Skocz do zawartości
specjalista

Mycie instalacji udojowych

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy

Powiem pare słow na temat mycia sinstalacji udojowych.

Jest kilka skladnikow które powinny być spełnione by mycie odbyło się poprawnie.

1 Temperatura wody

2 Czas mycia

3 Steżenie srodka ( zasada, kwas)

4 Odwodnianie

 

Aby mycie odbyło się poprawnie kazdy aparat musi sie napelnic 20-30 razy podczas mycia glównego roztworem o odpowiedniej temperatyrze i steżeniu srodkow. Temperatura wody powinna wynosic po zakonczeniu mycia conajmniej 42 stC. Kazdy producent podaje jakie powinno być stężenie środka . Waha się ono od 0.48% po 86% ( warto wiec zwrocic uwagę przy zakupie czy aby ten srodek ktory jest rzekomo 20% tanszy nie wymaga wiekszego stężenia)

Niebagatelną sprawą jest wysokość podciśnienia podczas mycia!

Na instalacjach przewodowych w zasadzie ten problem nie istnieje.

Na halach udojowych udoj odbywasie przy podciśnieniu zdecydowanie niższym ( 40-42 kPa) Renomowane firmy stosują tu uklad ktory podczas mycia podwyższa podcisnienie do 50 kPa. ( woda szybciej krązy w instalacji 8-10 m/s)

Jest to temat o ktorym mozna by mowic godzinami. Jesli ktos ma ochotę na głębsze wyjasnienia prosze pisac na adres e-mail

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Specjalisto!

W zasadzie masz rację, ale: Ważna jest temperatura roztworu myjącego, czas jaki ten roztwór ma kontakt z mytą instalacją. Zarówno o stężeniu powinien informować nas producent środka, jakie powinno ono być, jak również w jakiej temperaturze jest jego optymalne działanie. Nie znaczy to wcale, że im większe stężenie, wyższa temperatura, dłuższy czas - tym skuteczniejsze mycie. Nie można więc zakładać, że temperatura 42 st.C po zakończeniu mycia i tekie a nie inne stężenie roztworu myjącego oraz taki czy inny czas mycia, a instalacja udojowa będzie czysta. Rozumiem, że forum służy do dzielenia się doświadzeniem, warto więc dyskutować. W kwestii podciśnienia, też warto wiedzieć, że nie wartość podciśnienia wpływa na jakość mycia, tylko to co te podciśnienie robi z płynem myjącym. Zależy to od wielu czynników. Upraszczając płyn musi dochodzić do WSZYSTKICH miejsc mytej instalacji. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że przy wysokim podciśnieniu, roztwór myjący "śliizgał" się będzie po ściankach i "mechaniczny" aspekt mycia będzie mniej efektywny. Faktycznie temat mycia to temat rzeka, napewno firmy które produkują instalacje wiedzą co robią. Trochę gorzej wygląda kwestia montażu, później serwisu. To monter lub sprzedawca środków myjących powinien przeszkolić użytkownika, jak myć dojarkę. Problemy najczęściej wynikają z niewiedzy. Co do odwodnienia to pamiętajmy że czystej instalacji czysta woda przez parę godzin nie zaszkodzi, ALE choćby z odrobiny brudu w instalacji możemy mieć ogromne ilości zarazków przed następnym dojem i wszystko to znajdzie się w naszym mleku. Jeszcze małe pytanko do specjalisty: Jaką firmę reklamujesz?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...