Skocz do zawartości
buchaj

Alternatywna uprawa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy możecie polecić mi jakąś roślinę, którą mógłbym uprawiać na glebach III,IV lub V klasy? Uprawiam już buraki cukrowe, ziemniaki, kukurydzę na kiszonkę i zboża, jednak w tym roku trochę przybędzie mi pola ale nie mogę zwiększyć areału uprawy tych 3 pierwszych i wzrośnie mi udział zbóż. Szukam więc czegoś, co mogłoby urozmaicić płodozmian. Czekam na propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzepak raczej odpada, bo nasz kombajn jest jak sito Połowa zostałaby na polu

A jak przedstawia się opłacalność uprawy grochu lub łubinu? I czy te uprawy wymagają dużych nakładów finansowych pracy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasiej gorczyce, u nas tak robia, i póżniej sąsiedzi kupują na poplon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Uprawiam groch pare lat. U mnie koszty bezpośrednie kształtuja sie na poziomie 750-800zł/ha. Plon 30-40q/ha. Plus bardzo dobry stanowisko pod pszenicę ozimą.

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie są minusy uprawy grochu? Bo muszę przyznać, że od strony czysto finansowej taka plantacja przedstawia się nieźle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główny problem w tej uprawie to zbiór. Przy pełnej dojrzałości, podczas silnych wiatrów czy ulewy, łan ma tendencje do wylegania. Minus to brak stabilnego zbytu jako pasz bialkowa (mocno uzależniona od ceny soji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to się przechowuje? Nie psuje się? A może trzeba dosuszać?

Bo jeśli chodzi o zbyt to nie byłoby problemu. Ewentualnie w naszym przypadku możnaby skarmić krowami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla krów to może być i łubin wąskolistny, plonuje dobrze, bardzo tani w uprawie i zbiór też łatwy, ale jeśli się położy to już zostaje.Najlepiej na słabe gleby i daleko od obornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale obornik u nas stosuje się dość często, bo krówtrochę jest. Poza tym od czasu do czasu polieje się gnojówką. Uprawę chciałbym taką, żeby można sprzedać a w razie kłopotu skarmić A jak jest zbytem łubinu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm... sam już nie wiem. Najchętniej to Zwiększyłbym powierzchnie buraków i ziemniaków.. Ale jeśli chodzi o buraki to ogranicza mnie limit, a żeby zwiększyć areał ziemniaków to musiałbym pomyśleć o jakiejś porządnej przechowalni. No to może jednak ten groch...i

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...