Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 14:52 Czw 19 Lip 2018

Agrolok
Żywienie krów mlecznych
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Mleczarstwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ELżBIETA

PostWysłany: 07:44 Pią 23 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam forumowiczów i bardzo proszę o radę.Mam krówki ,ale muszę zrezygnowac z kukurydzy na kiszonkę ponieważ mam ziemię 5klasy na której nie chce ona rosnąc.Więc mam pytanie jakimi paszami dodatkowymi mogłabym ją zastąpic.Do dyspozycji mam sianokiszonkę ,siano ,pasza treściwa, a może wytłoki albo młóto?.Z góry serdeczne dzięki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
mania

PostWysłany: 20:58 Czw 15 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lucerna jest wrazliwa na wydeptywanie dlatego nie nadaje się na pastwisko raczej na zielonkę i siano, poza tym jeśli zasiejesz tę trawę na wiosnę to najwcześniej będziesz mógł paść na jesień co do tego białka i tłuszczu to za dużo energii
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SUZI25

PostWysłany: 15:20 Czw 15 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chodzi Ci o mieszankę na pastwiska to radzł bym Ci trawę z Lucerną ponieważ lucerna szybko rośnie a mieszanka z zbożem czy inną rośliną daje mniejsze ilości paszy do skarmiania!! Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG WP Kontakt
marcin82

PostWysłany: 21:16 Sro 14 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

powiem tak: im prościej tym lepiej. trawe dobiera sie do stanowiska nie kazda wszedzie urosnie, przy składzie mieszanki traw uwzglednic trzeba nawet takie rzeczy jak to, czy pole jest na skłonie północnym czy południowym
Powrót do góry
rybka2485

PostWysłany: 17:59 Sro 14 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a powiedzcie mi jeszcze: na pastwisko lepiej zasiac lucere z trawa?? czy trrawe z owsem i dodatkami??
Powrót do góry
rybka2485

PostWysłany: 17:42 Sro 14 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a moze sianokiszonke w belotach zostawic na zime?? skladowac jak najwiecej ?? jak mowicie??
Powrót do góry
rybka2485

PostWysłany: 17:40 Sro 14 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jednak boje sie fasolke dawac wiec wywioze na pole pod orke ....

mam problem otoz podniosl mi sie tluszcz w mleku do 4,40 a bialko spadlo do 3,00 w tym i poprzednim tygodniu... co moze byc przyczyna??

a po drugie: powiedzcie mi bo od wiosny chce zaczac karmic krowki ekonomicznie dla mojej kieszenii wiec zaczne wyprowadzac krowki na pastucha bo wsiewam na wiosne ok 1ha owsa z pielucha i slodkim groszkiem i z trawa dla krowek (doradzcie jaki gatunek tej trawy ma byc??), i chcialbym karmic krowki na pastwisku niesprowadzajac na poludnie ich do obory... i co mam im dac na pastwisku a co po sprowadzeniu na wieczorne dojenie... co pozniej dac im na noc??... dostepne mam: wyslodki suche i wyslodki mokre(ale wolalbym zostawic wyslodki mokre dla opasow i sztuk miesnych wraz z kiszonka z lisci) , kiszonka z kukurydzy i osypka ze zboza i do tego mieszanka witaminowa dla krowek mlecznych siano suche oraz sloma... juz mam przygotowane 2poidla na postawie od woza (po brzegach ustawione 2ie wanny a na srodku 2pojemniki na wode gdzie woda bedzie brana ze studni z podworka a zbiorniki pomieszcza 2tys.litrow)... i co powiecie na moj pomysl??
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 23:13 Pon 12 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co się martwisz, najwyżej zdechną Wink polecam pobrać próbke i sprawdzić co to ma
Powrót do góry
rybka2485

PostWysłany: 22:29 Pon 12 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a powiedzcie mi czy ktos z was robil kiszonke z fasolki szparagowej ze straczkow dla krowek?? w ODRze powiedzieli ze pierwszy raz o tym slysza, a znajomy powiedzial ze blizej zakladow to rolnicy daja krowkom takie cos ale czesciej dla swinek... mial ktos stycznosc z tym?? ja mam kopiec z 25ton i boje sie dac krowkom?? pomozcie
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 21:12 Sro 7 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie kolejnośc wygląda następująco:
rano przed dojem podrzucenie resztek sianokiszonki z nocy, nastepnnie już po doju sprzątanie korytarza paszowego i kukurydza w ilości 60% dziennej dawki. na kukurydze połowa dawki młóta i pasza granulowana też połowa porcji. Krowy wychodzą na pastwisko tam mają sianokiszonke z paśnika a po powrocie do obory czeka na nie druga porcja kiszonki z kukurydzy, młóta i granulatu. sianokiszonke podaje po południu a śrute zaraz po wieczornym doju. Proporcja sianokiszonki do kiszonki z kukurydzy wynosi 40 do 60 % Jak macie pytania to walcie Wink
Powrót do góry
SUZI25

PostWysłany: 20:12 Sro 7 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odp. dla "WILK" Ja daje jako pierwszeą kukurydzę, później dję troszkę wsyłodkow i po widełkach liści. potem daję pasze treściwą witaminy, najlepszym dojka śrutę zepakową, witaminy uzupełniajace dla krów wysokomlecznyc. na koniec sianokiszonkę z Lucerny. I to jest ich śniadanie!! Smile
Powrót do góry
SUZI25

PostWysłany: 20:04 Sro 7 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chodzi o wysłodki to dużo żywieniowców nie radzi aby dawać je, co najwyżej po małej szybce dziennie! Sianokiszonki oraz kukurydze powinno się dostawać po dwa razy dziennie jezeli nie ma się paszowozu, mniej wiecej po tyle samo rano i po południu! Tak mówia specjaliści. Gdy maja pusto w korytkach do dołozyć ale troche tego i troche tego. Natomiast pasze treścwą powinny dstawać częściej, trzy, cztery razy dziennie a mniejsze ilości. Dawanie dużymi ilościami raz czy dwa razy na dzień prowadzi do Kwaśnicy!! Jeżeli chodzi o słome to najlepiej dawać ja wieczorem, na noc. Postać w jakiej zbierzesz z pola nie decyduje do czego służy. Zbierasz jak Ci wygodnie. Najlepsza do jedzenia jest słoma Jęczmienna. Smile
Powrót do góry
wilk

PostWysłany: 16:33 Sro 7 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje MANIA za poradę. Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie od jakiej paszy zaczynacie żywienie swoich krów np. rano. Ja mam z pasz objętościowych do dyspozycji kiszonkę i siano (bo sadze ze te buraki i śrutę to najlepiej będzie im podawać np. podczas doju czyli w środku całego cyklu opasowego). Co podać im jako pierwsze, gdzieś czytałem ze to właśnie kolejność odgrywa ważna role w żywieniu i wydajności krów mlecznych.
Powrót do góry
mania

PostWysłany: 14:28 Sro 7 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wsyp pokrojone buraki do koryta i posyp paszą a krowy sobie poradzą
Powrót do góry
wilk

PostWysłany: 10:14 Sro 7 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie powiedzcie mi jak jest lepiej dla krów. Do tej pory dawałem im srute zbozowa w wiaderku na sucho (każdej odpowiednia ilośc w stosunku do mleczności). Tego roku do paszy na zime mam jeszce buraki i nie wiem jak je podawac, mam zamiar je pokroic na masznie na drobne kawałki ale pózniej nie wiem jak je podawac. Czy podawac je takie pokrojone do żłobówa przed lub po tej śrucie, czy moze wspywac je do wiadra i posypywac po wierzchu ta śruta. Jak jest lepiej. Prosze o porade...
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 00:06 Wto 6 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zywieniowiec nic cię nie kosztuje, przynajmniej nie powinien, tak samo jak próby pasz i ustawienie dawki. On ma interes z tego co kupisz w firmie. I poważnie u ciebie tak z sąsiadami że nikt nic nie powie?? chore to jest Crying or Very sad ciekawe co robią ci wszyscy ludzie jak sami potrzebują pomocy??
Powrót do góry
rybka2485

PostWysłany: 20:35 Pon 5 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiesaw napisał:
dawno temu tez bylo podobnie, a teraz to najlepiej mono dieta - caly czas to samo. staram sie dawac przez caly rok to samo, czyli kiszonka z kukurydzy + premix, kwasny weglan, osypka z pasza, i sianokiszonka. dodatkowo siano w poludnie, czasami rano przed udojem. oczywiscie gdy czegos nie zabraknie. ja gdy ktos pyta to staram sie podpowiedziec i do obory wpuszcze, jak masz czas to zapraszam.

a powiedz mi gdzie mozna sobie poogladac?? chetnie bym wpadl obejrzec podejrzec itd.... u mnie jak pisalem wczesniej ze chorzy ludzie mieszkaja w mojej gminie.. a obore traktuja jak swiatynie... szkoda ze budda tego im nie wynagradza hehe....

to sobie zaprosze zywieniowca a ile to kosztuje?? duze pieniadze czy nie?? pozdrawiam
Powrót do góry
wiesaw

PostWysłany: 20:03 Pon 5 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dawno temu tez bylo podobnie, a teraz to najlepiej mono dieta - caly czas to samo. staram sie dawac przez caly rok to samo, czyli kiszonka z kukurydzy + premix, kwasny weglan, osypka z pasza, i sianokiszonka. dodatkowo siano w poludnie, czasami rano przed udojem. oczywiscie gdy czegos nie zabraknie. ja gdy ktos pyta to staram sie podpowiedziec i do obory wpuszcze, jak masz czas to zapraszam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
marcin82

PostWysłany: 19:59 Pon 5 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie polecam liści z buraków, za duzo jest z nimi problemów przy większych ilościach. Ale polecam zaprośić jakiegoś zywieniowca, obojętnie z jakiej firmy, pobierze próbki pasz i jak będziesz miał wyniki to wtedy razem z nim bedziesz mógł ułozyc dawke z tego co masz. Na początek tak będzie najprościej Wink pamiętaj że nie tylko to co dajesz ma znaczenie ale też to w jakiej kolejności.
Powrót do góry
rybka2485

PostWysłany: 19:08 Pon 5 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jeszcze jedno zazwyczaj liscie byly dawane wraz ziemniakami byczkom zeby szybciej rosly i zazwyczaj dzialalo.....

a mam pytanie: co powiecie o SORGO zeby zasiac z kukurydza?? czy to ktos juz probowal i jak to wychodzi?? pozdrowionka
Powrót do góry
rybka2485

PostWysłany: 19:06 Pon 5 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robern napisał:
Wysłodki nadają się tylko w przypadku drastycznego braku pasz. Kiszonka z liści to istna trucizna dla organizmu - wysokie stężenie potasu zniszczy układ pokarmowy.
Jeśli masz kiszonki to dodawaj do nich trochę słomy, żeby poprawić zawartość włókna, a tym samym procesy trawienia. Poznasz to po jakości odchodów - jeśli będą zbyt wodniste i klejące do butów Wink to jest znak braku dostatecznej ilości włókna.

a no wlasnie bo w tym roku pierwszy raz zaczalem dawac kiszonke z trawy no i sraja az po scianach tzn maja zadka kopke hehe.... czyli mam ta kiszonke dawac razem ze sloma pol na pol czy jakies proporcje?? i powiedzcie mi co wy swoim krowkom dajecie i jak?? tzn o jakich porach itd... dopiero zaczynam nowe sposoby i szybsze i tansze na wyzywienie krowek ale bez straty mleka oraz wartosci mlecznych tzn tluszczu i bialka..... gdyz od istnienia gospodarki na ktorej obecnie zaczynam wlasna dzialalnosc zawsze byly wyslodki liscie wraz z osypka i pozniej siano i sloma... i tak dwa razy dziennie i zawsze sie schodzilo.... wiec pomozcie mi Very Happy pozdrowionka
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 21:31 Nie 4 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wysłodki nadają się tylko w przypadku drastycznego braku pasz. Kiszonka z liści to istna trucizna dla organizmu - wysokie stężenie potasu zniszczy układ pokarmowy.
Jeśli masz kiszonki to dodawaj do nich trochę słomy, żeby poprawić zawartość włókna, a tym samym procesy trawienia. Poznasz to po jakości odchodów - jeśli będą zbyt wodniste i klejące do butów Wink to jest znak braku dostatecznej ilości włókna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
rybka2485

PostWysłany: 20:47 Sob 3 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcin82 napisał:
napisz do jakich pasz masz dostęp, ile krówek ile ziemi jakie zapasy na zime. Coś się doradzi Smile

na czas obecny mam 12krow dojnych gdyz przeprowadzam wymiane starszyzny na mlodziez, 5jalowek(w tym 3 cielne) jednego byka + 4cielaki

jezeli chodzi o pasze mam Unipasz EKO-18 do tego tzw "osypka" z mieszanca, jestem w trakcie kupna wyslodkow, siano, kiszonka z kukurydzy, kiszonka z poplonow w belach( niby ta sianokiszonka jest zrobiona z mieszanca gdyz samego owsa nie dostalem pieluchy i groszku slodkiego) + sloma oraz mam kiszonke z lisci buraczanych......

i chcialbym poznac jakos karmienie krowek mlecznych bez wyslodkow i lisci buraczanych gdyz to bym sobie przeznaczyl dla sztuk miesnych

pozdrowionka
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 17:52 Pią 2 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

napisz do jakich pasz masz dostęp, ile krówek ile ziemi jakie zapasy na zime. Coś się doradzi Smile
Powrót do góry
mania

PostWysłany: 17:21 Pią 2 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pewnie, że można karmić krowy bez wysłodków, używasz takich pasz do jakich masz dostęp, poszukaj dobrze po forum tu na temat żywienia krów jest dużo postów, a potem tylko podpytaj o szczegóły
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Mleczarstwo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Następny
Strona 11 z 12

Skocz do: