Skocz do zawartości
MarcinC-360

Opłacalność uprawy zbóż na sprzedaż zaiarna.

Rekomendowane odpowiedzi

Piszcie jak to jest z tą opłacalnościa.A jak by to było np. 30ha przy 6t/ha,opłacałoby się (po 500zł/t)?Bo z moich kalkulacji to wynika,że opłacałoby, się odliczyłem paliwo,opryski,nawozy i materiał do siewu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to odlicz jeszcze amortyzacje i naprawy maszyn , koszt pracy ludzkiej , podatki , krus , .... pozatym musisz jeszcze osiagnac te 6 ton/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doliczyłem także amortyzacje.Ale pomyliłem się o 100zł na tonie ziarna Teraz to mi tak dużo kasy nie wychodzi,wręcz mało.No chyba,żeby rzepak uprawiać,bo drogi jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarcinC-360 możesz napisać co i po ile policzyłeś np(nawoyz jakie, ile kgna ha i cena itd)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1500ha pszenicy plon 8-10t/ha bardzo dużo nawozów, najwyższej jakości

środki i cene 700zł/t plus własny transport. Moim zdaniem się opłaca. Chociaż w pierwszym roku było ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MarcinC-360 możesz napisać co i po ile policzyłeś np(nawoyz jakie, ile kgna ha i cena itd)

 

A więc to moje kalkulacje:

 

Nawozy:

-Polifoska 120zł/100kg (pod korzeń 300kg/ha -nie wiem czy dobra dawka) -10800zł/30ha

-Mocznik 100zł/100kg (rozsianie wiosną 200kg/ha) -6000zł/30ha

-w sumie 16800zł/30ha

 

Środki ochrony roślin:

-na chwasty dwuliścienne Sekator 50zł/ha=1500zł/30ha

-na chwasty jednoliścienne (owsik itp.) Puma 160zł/ha=4800zł/30ha

-w sumie 6300zł/30ha

 

Paliwo:

-6000zł

 

Całkowity koszt: 30000zł

 

Więc tak:

-plony: 6t/ha 180t/30ha minus ziarno na zasiew niech będzie 200kg/ha(tak siałe m jęczmień) co daje 174t

-cena: 500zł/t (po tyle sprzedaje jeden obszarnik w moim rejonie)

-dochód: 87000zł

-dochód po odliczeniu kosztów(30000zł):57000zł

-w przeliczeniu na pensję miesięczną daje 4700zł/miesiąc

 

To są moje luźne kalkulacje,że tak powiem.

Co do nawozów,to bardzo się pomyliłem w dawkach?Myślę,że 6t/ha uzyskam,przy takim nawożeniu.Damian 18 po tyle sprzedajesz rzepak rozumiem?Jakie nawożenie stosujesz?Mógłbys to dokładnie opisać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 30 ha uprawiam żyto, owies i ziemniaki. Moja wydajność ze zboża to 2 t 1ha!!! (za cholerę nie mogę tego zmienić). Jak dowalę nawozu to brak wody pali żywcem rośliny, jak mokry rok to wszystko się zaczyna wywalać i znów kiepsko! W zeszłym roku nadrobiłem ziemniakami 1,5ha przyniosło mi 50% całkowitego dochodu z całego gospodarstwa reszta ok 28ha to zboża. Fakt połowa obszaru to ziemia dzierżawiona dopiero 2 rok a więc zaniedbana, ale na innych polach wydajność równie niska!!! Do interesu nie dokładam, ale jakbym miał wydajność na poziomie 6t z ha to bym był BARDZO SZCZĘŚLIWY!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz ziemie,że taka niska wydajność z hektara?Ja mam rędziny,moje wydajnośc z 1ha to 3 tony-bez grama nawozu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marcinC360 a gdzie srodki od grzyba na 1 i 2 zabieg nawozy dolistne siarczan magnezu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może głupio powiem,ale u nas grzyba niema,nikt niestosuje fungicydów.A tak wogóle to jaki koszt na 1ha 1 i drugiego zabiegu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam 1500ha pszenicy plon 8-10t/ha bardzo dużo nawozów, najwyższej jakości

środki i cene 700zł/t plus własny transport. Moim zdaniem się opłaca. Chociaż w pierwszym roku było ciężko.

 

Cena za pszenice.

Sprzedaje w Niemczech ale jeszcze muszę dowieść to najczęściej tiry 40 t i jazda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy p[odać takie zapytanie w wyszukiwarce i już masz odpowiedz.Ciekawe jak można wyceniac pracę ciągnika na ok.30 zł/h?Moim zdaniem z 50 ha zboza nie da sie godziwie zyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisałbym pytanie co do srodkow na grzyby w google, ale chciałem uzyskac odp od doswiadczonych rolnikow (czyt.ktore srodki najlepsze i za przystepna cene).A co do tej oplacalnosci,to wlasnie dla tego zalozylem temat,zeby sie dowiedziec jak to jest,bo za pare lat bede przejmowal gospodarke,wiec chce sie we wszystkim zorientowac Jeszcze co do oplacalnosci czegokolwiek,to wiem,zeby miec zysk trzeba zainwestowac,ale nie tylko pieniadze,ale swoja prace i checi.Dodam jeszcze,ze pracy sie nie boje a checi mam i kasa sie znajdzie.Mieszkam na wsi,to niby czemu niemialbym zainwestowac w np. w produkcje mleka czy roslinna?Lepiej isc na panstwowe?Nie,wole zainwestowac to co wyzej napisalem, zwrocic koszty po jakims czasie i zyc na poziomie a nie zapierdzielac za 1000zl miesiecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale dochody macie ojojoj wszystko na czysto wyliczone az widac na tej wsi ta kase moze jak sie te doplaty pojawily to ciut ty od tych kalkulacji a pewny jestes ze taka cena na zboze bedzie co roku i badz pewien ze nieraz ci sie trafi remont maszyn ze 30.000 np wydasz w krotkim okresie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie dzisiaj na panstwowym zarabia się min.3tyś np.pracownicy agencjii ,klawisze i trepy .W normalnym roku w żniwa trzeba sprzedać na to 8 ton pszenicy a gdzie koszty .w kalkulacjach choćby w tym portalu pszenica daje zysk 600 zł z ha przy cenie 65 zł a jęczmien 265 przy cenie 58 zł.W poprzednich latach przy standartowej cenie ok.40 zł przenica -1000 a jęczmieńcoś koło -600.choć środki prod.były tansze jak dzisiaj.Jeśli jest tak dobrze dlaczego nikt nie kupuje fendtow ,jd czy innych new hollandów za własna kasę tylko czekamy na unijną jałmużne.Nie przecze że są działy prod które się opłacają ale niestety to nie zboze.Kup sobie kombajn za 400000 ciagnik i sprzęt za drugie tyle .zainwestujesz koło duzej bańki i będziesz zyl za 2 tys /msc jak dobrze pójdzie.Za 20 lat twój sprzę trafi na szrot, za zarobione pieniądze na zbożu kupisz następny i będziesz zył spokojnie i dostatnie.POWODZENIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że post pod postem ale co do Damiana 18 to NIGDY W żYCIU!!! tir z ładunkiem 40 ton nie wjedzie do Niemiec ,chyba ze Gabriela Merkel to twoja kuzynka a średnie plony na poziomie 8-10 ton czyli ok.9 to klechdy domowe które można opowiadać młodzieży po 8 piwie.Mam 44 lata i od 19 roku życia prowadzę gospodarstwo samodzielnie by osiągnąć takie plony musiałbys stosowac płodozmian a więc tez trzeba by miec przynajmniej o 33% więcej ziemi a druga sprawa że największe plony osiagają wg. moich doświadczeń gosp ok.50 ha w których jest prod. zwierzęca.Ceny zboza na rynku niemieckim nie są wyższe jak w Polsce no ćhyba że z ta Gabriela to prawda .Pozdrawiam wszystkich rozsądnych i Christiana Anderssena również.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no lanz ma racje ładuje sie ta kase w to pole i konca niewidac...a jak kto ma lepszy ciągnik albo inna maszyne to napewno zadłużony po uszy znam takich..choćby z autopsji.. a jeśli jeden rok lepszy na daną uprawe to do innej trzeba dołożyć.. dopłaty idą na nawóz.. zreszta po gówno te dopłaty tylko podbiły cene gruntów byle cwaniak robi sie rolnikiem.. a po gazetach pisza jak to rolnikom dobrze.. w sezonie wstajesz cimno idziesz spac tez ciemno... samo rolnikowi rosnie ale na plecach......... garb ciekawe jaka jest srednia dożywalnosc rolników 60?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wpisałbym pytanie co do srodkow na grzyby w google, ale chciałem uzyskac odp od doswiadczonych rolnikow (czyt.ktore srodki najlepsze i za przystepna cene).A co do tej oplacalnosci,to wlasnie dla tego zalozylem temat,zeby sie dowiedziec jak to jest,bo za pare lat bede przejmowal gospodarke,wiec chce sie we wszystkim zorientowac Jeszcze co do oplacalnosci czegokolwiek,to wiem,zeby miec zysk trzeba zainwestowac,ale nie tylko pieniadze,ale swoja prace i checi.Dodam jeszcze,ze pracy sie nie boje a checi mam i kasa sie znajdzie.Mieszkam na wsi,to niby czemu niemialbym zainwestowac w np. w produkcje mleka czy roslinna?Lepiej isc na panstwowe?Nie,wole zainwestowac to co wyzej napisalem, zwrocic koszty po jakims czasie i zyc na poziomie a nie zapierdzielac za 1000zl miesiecznie.

 

To co wyżej napisałem,panowie tyczy się NIE TYLKO produkcji roślinnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopłaty to dla mnie czysty zysk z ha(w dobrym układzie) tyle że przed UE ten zysk z ha nie był mniejszy a może większy. dopłata rekompensuje i to w nie pełnym stopniu wzrost kosztów produkcji (VAT22%, i wzrost cen ropy, nawozów itd.)

 

najbardziej dziwię się rolnikom którzy dzierżawią ziemię, płacą dzierżawę a dopłaty bierze właściciel (ten właściciel najbardziej kożysta na UE-nic nie robi a kasę bierze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się wycwaniłem.Ja dzierżawy nie płacę,tylko uprawiam.Wađciciel bierye dopatz i paci podatki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulacja, kalkulacją a życie toczy sie inaczej, a i niepsodziewanych wydatków jest wiecej i nie wygląda to tak obiecująco i pięknie jak na kartce. Jakby naprawde były takie zarobki na tym to bym nie wyjezdzał za granice na farme, tylko jechal na kredytach i inwestował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja róznież nastawiam sie na sama produkcje zboża ponieważ nie prowadzę żadnej hodowli. Zastanawiam sie ile wyjde po tych moich pierwszych żniwach na + jesli bym mial po te 500 zł z hektara + dopłaty to bylbym zadowolony bo maly wklad pracy a zyski byly by calkiem calkiem ... jesli bede widzial ze sa z tego pieniadze to bede to obrabial, a jesli nie to albo dzierzawa albo sprzedam, ale wiem jedno zycie rolnika jest ciezki i nigdy nie powiem na tego czlowieka zlego slowa Pozatym cos czuje ze w tym roku to wyjde minimalnie po calych zniwach na + bo sucho u mnie bylo i wiele bledow w nawozeniu i termianach opryskow i wiele innych ale to moj pierwszy rok nikt mi nie pomagal ale poczytalem wiele o tym wszystkim i mam nadzieje ze w natepnym roku bedzie lepiej czego zycze sobie i wam ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przepraszam że post pod postem ale co do Damiana 18 to NIGDY W żYCIU!!! tir z ładunkiem 40 ton nie wjedzie do Niemiec ,chyba ze Gabriela Merkel to twoja kuzynka a średnie plony na poziomie 8-10 ton czyli ok.9 to klechdy domowe które można opowiadać młodzieży po 8 piwie.Mam 44 lata i od 19 roku życia prowadzę gospodarstwo samodzielnie by osiągnąć takie plony musiałbys stosowac płodozmian a więc tez trzeba by miec przynajmniej o 33% więcej ziemi a druga sprawa że największe plony osiagają wg. moich doświadczeń gosp ok.50 ha w których jest prod. zwierzęca.Ceny zboza na rynku niemieckim nie są wyższe jak w Polsce no ćhyba że z ta Gabriela to prawda .Pozdrawiam wszystkich rozsądnych i Christiana Anderssena również.

 

Moje tiry ok. 40 t normalnie wjeżdżają na granice.

A co do płodozmianu to ty chyba jesteś ciężko kapujący bo płodozmian stosje. Ziemi mam 6 tys ha. Prowadzę gospodarstwo z Niemcem ja załatwiam towar a on zbyt. Proste jak nie zrozumiałeś to mogę ci przetłumaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na polskich drogach są wagi ktore wazą samochody w locie i te w wypadku nadtonażu są rejestrowane i wyłapywane w drodze ,oczywiscioe za to sa sankcje,.Biedni Niemcy niestety pewnie niemają takich urządzeń i pozwalają bezkarnie rozjeżdżac przez tiry swoje drogi,a ich granice przekraczają dowolnie załadowane auta.Tir który ładuje na siebie 40 ton musiał by wazyć ok.60t a liczba osi nośnych to wyklucza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian 18 jesli byłbys tak uprzejmy mógłbyś opisać produkcję tych 8t zboża z hektara?Jestem bardzo ciekaw całego procesu produkcyjnego (nawożenie-dawki,ŚOR itp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...