Skocz do zawartości
marrcin

Bydło rasy BBB

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzcie prosze czy ktoś już miał do czynienia z tą rasą. Widziałem jakiś czas temu zdjęcie buhaja tej rasy i poprostu byłem w szoku. Wyglądał jak przybysz z kosmosu, takiego umięśnienia jeszcze w życiu nie widziałem. Jestem ciekaw jak by to było gdybym krowe hf albo limousine pokryl takim buhajem, troche się boje wycielenia, ale naprawde rasa wygląda imponująco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Belgijska Błękitno-Biała (BB)

 

Rasa belgijska. Buhaje - masa ciała 1100 kg, wysokość w kłębie 145-150 cm. Krowy - 700-800 kg, 138-145 cm w kłębie. Umaszczenie błękitno-białe. Drogą selekcji utrwalono w tej rasie recesywny gen dwupośladkowości. Mięśnie ud są wyjątkowo dobrze wysklepione, sięgają aż do stawu skokowego. Rasa nadaje się do opasu intensywnego do wysokiej masy ciała. Charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością rzeźną (powyżej 70%) i dobrej jakości mięsem o niskiej zawartości cholesterolu. Cielęta duże, dobrze umięśnione - buhajki ok. 48 kg, cieliczki ok. 44 kg, co powoduje trudne porody. W czystości rasy porody jałówek bardzo często poprzez cesarskie cięcie. Obecnie prowadzona jest w tej rasie selekcja na łatwość wycieleń.

 

Przydatność do krzyżowania:

 

Do krzyżowania towarowego z rasami mlecznymi powinno być używane nasienie buhajów selekcjonowanych na łatwość wycieleń. Rodzą się wtedy cielęta dość duże, o wadze 40-50 kg, ale długie i szczupłe, co zapobiega komplikacjom przy porodzie. Mieszańce charakteryzują się bardzo dobrą przydatnością opasową i doskonałą wydajnością rzeźną. Raczej do intensywnego opasu, przyrosty dzienne w zależności od żywienia, około 800-1200 g. Bardzo dobrze rozwinięte mięśnie grzbietu karku i pośladków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rasa belgijska błękitno-biała (dostępne nasienie) - buhaj tej rasy to prawdziwy kulturysta wśród bydła mięsnego. Na skutek selekcji 80% populacji jest nosicielem genu podwójnego umięśnienia zadu, co daje bardzo szeroką rozłupaną polędwicę. Jednak największe wrażenie wywołuje potężnie umięśniony zad z wydatnymi szynkami oraz bardzo dobrze umięśnione łopatki. Te olbrzymie mięśnie są rozmieszczone na stosunkowo delikatnym kośćcu. Wydajność rzeźna opasów wynosi pow. 70%. Z bydła tego uzyskuje się bardzo dużą masę surowca o wyrafinowanych walorach kulinarnych poszukiwanego i cenionego przez hurtowników i restauratorów.

 

Hodowcy belgijscy w tej rasie szczególnie cenią: wybitne umięśnienie, bez tendencji do odkładania tłuszczu, wysoką efektywność wykorzystania pasz, niezwykle łagodne usposobienie przy grupowym utrzymaniu, łatwość porodów cieląt krzyżówkowych; rasę BBB uznano za doskonały komponent do kojarzenia z rasami mlecznymi.

 

Wyniki doświadczenia przeprowadzonego w Belgii

Rasa Masa w wieku

12 miesięcy

kg Dzienne zużycie paszy

kg Przyrost dobowy

kg Zysk dzienny FB

BBB 508 5,2 1540 + 121,00

BBB x hf 514 6,0 1490 + 29,00

hf 490 6,5 1380 -2,00

BBB - rasa belgijska błękitno-biała; hf - rasa holsztyńsko-fryzyjska; BBB x hf - krzyżówka towarowa.

 

Cielęta krzyżówkowe mają gabaryty i masę porównywalne z parametrami cieląt hf i dopiero w wieku ok. 6 miesięcy następuje szybki rozwój mięśni zadu, szczególnie ud oraz łopatki i zmienia się umaszczenie niektórych partii ciała. W woj. wielkopolskim przeprowadzono bardzo udany eksperyment, wykorzystując 4000 porcji nasienia buhajów BBB przekazanego z Belgii. Staranny dobór krów h f do krzyżowania towarowego pod względem łatwości porodów (budowa zadu) sprawiły, że nie odnotowano ani jednego porodu ciężkiego wymagającego interwencji lekarza weterynarii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie na krzyżówke limouse z bykiem BBB i czarną jałówke po matce hf i byku limouse mam takie 2 sztuki chciałbym spróbować ciekawe co z tego bedzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie krzyzówki sa dobre bo zwieksza sie poziom heterozji i sa wyzsze wyniki.95% pogłowia usa to mieszance.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze ten temat troszke tutaj umarl:/ a ciekawi mnie jak u Was z wycieleniami z mieszaniem z BBB bo u sasiada do tej pory dosc kiepsko :/ jedna krowa z cielakiem padla :/ a reszte praktycznie musial na ciagnik ciagnac bo 5 chlopa nie dali rady:/ a ursus c360 tez mial lekkie opory:/ ale na szczescie przy dosc szybkiej reakcji z tym ciagnikiem i krowy sa cale i cielaki zyja a ostatnio tylko mial lekkie cielenie z mieszancami BBB bo byly blizniaki i dla tego w miare male sztuki byly i latwo wyszla:D a jak sprawa u Was z tymi wycieleniami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie wrocilem od cielenia krowy a zeby bylo zwiazane z tematem cielak to hf x bbb powiem ze bardzo latwo sie wycielila ;D praktycznie sama ( z mala pomoca moja i brata) no ale to duza krowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wszystkie krzyzówki sa dobre bo zwieksza sie poziom heterozji i sa wyzsze wyniki.95% pogłowia usa to mieszance.

Heterozja najlepiej ujawnia się w 1 pokoleniu i przydaje się przy produkcji towarowej- tj gdy to pokolenie idzie na ubój. W dalszym hodowli najlepiej stosować krzyżowanie wypierające tj jalowki 50% danej rasy kryć buhajami tej samej rasy uzyskując stopniowo 75%, 87,5%...itd. Słyszałem o mieszańcach trójrasowych ale tu nie wiadomo do końca jak rozszczepią się geny- i możemy niestety się uwstecznić.

PS. też mam 1hf-ke pokrytą bykiem bbb na próbę. poród w sierpniu. napiszę jak wyjdzie. podobno ważne jest przygotowanie krowy do porodu i żeby nie była zatuczona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W produkcji bydła mięsnego efekt heterozji w zakresie cech mięsnych pojawić się może przy krzyżowaniu zwierząt o takim samym kierunku użytkowania. W przypadku krzyżowania hf z bydłem mięsnym jest to tylko dziedziczenie pośrednie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...