Skocz do zawartości
romanczajkowski

Jak nazywa się to urządzenie [Mleczarstwo]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem studentem i mam mały kłopot.

 

sprzetdj1.th.jpg

 

Oto zdjęcie urządzenia z którym ostatnio miałem okazję sie spotkać przy okazji ćwiczeń z budowy i działania dojarki. nie było z tym problemu póki chłop nie pokazał nam tego cuda.

Z tego co wiem to po prawej jest pulsator, po lewej kolektor?

Dostosowuje ilość powietrza do ilości wypływającego mleka?

 

Pytanie brzmi:

1) Po co to stosujemy? [podejrzewam ze w celu poprawy komfortu doju)

2) Jaka jest zasada działania?

 

Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he he takie same jak u mnie kolektor ma w środku pływak i na tym pływaku umieszczony jest mały magnes. Podczas doju, gdy mleko wpływa do kolektora, pływak podnosi się do góry zmieniając cykl doju z masażu na dój właściwy. Gdy ilość mleka zmniejsza się, na koniec doju, pływak opada zmieniając cykl pracy z doju na masaż. Kolektor wykonany jest z przezroczystego plastiku żeby dojarz mógł na bierząco kontrolować ilośc i jakość mleka. Ten "grzybek" na górze pokazuje w jakim cyklu pracuje aparat. Pozycja taka jak na zdjeciu to jest dój a grzybek opadniety to jest masaz. pytania??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magnes jest zamocowany dołu pływaka jeśli się nie mylę?

jeśli tak to wszystko jasne w kwestii budowy.

Jeszcze tylko pytanko czy ten niebieski element (rączka /uchwyt), co się w nim znajduje? o ile w ogóle orientujesz się co tam siedzi?

 

No i po co stosuje się to urządzenie .... aha no i jak to się w ogóle nazywa prawidłowo. Prowadzący nazywał to... bo ja wiem... brzmiało jak Duowag zdaje się ?

Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duovac magnes w pływaku znajduje się od strony tego niebieskiego, takie metalowe kółko. w tym "czymś" niebieskim znajduje sie mechanizm zarządzający cyklem pracy, czyli czy doi czy masuje. A i jeszcze jedno na górze kolektora jest taka gumowa przepona, i nad nią znajduje się mały przewód wchodzacy do tego niebieskiego. to w też steruje cyklem doju, ale nie jestem pewien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.delaval.com.pl/Products/Milking/Automation-Tie_stall/Milking_unit_MU210/Default.htm

Tutaj masz opis producenta na temat tego urządzenia.

Są na temat tego urządzenia różne zdania. Jest sporo opinii uważających, że dla krów o wydajności do 3,5 tyś litrów -duovac nadaje się, ale dla tych wydajniejszych zupełnie nie. Podzielone są zdania co do "masowania"w początkowej fazie doju w wykonaniu duovac-a . Pulsator po obniżeniu podciśnienia z 48 do 33kPa pracuje poprostu wolniej, a fazy pulsatora pozostają w tych samych proporcjach co podczas doju. Pytanie więc co takiego się dzieje z pulsatorem, że teraz masuje, a podczas doju właściwego - doi. Odpowiedź: w obu przypadkach pulsator masuje i doi, tylko z inną częstotliwością i z innym podciśnieniem. To co producent pomija milczeniem, to fakt, że w początkowej i końcowej fazie doju występuje pustodój /faza doju, przy braku mleka - pustodój/.

Większość firm w celu uniknięcia pustodoju stosuje w fazie początkowej stymulację wibracyjną, a pozakończonym doju - zdejmuje automatycznie aparat z wymienia.

Trzeba też dodać, że ten pojemnik z boku, to nie kolektor. Kolektor występuje w aparacie udojowym, tutaj jest poprostu pojemnik z "pływakiem", reagującym na zwiększony przepływ mleka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...