Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki za zamieszczenie tematu.

Czy ktoś z czytających tą stronę ma urządzenie GPS do pomiaru powiezrchni pól, a jak tak to prosiłbym o opisanie swoich doswiadczeń w tym temacie. Zastanawiam sie nad zakupem takiego urzadzenia, reklamowanego na tym portalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takiego GPSa. Jeśli o chodzi o użytkowanie to myślę że bardziej praktyczniejszy byłby model map76, oczywiście trochę droższy. Na Twoim miejscu zaopatrzyłbym się także w antenkę-większa dokładność pomiarów. A dlaczego map-ten model ma już wgraną dość szczegółową mapę (główne drogi większe miejscowości, rzeki), ale można dograć inne, bardziej konkretne. I można wykorzystywać go nie tylko do pomiarów, ale i do szeroko rozumianej nawigacji (do tego głównie służą)

Jeśli chodzi o pomiary (w mapie polskie menu) menu jest proste i rozbudowane, ale nie zabardzo, więc się nie zgubisz ani niezaplączesz w coś-ogólnie intuicyjne. Nakreśli kontury danej działki (zapisaną na mapie, można nawet po "ciemku" zlokalizować), z samego wyświetlacza mozna odczytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie, jaka jest precyzja i dokłądność tych urządzeń? Kalibrowaliście je, tak z ręką na sercu np z jakąś miarą, np 25 metrową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z reką na sercu? Jeśli mierzysz budynek, który ma 20m i jedno przejście z GPSem 19.5, drugie 20.3m. To myślę że wystarczy! krótkie odcinki lepiej zmierzyć jakąś miarą, prawda.

A jeśli chodzi o błąd pomiaru na działce-bo to Cię pewnie interesuje. Otóż działka zmierzona taśmą a zmierzona GPS to rozbieżność kilku arów. Dla większej pewności jak radzi producent zmierzyć ok. 3 razy a wynik uśrednić. gdybyś zrobił to na kilku działkach to zobaczysz że wyniki będą bardzo podobne.

Wszystko zależy też od kilku innych czynników (ściana lasu, budynku, naturalne wzniesienia, pochmurne niebo-chociaż nie do końca to ostatnie). Również bardzo wąska działka wpływają na ten błąd.

I teraz najważniejsze (nie chciałbym nikogo reklamować). Odpowiedź na pytanie: czy dają dostaczeną dokładność (tzn. czy agencja też zmierzy tyle podczas ewentualnej kontroli). I tak i nie.Dlaczego? Jeśli tak to problem z głowy. Jeśli nie to jest coś takiego jak błąd pomiaru (liczony od obwodu danej działki) on daje sporą pewność.Ale to już inna historia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, w jaki sposob blad pomiaru powierzchni jest uzalezniony od obwodu, i czy agencja sie tym kieruje przy obliczaniu bledu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej metodzie błąd liczony jest od obwodu. A agencja się tym kieruje, bo to jest jej pomysł. 3% to granica błędu w gospodarstwie, a nie na danej działce.Więc większy obwód to większy możliwy błąd, ale nie do końca....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie mozna znalezc szczegolowe informacje na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A gdzie mozna znalezc szczegolowe informacje na ten temat?

 

 

Niestety nigdziej tego nie znajdziesz.

 

 

Najlepiej zmierzyć pole tak, żeby było "dobrze" tzn. żeby można było mieć tzw. "czyste sumienie" - jeśli istnieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

szczegółowe informacje nt kontroli znajdziesz w "Przewodniku dla inspektorów terenowych".

Tak jak napisał e-tom nie zawsze tolerancja błędu to 3%, wszystko zależy od obwodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam,że komputeryzacja rolnictw jest jak najbardziej na miejsu, ułatwiłobu mi i posiadaczom zwierząt prace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam GPS 60 z Garmina i tak szczerze to raczej zaniża niż zawyża mierząc działki dokładnie po obwodzie i porównując to z wypisem z rejestru zawsze było mniej +- 1 - 3 arów. Ale w porównamiu z kraczką to nie ma o czym mówić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Błąd, to nie zawsze 3%. 3 dla gospodarstwa,ale już dla działki zmierzonej taśmą (mniejszej niż 5ha) tolerancja jest 5% powierzchni. Dlatego to nigdy nie jest tak oczywiste, jak pisze Agrodoradca.Każda metoda pomiaru ma inny błąd (tolerancję).Nieraz jest ona aż nadto "tolerancyjna",a nieraz oczekuje się dużej skrupulatności rolnika w pomiarach,dlatego dobrze radzę-ZMIERZCIE WSZYSTKIE DZIAŁKI W GOSPODARSTWIE-nawet sami,to przynajmniej konsekwencje będą mniejsze.

Pozdrawiam wszystkich!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witajcie

Mamy GPS-a map 60. Sprawuje się super. Wzięliśmy dla porównania takiego z aktualizacją (gospodarujemy w górach - róznica poziomów na jednej działce ok. 300m). Wyszło na to, że zaniża wartości więc przed agencja jesteśmy "czyści". Pżecież nikt nas nie oskarży, że chcemy dostać mniej pieniędzy no nie? Nie jest to tez tak duża różnica, aby stanowiła jakiś problem. Pozatym jest jeszcze jeden sposób na pomiary: jesli wasze działki wchodzą w skład większego areału z zasady przyjmowano zgodność podanych danych. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki odbiornik GPS podłączyć do laptopa i jakiego użyć oprogramowanie by wykorzystać do pomiarów w rolnictwie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odbiorniki gps samoczynnie mierzą powierzchnię nie musisz ich podłanczać do kompa. W kompie możesz archiwizować pomiary i takie inne rzeczy. Chyba że chodzi ci o jakieś z komórek tego to nie wiem. Te które tutaj opisamo działają samodzielnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam o sam odbiornik (nie kompletne urządzenie) do nawigacji GPS i program, który liczyłby powierzchnie itp. Posiadam tylko mapę współpracującą z odbiornikiem GPS, na której widzę swoje położenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie wiem jak to ugruść coby zagrało może są gdzieś w plikach tego programu jakieś wskazówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a pod co podłączasz tego gps-a? Laptop/palmtop? Jaka marka? Chyba że chcesz jakiś konkretny odbiornik GPS (koszt ok. 2000PLN, godne polecenia i tanie są Graminy i Magellany. Nie mają super dokładności,ale do pomiarów, archiwizacji i obróbki danych nadają się doskonale). Napisz o co dokładnie chodzi, może coś podpowiem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Myślałem o odbirniku GPS np. http://www.q-s.pl/prod/GPS_GM-210_USB.html

podłączonym do laptopa

Jakiego użyć oprogramowanie by wykorzystać do pomiarów w rolnictwie?

 

 

Zastanów się czy nielepiej kupić coś kompletnego.Raczej nie widzę problemów z dobraniem jakiegoś programu, ale jak Ty sobie wyobrażasz chodzenie po polu z laptopem (jakiego byś sobie nie kupił i tak musisz każde mierzone pole obejść (ew.objechać czymś) dookoła)

 

P.S

Ostatnią moją wiadomość Sz.P. administrator raczyl usunąć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zajmuje sie produkcja ziemniaka na frytki i mam male pytanie Czy np. GPS-a map 60 mozna tak zaprogramowac zebym mogl sobie pomierzyc pole, odmierzyc szerokość poprzeczniaka ( 21m ) i sadzac pyry urzadzenie samo dalo mi znak kiedy mam przestac sadzic bo zaczyna sie poprzeczniak.

 

Posiadam sadzarke strukturalna miedemy i istnieje tam mozliwosc podlaczenia ich systemu GPS ale ta cena powala z nog, wiec szukam alternatywy a mierzenie kraczka i stawianie choragiewek juz nam sie znudzilo. Nie stanowia problemu pola o prostych miedzach ale o pozaokraglanych i jeszcze z gorkami dolkami itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...