcjalizuje się w uprawie ziemniaka na cacy.

A może by warto uprawiać ziemniaki na gruntach które nie wchodzą do gospodarstwa np: dzierżawionych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIestety taki unik nie przejdzie - ponieważ choroba jest "przypisana" do gospodarstwa (numeru agencyjnego) a nie do "ziemi".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CIEKAWE,CZY INSPEKCJA OCHRONY ROŚLIN MA WGLĄD DO WNIOSKÓW O PŁATNOŚCI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterioza była jest i będzie i nikt jej nie zwalczy ani nie ograniczy jakąś tam kwaranntanną.

W niektórych rejonach kraju 30-40 % przebadanych próbek jest porażonych bakteriozą

Zakaz uprawy może załatwić gospodarstwo które sprcjalizuje się w uprawie ziemniaka na cacy.

A może by warto uprawiać ziemniaki na gruntach które nie wchodzą do gospodarstwa np: dzierżawionych.

 

to właśnie dzięki działaniom PIOR (Państw. Insp. Ochrony Roślin) tylko w niektórych rejonach Polski jest taki odsetek gospodarstw mających problemy z bakteriozą a wszystko to przez "kombinacje" producentów którzy za porażone bulwy chcą uzyskać jak największą zapłatę i często sprzedają je jako sadzeniaki eliminując tym samym uczciwych działających w dobrej wierze rolników z produkcji ziemniaków i tutaj koło się zamyka, więc im szybciej zostanie wprowadzona kwarantanna tym mniejsza szansa na rozprzestrzenienie się choroby, która to jest jest jedną z głównych przyczyn małego eksportu sadzeniaków i dużego ich importu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę sprzedawać sadzeniaków, ale jak się orientuję choroba ta jest obojętna dla konsumentów, jest tylko szkodliwa dla samej plantacji.Moje ziemniaki przechowują się bardzo dobrze, zwławszcza jak na tegoroczną aurę i nie widać oznak choroby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

często jest tak, że na bulwach nie widać objawów choroby i jest to "najlepsza" sytuacja dla producenta, gdyż jeśli na ziemniakach są już zauważalne "pierścienie" to nadają się one tylko na paszę także w tej sytuacji radzę jak najszybciej wyprzedać bulwy przy jednoczesnym dopilnowaniu, iż zostaną one skonsumowane lub ewentualnie skarmione a nie użyte jako sadzeniaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Objawy są głownie widoczne wewnątrz bulwy ziemniaka, w przekroju tuż pod skórką widać cylindryczne brązowe przebarwienia wiązek przewodzących. Czasami na powierzchni bulwy widoczne są czerwone plamki w pobliżu oczek oraz gwiazdkowate pęknięcia skórki.

 

f9e926390bf7fffcm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...