Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 15:34 Sro 12 Gru 2018

Agrolok
bycie rolnikiem a praca (ZUS)
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Prawo i rachunkowość
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jaro8038

PostWysłany: 14:30 Pon 14 Wrz 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko będziesz mógł robić. Polska to wolny kraj ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
patban92

PostWysłany: 10:26 Pią 11 Wrz 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam takie pytanko.... jestem kierowca miedzynarodowym ale ojciec chce mi przepisac gospodarstwo bardzo chetnie je wezme ale jezdzic tez chce i w razie przepisania bede mogł nadal pracowac w tym zawodzie?? i o dotacje dla młodego rolnika tez bede sie mógł starac ?????
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marian892

PostWysłany: 21:36 Pią 24 Paź 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koledzy mam pytanie czy prowadzenie gospodarstwa i oplacanie skladek KRUS wplywa na dlugosc urlopu wypoczynkowego jak jest sie na etacie w ZUS ??
Powrót do góry
vao

PostWysłany: 17:33 Sro 23 Paź 2013    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak przepisy polskie się ustosunkowują w tej kwestii? Czy faktycznie jest to tak dobrze rozwinięte, że można sobie dorabiać? Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Jaro8038

PostWysłany: 14:47 Pon 27 Cze 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli pod pojęciem "młodego rolnika" rozumuje Pani premię dla Młodego Rolnika, to oczywiście nie spełnia Pani warunków, jeśli chodzi o pozostałe dotacje, czyli modernizacja gospodarstw lub kredyt tzw nMR, nIP możecie się Państwo ubiegać. Ograniczeniem jest tutaj wielkość gospodarstwa 5 ha ale przy mądrym podejściu do tematu jest to do przeskoczenia.
Powrót do góry
sylwka555

PostWysłany: 14:04 Pon 27 Cze 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sylwka555 napisał:
kissmy... napisał:
bycie ubezpieczonym w ZUS nie koliduje z posiadaniem gospodarstwa rolnego oraz czerpaniem wszystkich z tym związanym dobrodziejstw
Oj chyba koliduje my to znaczy ja i mąż pracujemy zawodowo i płacimy ZUS i niestety nie możemy starać się np. o młodego rolnika
chociaż mamy 5 hektarów ziemi i 5 koni. A tak by się chciało wybudować stajnię dla koników.

To może mi pan/ pani podpowie bardzo proszę bo już na różnych forach pisałam i nikt konkretnie nic nie podpowiada bardzo proszę.Cztery lata z rządu mi już przepada jakaś pomoc z UE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
kissmy...

PostWysłany: 20:29 Pią 24 Cze 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rodzaj ubezpieczenia społecznego dla tego tego działania nie ma żadnego znaczenia, istotne jest spełnienie pozostałych warunków i podjęcie zobowiązań m.in. do 3 letniego ubezpieczenia w KRUS
Powrót do góry
sylwka555

PostWysłany: 13:17 Pią 24 Cze 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kissmy... napisał:
bycie ubezpieczonym w ZUS nie koliduje z posiadaniem gospodarstwa rolnego oraz czerpaniem wszystkich z tym związanym dobrodziejstw
Oj chyba koliduje my to znaczy ja i mąż pracujemy zawodowo i płacimy ZUS i niestety nie możemy starać się np. o młodego rolnika
chociaż mamy 5 hektarów ziemi i 5 koni. A tak by się chciało wybudować stajnię dla koników.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
mick017

PostWysłany: 18:29 Czw 26 Maj 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chodzi o to ze od wrzesnia tamtego roku place krus no ale niestety nie dogadalem sie i niedlugo jade do pracy za granice i pewnie bede mial placony zus tylko nie wiem czy najpierw musze isc do krusu i powiedziec ze nie chce juz placic krusu czy cos takiego
Powrót do góry
adamj24

PostWysłany: 07:41 Czw 26 Maj 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo prosto, po pierwsze wystarczy zatrudnić się na etacie i automatycznie płacisz ZUS, po drugie otwierasz działalność gospodarczą i też możesz wybrać ZUS. Pytanie jest po co chcesz płacić ZUS, Ja bym chętnie się z niego wypisał ale niestety nie mogę. Crying or Very sad
Powrót do góry
mick017

PostWysłany: 09:41 Sro 25 Maj 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam powie mi ktos jak przejsc z krusu na zus?
Powrót do góry
megan28

PostWysłany: 21:13 Sro 3 Lis 2010    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego, co wyczytałam na forum,rozumiem ,że będąc właścicielem gospodarstwa przekazanego na rentę strukturalną,nie mogę podjąć żadnej pracy. Proszę o dokładne opisanie takiej sytuacji. Czy pewne jest te 5 lat czekania? Shocked
Powrót do góry
stworny

PostWysłany: 20:15 Czw 12 Lut 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Doradca_1 napisał:
gregoff:
Sprawa ma się inaczej trochę jeśli przy okazji złożyłeś wniosek na Młodego Rolnika.

Dlaczego?
Wziąłem młodego rolnika w 2005, a jesienią chciałbym iść na etat, w umowie o dofinansowanie nie znalazłem żadnych przeszkód.
Rozumiem, że mogą mnie podejżewać o prowadzenie gospodarstwa na papierze, ale jeśli spełnie wszystkie wymogi to chyba ok.
Powrót do góry
Doradca_1

PostWysłany: 13:59 Wto 9 Gru 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gregoff:
Oczywiście, że możesz zacząć normalną pracę i być na ZUS-ie. Zobowiązanie masz tylko do prowadzenia gospodarstwa przez 5 lat. Ale nie ma mowy o byciu na Krusie non stop. Można prowadzić gospodarstwo / być właścicielem/ i pracować gdzieś na etacie. Sprawa ma się inaczej trochę jeśli przy okazji złożyłeś wniosek na Młodego Rolnika. Ale jeśli nie to leć do roboty.
Powrót do góry
manio

PostWysłany: 21:08 Pią 5 Gru 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gregoff napisał:
A ja mam takie pytanko.

Moi rodzice przekazali mi gospdoarstwo rolne trzy lata temu. Dzięki temu moja matka otrzymuje teraz rente strukturalną. Ja natomiast muszę przez pięć lat trzymać to gospodarstwo i nie zmieniać jego powierzchni (na mniejszą).

Do dzisiaj zlikwidowałem praktycznie całą produkcję (miałem krowy mleczne) i zostało mi tylko trochę bydła. Za dwa lata mam zamiar już całkowicie zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa.

Ale nie o tym chciałem rozmawiać. Chodzi o ty czy mogę podjąć normalną pracę i nie będą się czepiać renty strukturalnej mojej matki (czy nie będzie to podstawa do jej cofnięcia) i czy muszę automatycznie przejść na ZUS czy może jest od tego jakiś wyjątek?

Zgodnie z umową musisz prowadzić działalność rolną. Ale po trzech latach możesz rozpocząć działalność poza rolniczą i pozostać w KRUS. Jeślizaś chcesz pracować gdzieś na etacie to przez pięć lat nie możesz, po tym czasie owszem ale będziesz musiał przejść na ZUS ponieważ ZUS ma Pierwszeństwo przed KRUS. To tak w uproszczeniu.
Powrót do góry
mariusz_farm

PostWysłany: 07:28 Czw 11 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gregoff napisał:
A ja mam takie pytanko.

Moi rodzice przekazali mi gospdoarstwo rolne trzy lata temu. Dzięki temu moja matka otrzymuje teraz rente strukturalną. Ja natomiast muszę przez pięć lat trzymać to gospodarstwo i nie zmieniać jego powierzchni (na mniejszą).

Do dzisiaj zlikwidowałem praktycznie całą produkcję (miałem krowy mleczne) i zostało mi tylko trochę bydła. Za dwa lata mam zamiar już całkowicie zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa.

