Skocz do zawartości
Mariusz.paw

Czy jest mozliwosc zabrania mi gruntu ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem ,moze mi ktos poradzi . W marcu wygralem przetarg i zakupilem 3 ha od ANR a teraz okazuje sie ze dzierzawca ktory uprawial ta ziemie nielegalnie wniozl pozew cywilny o zwrot tych gruntow na mocy przewlaszczenia ( ze byl przez 15 lat dzierzawco tych gruntow ) a ja zostalem wezwany tylko jako osoba zainteresowana . Czy moga mi oDebra1c grunty ? i czy powinienem wziosc prawnika , choc prawnik bedzie bo proces ma byc miedzy bylym dzierzawca a ANR , co o tym sadzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastrzegam że jestem w tej sprawie laikiem, ale wydaje się że jeśli ANR przegra proces z dzierżawcą to powinno cię mało obchodzić bo będzie to ich sprawa, a nie twoja.

Jeśli jednak by ci oDebra1li ziemię to pewnie należałoby się odszkodowanie, tylko nie rozumiem co znaczy dzierżawił nielegalnie - pewnie raczej użytkował i myśli że ziemię zasiedział, ale zasiedzenie w złej wierze to jest chyba po 30 latach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprawiał ziemię nielegalnie – czyli rozumiem że użytkował ją bez tytułu prawnego – był więc w myśl ustawy „dzierżycielem”

Ponieważ na 100 % atualny stan prawny był ujawniony w Księdze wieczystej (bo niby na jakiej podstwie ANR Ci sprzedła przedmiotową nieruchomość) dlatego przedmiotowy dzierżyciel użytkował nieruchomość w złej wierze (czyli wiedział iż nieruchomość należy do niego lub bez trudu mógłby się od tym dowiedzieć – Księga Wieczysta jest rejestrem jawnym)

Dlatego zasiedzenie (bo chyba o to Ci chodziło) nieruchomości mogłby nastąpić po 30 latach (w dobrzej wierze 20) – tak więc 15 lat to stanowczo za mało, ponadto musi wykazać się iż przedmitową nieruchomość użytkował a cieżar udowodnienia leży na nim – ANR raczej sprawę wygra

 

Jeżeli wieć Ty z kolei nabyłeś nieruchomość w dobrzej wierze (a wierze że tak jest - czyli nie wiedziałeś że przedmiotowa nieruchomość jest użytkowana przez osobę trzecią )

To sprawa Ciebie nie dotyczy – nieruchomość jest twoja koniec i kropka ...

Dlatego też zostałeś wezwany jedynie w roli świadka na rozprawę gdyż nie jesteś stroną konfliktu ...

 

Jeśli żaś ANR przegra to sąd przyzna dzierżycielowy odszkodowanie gdyż oddanie nieruchomości nie będzie możliwe (nabyłeś ją Ty w dobrej wierze),

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...