Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

juyż kiedys dopytywałem się ale bez odzewu

czy ktoś z was uprawia fasolę -myślę obsiac tym kilka hektarów

jakie odmiany uzywacie i jak wygląda sprawa siewu

co wogóle z opłacalnością

z góry wszystkim dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co jak się pytasz o Fasolę to chociaż w tytule byś napisał, bo może ktoś wie o fasoli, a groch go nie interesuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na więcej niż potrzeby własne bym nie sadził, chyba, że akuram masz w swojej okolicy taki popyt i taką podaż, że naprawdę Ci się to opłaci, ale to Ty się musisz rozeznać.

 

Jeśli wzielibyśmy statystyki opłacalności z całej Polski to nie jest to najleprzy biznes...

 

---

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli masz zamiar siac na zbior kombajnowy i masz zalatwiony zbyt to ok bo jesli na reczny to daj sobie spokoj:) ja kiedys sadzilem max 1 ha na zbior reczny i nie radze za duze zamieszanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesiu już ci odpisywałem ale może powiedziałbys na temat opłacalności i jeszcze jedno czy przetwarzasz fasolę czy ją sprzedajesz w stanie nieprzetworzonym?

 

 

uprawiam okolo 3 ha fasoli i chyba moge ci pomoc.Co chcesz wiedziec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie robilem dokladnej kalkulacji ale w zaleznosci jak placa tj w tej chwili 3 + wat za kg wydajnosc jakies 2 do 3 ton .W naszym tak zwanym zaglebiu fasolowym sprzedajemy fasole w stanie nieprzetworzonym . najgorsze jest to ze disiaj jest 3 zl a po zbiorze moze byc 0,8 tego nie mozna przewidziec . Jutro przygotowuje pole do siewu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to moze jednak porozmawiamy o fasoli. Ja sieje 3 ha. Dla jasnosci rozmawiamy o fasoli Jaś Karłowy. Zaprawial ktos nasiona nitraginą? ja eksperymentuje w tym roku.. zamowilem to cudo zobaczymy... jezeli sa tu fasolarze to piszcie czym pryskacie... bo robi sie cienko... basagran wycofany...pryska ktos fasolę zaraz po wschodach miedzianem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz taniej to mozna sprubowac zaprawic Diazol z Funabenem lub Sarfunem ale ostroznie z dawkami bo pozniej sa problemy z wysianiem bo sie fasolka zawiesza a moze nie bedzie w tym roku smietki. Jezeli chodzi o miedzian to nie probowalem ale podobno Niemcy pryskaja jak jest 80 % fasoli na wierzchu pozniej przed kwitnieniem robie Alertem ewntualnie na poczatku kwitnienia kiedys robilem Sumilexem bylo super.chwasty przed siewem Trefan lub podobny mieszam z gleba a do 2 3 dni po siewie stosuje 20dkg Senkoru lub 0.8kg Afalonu + 0.18 Comandu Califu lub podobnego glownie aby zwalczyc zoltlice drobnokwiatowa.Jak jej nie masz jej na polu to wystarczy sam Afalon lub zamiennik w dawce 1kg/ha. Mam nadzieje ze nic nie przekrecilem z nazwami srodkow jakby co to krzyczcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja to robie tak samo tyle ze po siewie idzie 1 l afalonu+0,2 l comandu. przed siewem nigdy nie zaprawiam nasion, tylko w tym roku chce wypróbowac z nitraginą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz mocne nerwy albo jekies czarnoziemy bo na innych polach lekko podbiela fasolke moim zdanie trzeba ostroznie bo tak mieszanka przeciez nie jest na fasole.Co do tej nitraginy to na razie nic o niej nie wiem jaby co to melduj o efektach kiedy siejecie beda ogrodniki ?bo mnie cos w kosciach lamie z premedytacja opoznie siew bo moga byc jaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nitragina wiaze wolny azot z powietrza... wiec dziala jak saletra.

a te dawki stosuje na glinkach i tego podobnych i jest spoko, te dawki nie zabija fasoli... no chyba ze na piachu... u mnie kazdy tak daje..

mialem siac 24 ale juz po sianiu... wiec chyba w maju bedzie ok. w ubiglym roku sialem ok23,04 plon 26 dt czystego, wschody byly po 2 tygodniach, schodzil zaraz po przymrozkach.. ale byl gleboko zasiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widze ze nie miales bliskich spotkan ze smietka kielkowka na ale u nas nie wszyscy zaprawiaja z mojego doswiadczenia wynika ze trzeba zprawiac fasolke na zewnych glebach gdzie moga byc opoznione wschody fasoli bo wtedy smietka ma czas na dzialanie U nas juz niektorzy sieja Ten termin wczesniejszy jest lepszy chociaz czasami roznie to bywa zalezy jaka pogoda bedzie w fazie kwitnienia fasoli.Jaka ilosc wysiewasz nasion gdzie sprzedaja te nitragine i w jakiej formie sie ja stosuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakos nie zwracalem uwagi na smietki, chociaz zawsze jakies robaki sie gniezdza, ale czy robia az takie szkody? dzis zasialem na nitraginie pisze aby ja rozmieszac w 3 litrach wody... istne bagno.. wystarczy 0,5 litra na 100 kg nasion, sypiesz fasole na plandeke rozpuszczasz nitragine i wioslujesz szufla... szybko i bez bolu. probowalem zaprawiarka bez sensu... sprzedaja je tu http://www.biofood.com.pl/oferta_Nitragina.htm , sieje ok 100 kg / na ha ale poszlo mi ok 120 kg bo bylo grube nasienie... mysle ze trzeba siac drobnym bo to bez róznicy, a lepiej reszte sprzedac, a tak wogole to sialem lekko "zabolałym" jakas oszcednosc jest... ile placi sie u ciebie? bo u mnie proponuja 2,7 na konto... ale ja chce 3 bo jest zajebista.. poza tym handlarz to potwierdza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe kiedy teraz opryskam po siewie jak tu mokro jak diabli...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i opryskalem 5 dni po siewie...czekamy na efekty... hej fasolarze klikajcie troche

