Skocz do zawartości
leszek04061

co uprawiać na 20 hektarach

Rekomendowane odpowiedzi

witam.na chwile obecna mam pszenice i bobik.jak policze koszty to zysku zbyt duzo nie zostaje.moze ktos podpowie co robic na takim areale zeby dało sie normalnie zyc.jest to mozliwe z 20 hektarów??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sprzedać i zainwestować w jakieś akcje... a pracowac u kogoś ... przy tych cenach ziemi to chyba jedyna rada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam. Od razu sprzedac?? Moim zdaniem najlepiej znaleźdź jakąś pracę ( łatwo powiedziec ) z której mógłby się utrzymac, a gospodarstwo traktowac jako dodatkowe źródło dochodu. Może z czasem dokupisz trochę ziemi??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zająć się jakąś uprawą, która nie wymaga dużych areałów a przynosi zyski? Np. Zioła, Warzywa itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze powiem ze w naszej okolicy nikt sie warzywami nie zajmuje.moje gospodarstwo jest na mazurach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty masz te 20 na piaskach czy co? bo jezeli slaba ziemia to najlepiej zalesic tzn. V VI klasa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a hodowle jakąś prowadzisz? bo mając 20ha i prowadzić hodowle to myslke że dałoby sie jakoś wyżyć a wy co sądzicie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 12ha+12ha dzierzawy (klasy 4 do 6) i bydlo mleczne, pracowite nie powiem, ale spokojnie mozna z tego utrzymac rodzine, i pozwolic sobie na dosc spore inwestycje w gospodarstwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam same zboza.myslałem o chodowli ale jeszcze nie wiem czy moge to robic.2 lata temu dostałem premie na młodego rolnika ale pisałem ze mam tylko produkcje zbozowa i teraz nie wiem czy moge sie przestawic na zwierzaki.a jak z płyta obornikowa jest teraz wymagana?mam swoje maszyny i czasami mysle ze lepiej zajac sie zwierzakami a maszyny na usługi.w tamtym roku z koszenia lepiej zarobiłem niz z hektarów.ale wkładam to cały czas w gospodarstwojezeli mam trzymac np.opasy to ile ich trzeba zeby sie opłaciło??pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem opasy bardziej opłacają się na dużym areale a na 20ha to lepiej bydło mleczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koszt nastawienia sie na bydło mleczne bedzie chyba sporo wiekszy niz na opasy.mam jeszcze 8 hektarów w dzierzawie na 5 lat więc moze to wystarczy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam same zboza.myslałem o chodowli ale jeszcze nie wiem czy moge to robic.2 lata temu dostałem premie na młodego rolnika ale pisałem ze mam tylko produkcje zbozowa i teraz nie wiem czy moge sie przestawic na zwierzaki.a jak z płyta obornikowa jest teraz wymagana?mam swoje maszyny i czasami mysle ze lepiej zajac sie zwierzakami a maszyny na usługi.w tamtym roku z koszenia lepiej zarobiłem niz z hektarów.ale wkładam to cały czas w gospodarstwojezeli mam trzymac np.opasy to ile ich trzeba zeby sie opłaciło??pozdrawiam

 

 

 

Utrzymanie bydła na głębokiej ścółce nie wymaga budowy płyty obornikowej ani zbiornika na gnojówkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem, że w przyszłości płyty i zbiorniki nie będą w ogóle wymagane, ale osobiście polecam dla własnej wygody.

A koszt założenia stada mlecznego jest rzeczywiscie większy niż opasów, ale myślę, że na mleku można łatowiej to spłacić (jak dotąd produkcja mleka była jedną z najtabilniejszych gałęzi rolnictwa, poza tym dochód jest systematycznie raz na miesiąc). Opasy natomiast przeważają nad krowami mlecznymi mniejszymi nakładami pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile gdzieś tak trzeba trzymać opasa,żeby miał dobrą wagę i czym go karmić?Chyba nie tylko sianem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ile gdzieś tak trzeba trzymać opasa,żeby miał dobrą wagę i czym go karmić?Chyba nie tylko sianem.
około półtora roku, a co dawać zależy co możesz mieć. Napewno objętościowe, kiszonki, odpady z ziemniaków,sruty - pewnie mało czego nie zje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcący trzymać 10 opasów niech będzie do 300kg można się wyrobić w pół roku??Starczyłoby 6ha trawy,3ha kukurydzy na kiszonkę??I pytanie ile ha zboża trzeba uprawiać,żeby starczyło na śrutę i słomy pod ogon?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego cosię orientuję to opasom nie daje się śruty. Poza tym można je trzymać bez konieczności budowania obory (wystarczy obita z 2-3 stron wiata), więc i słomy nie potrzeba. Avdo stada trzeba jeszcze wliczyc te krowy do reprodukcjii stada. Słyszałem, że trzeba ich trzymać pow20 szt, żeby wyjść na opasach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wycztałem to jak się daje śrutę opasom to lepij rosna.moge się mylić.A co do reprodukcjji stada to nie poszedł bym na to,raczej wolałbym kupić byczki "od cycka" chodzą podobno po 400-500zł/szt.Mam pomieszczenia więc jest gdzie wstawic opasy.Interesuje mnie czy taki areał byłby wystarczający do wykarmienia 10 opasów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego cosię orientuję to opasom nie daje się śruty. Poza tym można je trzymać bez konieczności budowania obory (wystarczy obita z 2-3 stron wiata), więc i słomy nie potrzeba. Avdo stada trzeba jeszcze wliczyc te krowy do reprodukcjii stada. Słyszałem, że trzeba ich trzymać pow20 szt, żeby wyjść na opasach...

 

nie wiem skąd ty masz takie informocje, no chyba że chodziło ci oto że daje się im pasze pełnoporcjową to wtedy szybciej bedą rosły, na samych objętościowych to je będziesz chował ze 3 lata. jak jest słoma to się przynajmniej ma gówno do czego przylepić, a tak to w tej wiacie z trzema ścianami to ci ta opasy w zimie do własnych odchodów poprzymarzają. Moim skromnym zdaniem trzymanie niewielkiej ilości opasów najbardziej ekonomiczne jest na uwięzi, mniej energii spalają na zajmowanie się kolegami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mania - nie. chodziło mi o to, że latem opasy żywią się jedynie trawą z pastwiska (chyba, że jest susza to wtedy trzeba je dokarmiać) a zimą daje się im jakie śkiszonki, wysłodki, siano itp. A ta wiata nie jest im potrzebna, żeby w niej stały tylk, zeby miały gdzie schować si przed deszczem i śniegiem. Wzimie opasy też można trzymać na dworze. Nie wiem jak to jest w praktyce, bo opasów nie hoduję, ale czytałem o tym w kilku gazetach i słyszałem od ludzi którzy opasy mają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego co wycztałem to jak się daje śrutę opasom to lepij rosna.moge się mylić.A co do reprodukcjji stada to nie poszedł bym na to,raczej wolałbym kupić byczki "od cycka" chodzą podobno po 400-500zł/szt.Mam pomieszczenia więc jest gdzie wstawic opasy.Interesuje mnie czy taki areał byłby wystarczający do wykarmienia 10 opasów.

nie wiem gdzie są takie ceny cieląt, ale daj namiar, bo ja płace 2 razy tyle od cycka, a zeby utrzymać 10 opasów nie potrzeba za wiele hektarów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...