Skocz do zawartości
Limuzynka

Ilosc paszy na zime

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z obliczeniem ilosci paszy na zime: mam do dyspozycji: sianokiszonke( baloty, te o wiekszej pojemnosci) i siano oraz mieszanke (B)dla 120 jalowek miesnych (krzyzowki mlecznych z limuzynkami). prosze o pomoc .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie - przy założeniach, że 1 SD potrzebuje ok. 8 kg siana lub 12-15 kg sianokiszonki ilość potrzebnych składników. Paszę treściwą stosuje się wg zapotrzebowania i zawsze ją można dokupić.

Jałówki cielne to ok. 0,9 SD, jałówki roczne to ok. 0,5-0,6 SD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://odr.zetobi.com.pl/zwierz/bydlo/bilans_p.htm#cooliris

To są dane dla krów mlecznych , ale można się zorjętować w ogólnym zapotrzebowaniu na pasze . Dawki dla krów mamek powinny być znacznie mniejsze . Ogólną ilość paszy należy przemnożyć przez współczynnik 1,2 - rezerwa paszowa .

 

http://www.farmer.pl/srodki-produkcji/pasze-zywienie/krowy_w_kondycji,addf3dfad72e065d1ce3.html#cooliris

Tu też jest trochę ciekawych danych .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale mialam problem z netem.

 

wychodzi tobie za dużo czy za mało paszy??

Jest 1400 balotow, w tym czesc to kiszonka i problem w tym, ze baloty robimy po raz pierwszy. Nie wiem czy wyjda dobre.Siana tez jest malo, bo moj szef chce glownie kiszonka karmic.Tylko ja wole zabezpieczenie zrobic w formie siana w razie jakby baloty byly do wyrzucenia(sporo jest podziurawionych przez zwierzyne i poklejonych dopiero po kilku tygodniach )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to może być problem z tymi dziurawymi nawet jak się w miare szybko zalkeja dziurę to i tak już balot będzie nie taki. Moge ci podać swój przykład dla 50 krów mlecznych i 30 szt. jałowizny w tym roku mam 600 balotów sianokiszonki i 10 ha kukurydzy. W rezerwie jest 300 balotów siana i dorobie sianokiszonki do 800-900 sztuk. Nadmiar można zawsze sprzedać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli można przyjąć, że 50 krów mlecznych + 30 jałowizny = ok. 120 jałówek mieszańców mięsnych. Dobrze by było, żebyś miała jeszcze dobry zapas kukurydzy - opasy bardzo to lubią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki,No to chyba nie mam sie czym martwic, jeszcze sianko robimy kukurydza bedzie, ale myslalam o mieszance B, bo boje sie ze zapase je

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszanki treściwe dla jałówek opasowych w zasadzie się nie daje - bo rzeczywiście można je zapaść. Zapotrzebowanie wykazują jedynie w I okresie laktacji, kiedy odkarmiają młode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy sami robicie osypke waszym swinkom i bydłu?? jesli tak to ile czego dodajecie??

ja wszystko licze we wiadrach na 12 litrów i tak:

bydłu - mieszam 10 wiader mieszanki( owiec jeczmien i pszenica, proporcja ok 70%-20%-10%)+ 4 wiadra żyta +2 wiadra przenżyta+ otreby pszenne które własnie mi sie skonczyły dry.gif

tucznikom mieszam- 5 mieszanki+2 żyta+2 pszenicy+2 przenżyta+ koncentrat

 

co o tym sądzicie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dodajesz jeszcze jakieś minerały, koncentraty i inne dodatki (kredę, sól itp.)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

farmer a dlaczego nie dajesz śruty rzepakowej dla bydła to jest tańsze od zborza a ma raz tyle białka dla świń rozumiem bo ciężko trawią ale bydło może dostać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
farmer a dlaczego nie dajesz śruty rzepakowej dla bydła to jest tańsze od zborza a ma raz tyle białka dla świń rozumiem bo ciężko trawią ale bydło może dostać

zapomiałem dodać bo jak pisałem posta to niestety skonczyło mi sie ale normalnie daje, plus oczywiscie koncentraty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do balotów to ostatnio w poradniku z ODR znalazłem dane, że mleczna krowa w ciągu zimy zjada 10-20 balotów w zależności od długości okresu i sposobu żywienia (kukurydza, siano).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na 400 sztuk opasów mam ok 2000 balotów sianokiszonki ok 2000 ton kukurydzy 1000 ton wytloków i 3000 balotów słomy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...