Skocz do zawartości
rybka2485

pomozcie mi przy zalozeniu gospodarki mlecznej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na forum i mam do Was jedno zasadnice pytanie a raczej prosbe: Mam 22lata i estem w czasie podpisywania umowy u notariusza po sprawie spadkowej po tacie a mama ma juz 63lata i swoje juz przepracowala i zdrowie jej niepozwala zeby ciagnac to dalej i dlatego moje pytanie brzmi toz mam 8ha pola wlasnego + 12ha dzierzawy + szukam nastepnych dzialek, stara obore o wymiarach (powierzchnia w srodku budynku) 15X9 z tym ze jest tez w tym budynku z jednej strony kurnik:/ o wymiarach 3X4,5 oraz silos na wyslodki o tych samych wymiarach + z drugiej strony chlewik 4X9 oraz pomieszczenie gospodarcze o takich samych wymiarach, w oborze stoi teraz 12krow dojnych+4jalowki zacielone + 3mniejsze sztuki jalowek + byczek ok 4miesiecy oraz dwa cielaki.(oczywiscie mam tez stodole o wymiarach zewnetrznych 30X10 oraz garaz prawie o tych samych wymiarach co stodola + caly sprzet jezeli chodzi o maszyny) Moj limit wynosi 51tys litrow oddaje do rolmleczu w radomiu i powiedzcie mi:

"CZY MAM POWIEKSZYC GOSPODARKE CZY ZOSTAC NA TYM CO JESTEM??"

 

ja chetnie bym powiekszyl gospodarke i jak myslicie do ilu sztuk bydla mlecznego powiekszyc i ile ziemi trzeba mi by bylo?? pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, ty myślisz, że wszyscy mają czas, zeby zaglądac na forum co minutę?

eśli chodzi o twoją gospogarkę, to uważam, ze powinieneś zainwestowac w to. Jakie masz maszyny może jakies oszczędności . Musiałbyś postawic nową oborę lub przebudowac starą, o ile jest przejazdowa. Poza tym dokupic kwote mleczną. Będziesz miał wiele wydatków.

Na 20 ha powinieneś spokojnie uttrzymac około 17 sztuk krów. Jeżeli miałbyś gdzie dokupic ziemię, to myślę, że ta do 35 ha i 30 krów by wystarczyło, ale tak fajnie to się niestety tylko mówi.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kierunek mleczny jest najbardziej stabilny , więc skoro masz już początek to idź w tym kierunku . Stado ok.26 szt. krów mlecznych pozwał się utrzymać z produkcji mleka . Ilość ziemi zależy od klasy , im niższa klasa tym więcej ziemi potrzeba . Nie musisz od razu iść na maksa , możesz odchować cieliczki po swoich najlepszych krowach . Jeśli obora wymaga modernizacji to lepiej to zrobić teraz kiedy jeszcze nie ma pełnej obsady . Jeśli masz możliwość zakupu ziemi to kupuj . Jeśli masz nadmiar paszy możesz adoptować jakiś budynek i opasać byki . Jeśli masz jakieś pytania to pisz , ktoś ci odpowie tylko trochę cierpliwości .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kierunek mleczny jest najbardziej stabilny , więc skoro masz już początek to idź w tym kierunku . Stado ok.26 szt. krów mlecznych pozwał się utrzymać z produkcji mleka . Ilość ziemi zależy od klasy , im niższa klasa tym więcej ziemi potrzeba . Nie musisz od razu iść na maksa , możesz odchować cieliczki po swoich najlepszych krowach . Jeśli obora wymaga modernizacji to lepiej to zrobić teraz kiedy jeszcze nie ma pełnej obsady . Jeśli masz możliwość zakupu ziemi to kupuj . Jeśli masz nadmiar paszy możesz adoptować jakiś budynek i opasać byki . Jeśli masz jakieś pytania to pisz , ktoś ci odpowie tylko trochę cierpliwości .

W Farmerze czytałem, że opłacalnośc bydła mlecznego zaczyna się od stada 15 krów mlecznych, chociaż znam rolników, którzy utrzymują się z np. 10-12 krów. Zależy jak kto umie gospodarzyc.

Dla niektórych może byc to dobry dowcip, ale pewien człowiek mieszkający kilka wsi dalej od 14 krów mleczych raz uzyskał około 25 litrów mleka. Krowy żywi tylko słabej jakości sianem i czasami śrutą zbożową. Naprawdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w podobnej sytuacji 15 krów i 50 tyś limitu, wtamtym roku zrobili mi płyte i zbiornii. Jesli masz 12 krów to wiesz doskonale ile jest przy tymciężkiej pracy przy usuwaniu codziennie rano obornika i dojeniu konwówką. Moja rada nie przerabiaj starej obory tylko rób wolnostanowiskową ze starej stodoły ( dostawisz tylko korytaż paszowy i hale udojową a stare budynki będą na młodzierz. Nie zwlekaj z obsadą bydła, są teraz duże promocje na hf-ki z niemiec itp. np, moja mleczarnia oferuje po 6 tyś niemki teraz, nie czekaj z obsadą bo zjedzą cie kredyty przecież najważniejsza produkcja, ale skala produkcji to zależy właśnie od możliwości zdobycia limitu produkcujnego. Jeśli ziemia jest u ciepbie kosmicznie droga daj sobie spokój z dokupywaniem wystrczy abyś zapewnił pasze objętościowe, a pasze treściwą przy 30 sztukach każda firma wstawi silos i będzie dowozic. Te moje 15 sztuk zjada całą produkcję zborza i jeszce musze dokupywac plus energia woda weterynarz itd itd itd, w sumie produkcja mleka na taką skalę wcale nie jest tak opłacalna jak to wszędzie głoszą, gdybym sprzedał to zborze i siano nie gorzej bym wyszedł jak po przepuszczeniu tego prze krowy , ale nie miał bym obornika i niewiele bym tego zborza nakosił i koło się zamyka .

Chyba najbardziej opłacalny kierunek produkcji to pakiet ekologiczny i tależówka co roku na to co wyrosło żeby samosiewki wyrastały i tak co roku (wielu takich specjalistów jest u nas )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jestem w podobnej sytuacji 15 krów i 50 tyś limitu, wtamtym roku zrobili mi płyte i zbiornii. Jesli masz 12 krów to wiesz doskonale ile jest przy tymciężkiej pracy przy usuwaniu codziennie rano obornika i dojeniu konwówką. Moja rada nie przerabiaj starej obory tylko rób wolnostanowiskową ze starej stodoły ( dostawisz tylko korytaż paszowy i hale udojową a stare budynki będą na młodzierz. Nie zwlekaj z obsadą bydła, są teraz duże promocje na hf-ki z niemiec itp. np, moja mleczarnia oferuje po 6 tyś niemki teraz, nie czekaj z obsadą bo zjedzą cie kredyty przecież najważniejsza produkcja, ale skala produkcji to zależy właśnie od możliwości zdobycia limitu produkcujnego. Jeśli ziemia jest u ciepbie kosmicznie droga daj sobie spokój z dokupywaniem wystrczy abyś zapewnił pasze objętościowe, a pasze treściwą przy 30 sztukach każda firma wstawi silos i będzie dowozic. Te moje 15 sztuk zjada całą produkcję zborza i jeszce musze dokupywac plus energia woda weterynarz itd itd itd, w sumie produkcja mleka na taką skalę wcale nie jest tak opłacalna jak to wszędzie głoszą, gdybym sprzedał to zborze i siano nie gorzej bym wyszedł jak po przepuszczeniu tego prze krowy , ale nie miał bym obornika i niewiele bym tego zborza nakosił i koło się zamyka .

Chyba najbardziej opłacalny kierunek produkcji to pakiet ekologiczny i tależówka co roku na to co wyrosło żeby samosiewki wyrastały i tak co roku (wielu takich specjalistów jest u nas )

Jeśli chodzi o stodołę to zależy czy w ogóle można ją przerobic na bydło mleczne. Nie wiemy czy jest np. cała z drewna czy np. jest murowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam jaka by nie była różne cuda już ludzie przerabiali, teraz jak bym coś przerabiał to tylko folia pod krokwie w dach i to jest ales żadnych docieplen ani wełny nie trzeba najwyżej rosa będzie na suficie mam tak już 5 rok i jest ok, ściany od srodka obic blachą (arkusz 1x2m 33 zł) z zewnątrz styropian 5cm lub coś podobnego i git, aby obsada była kompletna to wystarczy na zime, a ważniejsze moim zdaniem jest wylanie mocnej posadzki i odpowiednie wyprofilowanie podłogi i wygrodzenie korytarzy itp.

Jak wam sie podoba mój patent na tanią obore? Mam zamiar coś takiego wykminic ze starej stododły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
E tam jaka by nie była różne cuda już ludzie przerabiali, teraz jak bym coś przerabiał to tylko folia pod krokwie w dach i to jest ales żadnych docieplen ani wełny nie trzeba najwyżej rosa będzie na suficie mam tak już 5 rok i jest ok, ściany od srodka obic blachą (arkusz 1x2m 33 zł) z zewnątrz styropian 5cm lub coś podobnego i git, aby obsada była kompletna to wystarczy na zime, a ważniejsze moim zdaniem jest wylanie mocnej posadzki i odpowiednie wyprofilowanie podłogi i wygrodzenie korytarzy itp.

Jak wam sie podoba mój patent na tanią obore? Mam zamiar coś takiego wykminic ze starej stododły

Nieźle, ale jak sobie wyobrażasz coś takiego, np. przy kontroli do PROW na który masz zamiar się załapac. Nie bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze i nie dobrze bo z jednej strony ściany gładkie powierzchnia okien itp. wentylacja jak będzie to co ich obchodzi reszta, ale wiadomo to jest Polska i jaka była afera na poczatku z budową płyt 50m od zbiornika z mlekiem to teraz tylko śmiac sie czy płakac sam nie wiem ale jest kilku takich co codziennie robią 30 m do płyty.

Z tą stodołą na obore to przymiarki na za 2 może 4 lata bo inwestowac w mleko trzeba bardzo dużo, i czekac długie lata na amortyzacje, o wzroście dochodu można zapomniec zwiększając produkcję bo potrzebne coraz większe i nowe ( nie nowsze tylko nowe, bo starych nie warto naprawiac tak wyjeżdzą się szybko) maszyny. Gdyby tak ceny zbóż się utrzymały to chyba wogóle zlikwiduje za 4 lata mleko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ze tak napisalem wczesniej w postach

no dzis wyliczylem ze w oborze stanie mi spokojnie 20sztuk mlecznych a z kurnika zrobie sobie dla cielaczkow miejscowke a w stodole raczej miejsce dla 5jalowek oraz 5sztuk miesnych.... stwierdzilem ze jednak stodola sie przyda nawet na zborze a powiedzcie mi jakiej firmy kupywac mieszanke gdyz mam z unipaszu ale kazdy inny narzeka ze sa kiepskie a moze przezucic sie na jakies koncentraty lub na cos innego jak mowicie... chodzi mi zeby bylo jak najmniej wydatkow..... za 2tygodnie bede prawowitym wlascicielem gospodarki a mam 22lata wiec mozna cos osiagnac hehe kupuje sobie wlasnie MF 465 wiec musze tylko zmienic plug na 4skibowy oraz zakupic sobie (a no wlasnie czy talerzowka jest dobrym zakupem czy nie??) oraz prase( tylko jaka: kostkujaco czy rolujaco) ale raczej sqdam sie na kostkujaco gdyz bedzie tansza w eksploatacji jak na takie male gospodarstwo.... pozdrowionka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowieku chcesz na 20 mlecznic kupic prase kostke? Bedziesz drapał się w kostki bez schylania , belarka jest tańsza w ekspleatacji!!! szybciej prasujesz sam, pozwozisz, u nas ludzie co mieli kostki pokupili belarki a kostki w krzakach za stodołą stoją czasem komuś usługe machną.

Co do paszy ja kupuje pełnoporcjową doshe i mieszam z własną osypką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaka belarka tzn jakiej firmy jest dobra i tania... np zastanawialem sie nad Warfama nad ta marka i nowa kosztuje ponizej 50tys wiec lepiej taka nowa czy inna??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jaka belarka tzn jakiej firmy jest dobra i tania... np zastanawialem sie nad Warfama nad ta marka i nowa kosztuje ponizej 50tys wiec lepiej taka nowa czy inna??

To już w dziale maszyny , ale tak na szybko to warfama jest dobra ale kumpel śmiagał taką z usługami z lambo 115km i w 2 sezony zajeździł opchnoł ją i kupił metalfach na wałkach i bardziej sobie chwali. Od tego sezonu śmiga po usługach z (pracownik jeździ) r4 110 km z sipma to jak na pierwszy sezon dużo rzeczy wyniali.

Druga sprawa to czy tak naprawde potrzebna Ci ta belarka? U mnie chodzi r4 z sipmą i lambo z metalfach i kilku mniejszych na telefon umawiam się i nie obchodzi mnie nic płace po 5 lub 6 zł od belki. Myślałem o prasie ale szkoda kasy i ciagnika kupie owijarke, bo o taką usługę u mnie ciężko (do tego musi byc w odpowiednim czasie a sam jak pujde z taką usługą też po te 4 pln od belki wezme a ciągnik ma lekko. Pozatym własnym sprzętem bez pomocników ciężko zgrabic zbelowac i owinąc dlatego bez usług sam sobie nie poradzisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tez prawda ze to pracochlonne ale u mnie jedna belka sianokiszonki z owinieciem kosztuje nie 5czy 6zl ale 40zl wiec z pol ha mam 10bel a jak mam 5ha lak i jeszcze sieje poplon tzn owies z groszkiem i pielucha to wychodzi prawie 10ha to wychodzi prawie 50 bel to jest ok 2000zl.Tylko ze4 jak mowisz ze mam z glowy prasowanie tylko wykosic i zgrabic reszta to tylko zwiesc..... ale do slomy by mi sie prasa przydala i teraz nie wiem..... tez do bel trzeba miec jakos obore zmodernizowana a ja zebym swoja przebudowal to by mi sie oplacilo lepiej nowa postawic......... i tak wszystko sie kreci....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, jestem nowy na forum i mam do Was jedno zasadnice pytanie a raczej prosbe: Mam 22lata i estem w czasie podpisywania umowy u notariusza po sprawie spadkowej po tacie a mama ma juz 63lata i swoje juz przepracowala i zdrowie jej niepozwala zeby ciagnac to dalej i dlatego moje pytanie brzmi toz mam 8ha pola wlasnego + 12ha dzierzawy + szukam nastepnych dzialek, stara obore o wymiarach (powierzchnia w srodku budynku) 15X9 z tym ze jest tez w tym budynku z jednej strony kurnik:/ o wymiarach 3X4,5 oraz silos na wyslodki o tych samych wymiarach + z drugiej strony chlewik 4X9 oraz pomieszczenie gospodarcze o takich samych wymiarach, w oborze stoi teraz 12krow dojnych+4jalowki zacielone + 3mniejsze sztuki jalowek + byczek ok 4miesiecy oraz dwa cielaki.(oczywiscie mam tez stodole o wymiarach zewnetrznych 30X10 oraz garaz prawie o tych samych wymiarach co stodola + caly sprzet jezeli chodzi o maszyny) Moj limit wynosi 51tys litrow oddaje do rolmleczu w radomiu i powiedzcie mi:

"CZY MAM POWIEKSZYC GOSPODARKE CZY ZOSTAC NA TYM CO

JESTEM??"

 

ja chetnie bym powiekszyl gospodarke i jak myslicie do ilu sztuk bydla mlecznego powiekszyc i ile ziemi trzeba mi by bylo?? pozdrawiam:)

 

To już chyba sam najlepiej wiesz czy potrzebujesz powiększac, czy nie, bo chyba wiesz ile miałes za mleko i ile było wydatków, pozatym jakie masz maszyny czy masz certyfikat, czy przyjeżdzają do ciebie po mleko czy masz płyte i zbiorniki na gnojówke? Kwoty masz mało a w stergo typu oborze gdzie trzeba zadawac siano przez grzbiet , a gnój wywozic taczką będziesz mial co robic przy tym co masz od 20 sztuk sam sobie nie poradzisz a jak poradzisz to po kilku miesiacach ręce ci opadną wiem bo było zawsze około 11 - 12 sztuk a teraz 15-16 i te kilka sztuk więcej jest bardzo dużym obciązeniem, więc jeśli chcesz powiększac to musi byc nowoczesny budynek przejazdowy i przewodówka lub chala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...