Skocz do zawartości
wjacek

Mieszanki poplonowe- jako zielony nawóz. Co polecacie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Pomału czas na poplony więc chciał bym znać wasze opinie i doświadczenie co polecacie na poplony. Co, ile na 1 ha.

Ja siałem zawsze gorczyce w ilości ok. 15 kg/ha ale coraz więcej opini słyszę, że nadmiernie wysusza glebe i pozbawia ją pozostałych składników nawozowych. Zastanawiam się nad facelią ale w czystym siewie to bardzo drogo. Co sądzicie, zapraszam do wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w tym roku sieje gorczyce na poplon scierniskowy do przyorania i tez 15kg na Ha, tylko cos czuje ze zniwa bede pozno i nie wiem ile mi tego urosnie mam nadzieje ze przez miesiac tak ze 30 - 40 cm, facelia jest droga gorczyca kosztuje min 1,60 za kg wlasnie szukam kto by mila na sprzedaz tak 100 kg max 2 zł zaplace najlepiej wojewodztwo lodzkie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka roslina niepotrzebuje wody ? gorczyca bardzo szybko wschodzi i szybko rosnie mozna tez posiac rzepak jary a co do ilosci wysiewu to gorczyce na zbior sieje sie w ilosci 25 kg/hektar a na poplon 30 z tego co wiem. Aby jak najmniej ziemia wysychala gorczyca musi byc gesta wtedy ladnie cieniuje i ziemia tak niewysycha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gorczyca na nasiona to 17 kg/ha a na poplon 25kg/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile trzeba wysiać rzepaku na poplon. Ktoś stosuje go jako poplon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rzepak (ozimy) i planuje kupć troche gorczycy i wymieszać. Facelia też by się przydała na inne pole (na pasza ma być)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę.Jaki poplon mam posiac-jako nawóz zielony pod kukurydzę,ziemia nie jest najlepszej jakości.Serdeczne dzięki za odpowiedż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz piachy czy glinki ale słabej jakości.

Na glinkach mogłaby być gorczyca, na lekkich piachach, moim zdaniem lepiej byłoby dać np. facelię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem na swoją i tam gdzie miałem gorczycę, kukurydza jednak jest trochę gorzej rozwinięta (znaczy mniejsza)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z racji takiej że miałem nasiona to posiałem rzepak ozimy zobaczymy co z tego wyjdzie, tak sobie myślę że groch byłby lepszy, na drugi rok przetestuję, bo teraz to nie mam za bardzo gdzie.Co sądzicie ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzepak dość słabo rozwija się na jesieni - natomiast groch, z racji, że ma krótszy okres rozwoju lepiej przygotowuje stanowisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robern

z tym słabym wzrostem na jesieni to bym polemizował. Zasiej go początkiem sierpnia to zobaczysz jak wyrośnie. Po drugie SOR stosowane posiewnie też hamują rzepak. Ja w ubiegłym roku z powodu deszczu nie opryskałem jednego pola Lassem i Commandem. Do jesieni rzepak był ponad kolana, bałem się że zmarznie, ale na szczęscie zimy nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może źle się wyraziłem - słabiej niż inne rośliny - w tym groch i gorczyca. Gorczyca posiana na początku sierpnia do końca okresu wegetacyjnego zdąży Ci przekwitnąć - podobnie jak przy sprzyjającej pogodzie groch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...