Skocz do zawartości
darekka

KIszenie ziemniaków

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś kisił surowe ziemniaki?

A jeśli tak, to jak to robił?

W tym roku ziemniaków jest bardzo dużo, o wiele więcej niż moje możliwości zbytu. Pewnie będą jeszcze tanie, nawet zimą.

Można oczywiście podawać je w ograniczonych ilościach bydłu na surowo, ale codzienne rozdrabnianie to dużo roboty i okres podawania ograniczony do kwietnia, a ta energia przydałaby się maj-wrzesień. Znalazłem w necie, że można kisić surowe ziemniaki. Dorobił bym kosz zasypowy do sieczkarni do kukurydzy i powinny się rozdrobnić. Wsypane byłyby do mikrosilosów, w pojedyncze mausery z odciętą górą. Nigdy jednak nie kisiłem ziemniaków i nie bardzo znam technologię. Nie bardzo też wiem ile czasu taka kiszonka się przetrzyma. Nie chcę też ponieść kosztów po to żeby ta kiszonka zgniła. Czy ktoś może robił i może coś doradzić? Możliwości parowania przed kiszeniem nie posiadam, więc kiszenie parowanych, co jest lepszą technologią nie wchodzi w rachubę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej !

Wejdź na temat o kiszeniu surowych ziemniaków metodą mgr inż. Witolda Rafalika. Metoda opatentowana , ale za darmo udostepniona rolnikom hodowco trzody chlewnej. Pochodzi z lat 1988 - 1998 . mgr inż. Witold Rafalik pracował nad metodą kilka lat i wdrażał ją z powodzeniem wśród częstochowskich i nie tylko rolników. Był doświadczonym rolnikiem i swoją metodę oparł na ścisłych obliczeniach matematyczno -chemicznych i ogromnym doświadczeniu w pracy zawodowej. Był pracownikiem WOPR w Częstochowie z siedzibą w Złotym Potoku.

Niestety śmierć przerwała dalsze prace wdrożeniowe. Ale metoda i tak była już wówczas bardzo rozpowszechniona wśród rolników. Metodę opisywały wszystkie gazety rolnicze . WOPR wydał broszury wdrożeniowe metody gdzie dokładnie opisano proporcje i technologię sporządzania kiszonki. Skonstruowaliśmy też do tej metody wówczas maszynę która rozdrabniała ziemniaka na odpowiednią kostkę 1 -2 cm 3 . Sporządzone kiszonki miały trwałość 2 - 3 lat i z apetytem były wcinane przez tuczniki. Przyrosty świń były podobne do pasz z ziemniaków parowanych . Kiszonka stanowiła główną karmę. Na 2 kg kiszonki dodawano 0,1 kg Prowitu. Odpowiadało to 1,3 j.o. i 120 g białka. Ph kiszonki 3,8 - 3,9 gwarantowało jej dobrą jakość i długi okres przechowywania (65% kwasu mlekowego , bez kwasu masłowego ).

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Jacku nigdzie nie moge znalezc nic na temat mgr inz. Rafalika, Prosze o napisanie na forum lub wskazanie skad moge pobrac recepture na kiszone ziemniaki(surowe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...