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa ta nitrgina ale juz po herbacie posialem jaska i tez nie zapraiwalem mam nadzieje ze tej smietki nie bedzie jak na razie to nie bylo wiekszej zlewy to srodki pewnie tak szybko sie nie przemieszcza i bedzie ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maskin daj mi namiary na tego Zydka bo dobrze placi Ja czesc tzn.2q posialem piekna fasolke a reszte tez lekko zabolalym To chyba tylko u nas na Ukrainie tak sie mowi Zabolalym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noooooo... no i jeszcze sie mowi noooo... ten zydek jest z honiatycz, jak znajde nr tel to dam ci znac... jak myslisz czy fasola nie bedzie droższa? w hurtowni srodkow mowia ze 50 % procent fasoli jest mniej posianej... wiec nie wiem czy jeszcze przetrzymac czy puszczac w obieg... kase narazie mam wiec moge przetrzymac... u mnie fasola sie przebija ale zasklepilo ziemie równo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co zrobić gdy wrony lub kruki wydzobują wschodzącą fasolkę wbiłem kołki z workami po nawozach ale to raczej nic nie daje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wszystka nie wydziobia Podobno te stare to wyszukuja tylko ta co maja w korzonkach robaki ale te mlodsze nie majaj takie doswiadczenia i musza sie najpierw nauczyc szukac wiec dziobia po koleii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wieslaw no i wywrozyles mi... robaki w fasoli... jeszce takich wschodów nie mialem....niedosc ze zabilo to same lodygi wschodza bez lisci... bo cos je w ziemi up....ło co za holera? jak wykopalem fasolkę to w ziarnie sa dziurki i w lodygach... nie powiem ze w ubieglych latach tego nie widzialem.. ale takiej szkodowosci to jeszce nie widzialem? pryskac to jeszce jakims pyrinexem? czy co robic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic na to nie poradzisz nie wiem jak wygladata twoja plantacja ale ja bym rozwarzal przesianie. kiedy siales w kwietniu bo ja 8 05 i jest wszystka na wierzchu. Musialo troche popadac jak wschodzila bo smietka ma wylot wtedy jak fasolka kielkuje i sklada jaja na mokra grude podobno mozna wtedy zalatwic ja ale ja w to nie wierze ten komu fasolke wyzarla to na drugi rok juz zaprawia. Mi sie jakos udalo ale tyko fuksem bo nie mialem czasu sie z tym bawic sialem co 18 cm pneumatycznym siewnikiem, podobno sieja juz co 24cm wychodzi wtedy 80 kg/ha tylko wtedy po wschodach moj znajomy recznie uzupelnia braki ale ma przy takim roztawie peknego jaska bo 3tony to ma z palcem w du..Jak go spotkam to dokladnie go wypytam o niuanse.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nic na to nie poradzisz nie wiem jak wygladata twoja plantacja ale ja bym rozwarzal przesianie. kiedy siales w kwietniu bo ja 8 05 i jest wszystka na wierzchu. Musialo troche popadac jak wschodzila bo smietka ma wylot wtedy jak fasolka kielkuje i sklada jaja na mokra grude podobno mozna wtedy zalatwic ja ale ja w to nie wierze ten komu fasolke wyzarla to na drugi rok juz zaprawia. Mi sie jakos udalo ale tyko fuksem bo nie mialem czasu sie z tym bawic sialem co 18 cm pneumatycznym siewnikiem, podobno sieja juz co 24cm wychodzi wtedy 80 kg/ha tylko wtedy po wschodach moj znajomy recznie uzupelnia braki ale ma przy takim roztawie peknego jaska bo 3tony to ma z palcem w du..Jak go spotkam to dokladnie go wypytam o niuanse.

 

jest to mozliwe, bo jak gosc mi sial pneumatem to tylko skonczyl i poszla zlewa, musialem czekac pare dni zeby zrobic oprysk po... ale chwastu ani ani.... ja sialem na jednym kawalku co 18, a na innym co 20... w ubieglym roku mialem co 16 ale to przesada... mysle ze 20 jest jak najbardziej.. a przesiewac ani mysle pozniej wyjdzie mi w koncu wrzesnia i nic nie zbiore, zostawiam go na pastwe losu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...