Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 14:21 Pią 23 Sie 2019

co uprawiać na 20 hektarach
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mania

PostWysłany: 16:50 Sro 23 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

waga jaką osiągnie byk zależy od rasy i intensywności opasu, 700 kg po 1,5 roku u hf to dobry wynik, zdaża się, że taki 13 miesięczny waży 600 kg, z mieszańcami ras mięsnych mozna osiągnąć lepsze wyniki, ale cielęta są droższe
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marcin82

PostWysłany: 22:00 Wto 22 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

powiem ci jak jest u mnie: cielak się rodzi pierwsze co to siara jak tylko jest w stanie ustać na nogach. następnie jest przenoszony innego kojca tam jeżeli sobie radzi to od razu jest uczony pić z korytka (żadkość) częściej jest pojony ze smoczka aż się nie nauczy pić normalnie (koryto) ma stały dostęp do siana i paszy z ziarnami zbóż kukurydzy i granulatem ale tym zaczyna interesować się po ok miesiącu. Na tym etapie musisz uważać żeby nie przekarmić go mlekiem - jak nie jesteś pewien lepiej żeby był niedojedzony. następny etap - waga ok 120 -150 kg zamiast mleka woda i dochodzi kukurydza, która staje się paszą główną
Powrót do góry
MarcinC-360

PostWysłany: 21:39 Wto 22 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A takiego odchowanego jak mówisz,to od razu karmić śrutą,sianem,sianokiszonka?Kurna sory,że tyle pytań ale chcę miec jakieś rozeznanie przed rozpoczęciem hodowli choć jeszcze do tego daleko.
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 21:34 Wto 22 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na początku najwięcej zależy od tego jaki się urodził i jaki ma apetyt w póżniejszym okresie byczki troche szybciej rosną
Powrót do góry
MarcinC-360

PostWysłany: 21:27 Wto 22 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cena dobra dla mnie to jest ta pierwsza Very Happy A jałowki i byki osiągają jednakową wagę?
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 21:25 Wto 22 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zależy jak się targujesz, jakiej rasy czy byczek czy jałówka tak na oko w wadze ok 80 - 100 kg jakieś 600 - 800 zł przynajmniej u mnie
Powrót do góry
MarcinC-360

PostWysłany: 21:14 Wto 22 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To mniej więcej ile by wyszedł taki odchowany??Masz racje,dla poczatkującego cos ,mniej kłopotliwego.
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 21:10 Wto 22 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lepiej kup takiego trochę odchowanego niewiele większe pieniądze a dużo kłopotu mniej zwłaszcza jak zaczynasz i masz niewielkie pojęcie
Powrót do góry
MarcinC-360

PostWysłany: 18:33 Wto 22 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dzięki bardzo mania za opisanie całego procesu "produkcji" byczka Very Happy Wink A mam jeszcze takie pytanie,czy za 18 miesięcy byk osiągnie wagę 800kg??Czy może dopiero po 24 miesiącach tką wage osiągnie?
Powrót do góry
mania

PostWysłany: 17:32 Wto 22 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kupujesz sobie małego cielaka jak prosto od krowy to musisz zacząć od preparatu mlekozastepczego i to wysoko białkowego bo taki osesek 4 dniowy potrzebuje pełnowarościowego mleka, jak skończy tydzień to wprowadzasz paszę trściwą, może to być mieszanka dla cieląt, gnieciona zierna zbóż lub kukurydzy, nawet zwykła śruta jęczmienna, potem zaczynasz dawać siano, jak skończy trzy miesiace możesz przestać dawać mu mleko, chociaż już wcześniej możesz zacząć ograniczać jego ilość, na mleku oczywiście szybciej rośnie, 2 miesięcznemu cieleciu można sropnoiwo zadawać kiszonki, doskonałą paszą dla takich osobników są też suszone wysłodki, oczywoście rozmoczone, i tak stopniowo coraz więcej papu, a po 1,5 roku masz dużego byczka do sprzedaży, dużo kiszonek, a z pasz treściwych najtaniej wychodzi śruta jęczmienna
Powrót do góry
andrzej2110

PostWysłany: 12:05 Wto 22 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Śruta to pasza treściwa
siano, słoma to pasza obiętościowa sucha
kiszonka, sianokiszonka to pasza obiętościowa soczysta.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
mody rolnik

PostWysłany: 11:32 Wto 22 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

buhaj ma racje 100% siano, kiszonka to pasze objętościowe natomiast śruta to pasza treściwa!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
MarcinC-360

PostWysłany: 21:31 Pon 21 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jak w końcu?
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 21:10 Pon 21 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no co ty buchaj w błędzie jesteś Wink
Powrót do góry
buchaj

PostWysłany: 19:04 Pon 21 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcin82 napisał:
objętościowa to np śruta Wink

Mi się wydaje, że śruta to pasza treściwa, a objętościową jest siano...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
MarcinC-360

PostWysłany: 14:38 Pon 21 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marrcin napisał:
nie wiem gdzie są takie ceny cieląt, ale daj namiar, bo ja płace 2 razy tyle od cycka

Ja tylko tak słyszałem,że można po tyle kupic cielęta.Napewno są to Polskie czarno-białe a nie np. Limousine czy inne rasowe.

Jesli masz jakieś propozycje ile hektarów by starczyło to pisz.Jak najlepiej żywić byki?Cięgle siano dawać to wiem,a kiszonke np rano i wieczorem czy jak?Podkreślam,że jestm zielony w hodowli opasów.
Powrót do góry
marrcin

PostWysłany: 22:11 Nie 20 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MarcinC-360 napisał:
Z tego co wycztałem to jak się daje śrutę opasom to lepij rosna.moge się mylić.A co do reprodukcjji stada to nie poszedł bym na to,raczej wolałbym kupić byczki "od cycka" chodzą podobno po 400-500zł/szt.Mam pomieszczenia więc jest gdzie wstawic opasy.Interesuje mnie czy taki areał byłby wystarczający do wykarmienia 10 opasów.

nie wiem gdzie są takie ceny cieląt, ale daj namiar, bo ja płace 2 razy tyle od cycka, a zeby utrzymać 10 opasów nie potrzeba za wiele hektarów
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
marcin82

PostWysłany: 21:53 Nie 20 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

objętościowa to np śruta Wink
Powrót do góry
MarcinC-360

PostWysłany: 21:17 Nie 20 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pasze pełnoporcjowe to jakie są to pasze??A objętościowe jakie??
Powrót do góry
buchaj

PostWysłany: 20:18 Nie 20 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@mania - nie. chodziło mi o to, że latem opasy żywią się jedynie trawą z pastwiska (chyba, że jest susza to wtedy trzeba je dokarmiać) a zimą daje się im jakie śkiszonki, wysłodki, siano itp. A ta wiata nie jest im potrzebna, żeby w niej stały tylk, zeby miały gdzie schować si przed deszczem i śniegiem. Wzimie opasy też można trzymać na dworze. Nie wiem jak to jest w praktyce, bo opasów nie hoduję, ale czytałem o tym w kilku gazetach i słyszałem od ludzi którzy opasy mają Wink
Powrót do góry
mania

PostWysłany: 20:11 Nie 20 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

buchaj napisał:
Z tego cosię orientuję to opasom nie daje się śruty. Poza tym można je trzymać bez konieczności budowania obory (wystarczy obita z 2-3 stron wiata), więc i słomy nie potrzeba. Avdo stada trzeba jeszcze wliczyc te krowy do reprodukcjii stada. Słyszałem, że trzeba ich trzymać pow20 szt, żeby wyjść na opasach...

nie wiem skąd ty masz takie informocje, no chyba że chodziło ci oto że daje się im pasze pełnoporcjową to wtedy szybciej bedą rosły, na samych objętościowych to je będziesz chował ze 3 lata. jak jest słoma to się przynajmniej ma gówno do czego przylepić, a tak to w tej wiacie z trzema ścianami to ci ta opasy w zimie do własnych odchodów poprzymarzają. Moim skromnym zdaniem trzymanie niewielkiej ilości opasów najbardziej ekonomiczne jest na uwięzi, mniej energii spalają na zajmowanie się kolegami.
Powrót do góry
MarcinC-360

PostWysłany: 17:30 Nie 20 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co wycztałem to jak się daje śrutę opasom to lepij rosna.moge się mylić.A co do reprodukcjji stada to nie poszedł bym na to,raczej wolałbym kupić byczki "od cycka" chodzą podobno po 400-500zł/szt.Mam pomieszczenia więc jest gdzie wstawic opasy.Interesuje mnie czy taki areał byłby wystarczający do wykarmienia 10 opasów.
Powrót do góry
buchaj

PostWysłany: 17:26 Nie 20 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego cosię orientuję to opasom nie daje się śruty. Poza tym można je trzymać bez konieczności budowania obory (wystarczy obita z 2-3 stron wiata), więc i słomy nie potrzeba. Avdo stada trzeba jeszcze wliczyc te krowy do reprodukcjii stada. Słyszałem, że trzeba ich trzymać pow20 szt, żeby wyjść na opasach...
Powrót do góry
MarcinC-360

PostWysłany: 16:08 Nie 20 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chcący trzymać 10 opasów niech będzie do 300kg można się wyrobić w pół roku??Starczyłoby 6ha trawy,3ha kukurydzy na kiszonkę??I pytanie ile ha zboża trzeba uprawiać,żeby starczyło na śrutę i słomy pod ogon?
Powrót do góry
kserkses

PostWysłany: 15:25 Nie 20 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MarcinC-360 napisał:
A ile gdzieś tak trzeba trzymać opasa,żeby miał dobrą wagę i czym go karmić?Chyba nie tylko sianem.
około półtora roku, a co dawać zależy co możesz mieć. Napewno objętościowe, kiszonki, odpady z ziemniaków,sruty - pewnie mało czego nie zje Surprised
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

Skocz do: