Skocz do zawartości
win243

Co zrobić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam na imię Jarek i proszę o rady forumowiczów w poniższym temacie związanym z rentą strukturalną.

Sytuacja jest dość złożona:

Moi rodzice gospodarują obecnie na małym gospodarstwie 1,2 h koło domu. Ojciec jest na rencie zdrowotnej ale otrzymuje jej połowę ponieważ ma to gospodarstwo. Mama w styczniu skończy 50 lat. Razem z siostrą pomagamy rodzicom w codziennym życiu ponieważ z takiego gospodarstwa nie można się utrzymać. Siostra mieszka obok rodziców ze swoją rodziną, ja się wyprowadziłem. Razem z siostrą zawodowo nie jesteśmy związani z rolnictwem.

 

Obecnie zastanawiamy się na skorzystaniem z programu RS w roku 2008. W tym celu zakładamy

- dokupienie 2h ziemi (u nas około 10 000 za hektar).

- przepisanie gospodarstwa na moją żonę (skończyła akademie rolniczą)

- po 5 latach przepisanie gospodarstwa na siostrę

- sprzedaż tych 2 h lub inne wykorzystanie jeśli siostra będzie miała pomysł na to

 

Jak widzicie plan jest dość złożony. Wyczytałem na forum, że nie jest problemem zwiększenie obszaru gospodarstwa tuż przed złożeniem wniosku o RS. Zastanawiam się czy problemem może być wymóg załączenia planu rozwoju gospodarstwa przez następce. Trudno wypracować jakiś plan na glebach 5-6 kategorii. Ktoś przerabiał to w praktyce? No i jest ryzyko, że trzeba zainwestować w ziemię przed możliwością złożenia wniosku.

 

Dzięki temu zamieszaniu ojciec dostałby całą rentę zdrowotną i mama strukturalną. Ale jest chyba dość spore ryzyko wejścia w ten temat. Tym bardziej, że RS obowiązuje tylko do czasu uzyskania prawa emerytalnych czyli dla mamy to 5 lat.

Co sądzicie o RS w 2008? Czy warto zabrać się za ten temat?

PS

Siostra przyszłościowo ma jakieś plany związane z wykorzystaniem ziemi pod uprawę roślin ozdobnych (okazało się, że ma do tego dobre zacięcie)

 

Z góry dziękuję za uwagi.

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile mi wiadomo to w przypadku RS beneficjent musi miec ukończone 55 lat, więc jeszcze sporo czasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim to razie pozostaje spełnienie pozostałych warunków czyli 10 lat prowadzenia działalności rolniczej i 5 lat ciągłości w płaceniu składek KRUS no i najważniejsze- odpowiedni kierunek studiów żony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z wymaganą powierzchnią min.3ha?? Jeśli te dokupione 2ha mają to spełnić to trochę się przeliczycie. Proponuję poczytać rozporządzenie nt rent strukt. szczególnie par.11. A o szczegóły zapytać ARiMR. Wg mnie będzie problem.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- po 5 latach przepisanie gospodarstwa na siostrę

 

Proponuję sprawdzić czy będzie to możliwe, ponieważ jeśli rodzice przekażą ci gospodarstwo to będziesz jedynie dzierżawcą a nie właścicielem gospodarstwa. ALE PROPONUJĘ TO SPRAWDZIC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...