Ale nie o tym chciałem rozmawiać. Chodzi o ty czy mogę podjąć normalną pracę i nie będą się czepiać renty strukturalnej mojej matki (czy nie będzie to podstawa do jej cofnięcia) i czy muszę automatycznie przejść na ZUS czy może jest od tego jakiś wyjątek?
Działki które były przekazane za rente strukturalną mają pojawiać się we wniosku o dopłaty i mają być utrzymywane w dobrej kulturze rolnej -więcej Armir nie powinno interesować.
Powrót do góry
gregoff

PostWysłany: 12:15 Sro 10 Wrz 2008    Temat postu: Re: renta mamy Odpowiedz z cytatem

Kaśka napisał:
Gregoff, najlepiej spójrz w umowę, którą podpisałeś i którą podpisała Twoja mama. Z tego co sie orientuję powinienieś prowadzić gospodarstwo przez pięć lat od momentu wypłaty renty. Natomiast o wszelkie szczegóły najlepiej pytać w ARiMR - prawo zmienia sie jak w kalejdoskopie i co nowy minister to nowe pomysły. Niestety. Pozdrawiam

Tak. Trzeba przez pięć lat. Pytanie jest czy jak znajdę pracę to automatycznie zostaje uznany za kogoś kto nie prowadzi takiego gospodarstwa? Przecież ziemi się nie pozbyłem...

Rozumiem, że jeśli jednak bym mógł podjąć pracę to automatycznie po jej podjęciu czy podpisaniu umowy muszę się zgłosić do KRUS aby wstrzymali mi płacenie składek i pracodawca musi zacząć opłacać ZUS czy może są od tego jakieś wyjątki?
Powrót do góry
Kaśka

PostWysłany: 11:10 Sro 10 Wrz 2008    Temat postu: renta mamy Odpowiedz z cytatem

Gregoff, najlepiej spójrz w umowę, którą podpisałeś i którą podpisała Twoja mama. Z tego co sie orientuję powinienieś prowadzić gospodarstwo przez pięć lat od momentu wypłaty renty. Natomiast o wszelkie szczegóły najlepiej pytać w ARiMR - prawo zmienia sie jak w kalejdoskopie i co nowy minister to nowe pomysły. Niestety. Pozdrawiam
Powrót do góry
gregoff

PostWysłany: 10:46 Sro 10 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja mam takie pytanko.

Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 22:00 Nie 30 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hubertus21 napisał:

czyli rozumiem że posiadanie gospodarstwa rolnego przeze mnie nie będzie przeszkodą dla mojego przyszłego pracodawcy jeżeli ten będzie mnie chciał zatrudnić???

taka interpretacja mojej wypowiedzi jest już niestety nadinterpretacją

posiadanie gospodarstwa rolnego nie jest przeszkodą do podlegania ubezpieczeniu społecznemu w ramach ZUS, natomiast dla pracodawcy może to być istotna przeszkoda (lecz nie ze względu na samo ubezpieczenie ale na zaangażowanie pracownika w produkcję rolniczą) mimo wysokich kwalifikacji pracownika
Powrót do góry
hubertus21

PostWysłany: 19:37 Nie 30 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kissmy... napisał:

czyli rozumiem że posiadanie gospodarstwa rolnego przeze mnie nie będzie przeszkodą dla mojego przyszłego pracodawcy jeżeli ten będzie mnie chciał zatrudnić???
Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 18:41 Nie 30 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
hubertus21

PostWysłany: 17:20 Nie 30 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Posiadam gospodarstwo rolne kilkuhektarowe ale nie jestem ubezpieczony w KRUS czy mogę podjądź legalną pracę byc ubezpieczonym w ZUS i jednocześnie posiadać gospodarstwo??
Powrót do góry
manio

PostWysłany: 17:57 Wto 11 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

janusz102 napisał:
Ja płacę tylko ZUS i korzystałem z SPO. Nikt nie robił mi z tego powodu żadnych trudności, ale ja z wykształcenia jestem technikiem rolnictwa i gdybym nie miał tego wykształcenia to SPO podobno bym nie dostał.

Ja tez płacę ZUS i korzystałem i korzystam z SPO chociaż nie mam wykształcenia rolniczego tylko wyższe ekonomiczne. Z tego co wyczytałem i wiem wykształcenie rolnicze jest wymagane przy programie Młody Rolnik, do innych programów SPO wystarcza (przynajmniej w moim przypadku) 3 letni staż pracy w gospodarstwie.
Powrót do góry
janusz102

PostWysłany: 07:25 Wto 11 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja płacę tylko ZUS i korzystałem z SPO. Nikt nie robił mi z tego powodu żadnych trudności, ale ja z wykształcenia jestem technikiem rolnictwa i gdybym nie miał tego wykształcenia to SPO podobno bym nie dostał.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Prawo i rachunkowość Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: