Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 15:52 Nie 21 Lip 2019

Zapleśniałe bele
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
slawek1m@op.pl

PostWysłany: 22:54 Sob 8 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam
powiedzcie mi na jak długo wystarczy jeden balot sianokiszonki gdyby miało go zjadać 7-8 szt krów. kolejne pytanie to jak długo balot może być "rozpakowany" z folii tak aby sie nie zapleśniał.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
kris

PostWysłany: 21:06 Sob 8 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w jaki sposób radzicie sobie z myszami wokół bel . Bele ustawiam w dwóch warstwach. Co robić by myszy nie podgryzały bel przy ziemi, czasami znajdzie się gniazdo
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
SUZI25

PostWysłany: 17:33 Czw 13 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawet ciekawy pomysł!! Muszę takie coś wykąbinowaćSmile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG WP Kontakt
allel

PostWysłany: 00:53 Czw 13 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dysza od opryskiwacza+ spryskiwacz ze szrotu od nienieckiego auta+ zbiornik 30l z zakiszaczem ,inokulantem (np banka plastykowa),+ wężyki i podłączenie do prądu i heja. Pozostaje dobrać odpowiedni otwór dyszy do wydajności pompki od spryskiwacza. Dla wygody włącznik aby łatwo było rozłanczać pompkę na czas owijania sznurkiem lub siatką. Dyszę montule się na ramie prasy aby strumień padał w okolice podbieracza. Dysza szczelinowa oczywiście.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
SUZI25

PostWysłany: 19:41 Pon 10 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale takie opryskanie to czas ok pół godziny a efekty odczujesz jak będziesz skarmiał kiszonkę, i krowy lepiej jedzą, i bardziej wartościowe.
Powrót do góry
Casper

PostWysłany: 17:47 Pon 10 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sumie racja Smile Tyle że przed prasowaniem nigdy nie ma czasu, a to deszcz mnie ostatnio złapał na zgrabianiu, a to gościowi od prasy coś wypadnie, wiecie jak to jest. Ale chyba musze o tym pomyśleć bo szkoda roboty jak mam 1/3 odrzucać Sad Żałuje teraz jak cholera że nie zostawiłem na siano tego zbyt wyschniętego... same białe przylepy w środku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SUZI25

PostWysłany: 15:47 Pon 10 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Casper napisał:
Ja mam bez konserwantów Wink Musiałbym chyba pryskać zgrabione rządki, na co zazwyczaj nie ma czasu i możliwośći technicznych.

Ale nie mósisz pryskać na zgrabione rądki, wystarczy jak dokładnie umyjesz opryskiwacz, i przed zrabieniem opryskasz normalnym opryskiwaczem. W takiej formir stosowanie jest jeszcze bardziej skuteczne bo dokładniej rozprowadzisz preparat. Very Happy
Powrót do góry
Casper

PostWysłany: 19:15 Nie 9 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam bez konserwantów Wink Musiałbym chyba pryskać zgrabione rządki, na co zazwyczaj nie ma czasu i możliwośći technicznych.
Powrót do góry
wiesLaw

PostWysłany: 20:39 Sob 8 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jakiego koncerwanta uzywacie do zakiszania
Powrót do góry
SILWER 105

PostWysłany: 18:40 Pią 7 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zbicie swoją drogą folia swoja ale jak sie kosi przestarzałe trawy ktore maja juz malo cukrów to nie ma co sie łudzic na dobre zakiszenie tak samo jest gdy kilka dni pada deszcz na skoszone moze wypłukac nawet 50 % cukrów a jak wiadomo zeby bakterie wytworzyły kwas mlekowy który konserwuje kiszonki potrzebny jest im do tego cukier. kiedys owinelismy mląda trawe ktora była praktycznie zielona bela byla praktycznie nie zbita bo w trakcie kiszenia usiadla pod własnym cieżarem i po otwarciu byla idealnie zakiszona natomiast inne który mialy optymalną wilgotnośc i byłydoskonale ubite i byly splesniale.
Powrót do góry
marekp87

PostWysłany: 20:04 Wto 27 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a co do folii ja preferuje belgijska.. w tym roku miałem kilka niemieckich i ich nie polecam
Powrót do góry
marekp87

PostWysłany: 20:02 Wto 27 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Casper napisał:
Folia była nówka bdb jakości, owijarka tekla też ok, widać za słabo ubija sipma jak jest suche. A o dziwo mokrego pokosu tak nie ubijaliśmy [bo bele były za ciężkie, miałem problem z załadunkiem niektórych] i nie pleśnieje póki co... i bądź tu mądry![/url]

c odo polskichpras to ja nie chce się wypowiadać... najpierw u nas facet robił sipma to dużo pleśni było potem inny sokółką metalfach to już były lepsze i cięższe.. a jak od dwóch lat mam claasa to jest inna bajka.. bele są ciężkie (z tamtych pras wwoziłem do obory c-330 a teraz to nie mam pod co podjeżdzać.. jak robie małym to niekiedy przy dobijaniu na szybszym wałku potrafi zadusić ciagnik jak jest mokry towar... a polska owijarka z metalfachu niekiedy trzeszczy podczas załadunku na siebie.. mój znajoy robi claasem variant (zmienno komorowa pasowa) to jak dobije bele to tam w nia palca nie włozy
Powrót do góry
Casper

PostWysłany: 19:31 Wto 27 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Folia była nówka bdb jakości, owijarka tekla też ok, widać za słabo ubija sipma jak jest suche. A o dziwo mokrego pokosu tak nie ubijaliśmy [bo bele były za ciężkie, miałem problem z załadunkiem niektórych] i nie pleśnieje póki co... i bądź tu mądry![/url]
Powrót do góry
marekp87

PostWysłany: 18:43 Wto 27 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Casper napisał:
Też mam ten problem niestety... Sad Sierpniowy pokos za bardzo mi wysechł bo prasa sie popsuła, no i są białe "przylepy" miejscami, ale ta pleśń znika jak otwarty balot troche postoi - dziwna sprawa. Z kolei październikowa trawa leżała na deszczach, aż podżułkła miejscami, zwinąłem dość mokrą, a póki co nic nie odrzuciłem z 3 balotów. Prasuje sipmą- farma 2.

jak robiłem z jednęj łacdzki (niecąłe 2 ha) i było już troche za suche... to bele nie były tak dobite jak powinny bo już komora w moim classie 46 się uchylała.. lecz materiał był jednolity to belke były bez pleśni...niektórzy ludzie mówią że grunt to dobrze owinąć folią.. ja sam nie wiem.. w tamtym roku z dobrego towaru też były miejscami lekkie zapleśnienia. .w tym jeszcze mi się nie trafiło
Powrót do góry
Casper

PostWysłany: 18:17 Wto 27 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też mam ten problem niestety... Sad Sierpniowy pokos za bardzo mi wysechł bo prasa sie popsuła, no i są białe "przylepy" miejscami, ale ta pleśń znika jak otwarty balot troche postoi - dziwna sprawa. Z kolei październikowa trawa leżała na deszczach, aż podżułkła miejscami, zwinąłem dość mokrą, a póki co nic nie odrzuciłem z 3 balotów. Prasuje sipmą- farma 2.
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 11:56 Wto 27 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Białe plamy są przy dostępie powietrza i gdy za suchy materiał do zakiszania.
Powrót do góry
marekp87

PostWysłany: 11:05 Wto 27 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeżeli są białe place to może być tak że dochodzi powietrze (np koty lubią wchodzić po belach) lub źle sprasowane (za mało ubite) a nawet jak materiał jest nierówny tzn nie jest jednolity jest w miare dobry do beli i gdzieś trafi się inny np mokry bardzo.. bele powinno się robić z jednolitego materiału.. albo posyszony albo mokrawy oby był jednolity.. ja teraz daję bele z 3 pokosu robiłem po deszczach były mokre jak cholera lecz towar jednolity i zajebiście się ukisiły lecz cholernie cięzkie są robiłem classem 46
Powrót do góry
SUZI25

PostWysłany: 20:55 Pon 26 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sianokiszonka z Traw musi być bardzo dobrze zbita przez prasę, akże nie można szybko przasowaćć!! Jej wilgotność też nie może być za duża, ani za mała bo nie ukiśnie dobrze!! Jak jest dobre słońce, temp. ok30'C i wyżej to jednego dnia kosimy a drugiego zbieramy. najlepiej po skoszeniu po paru godzinkach przewalić, roztrząsnąć. Na drugi dzień zwijamy na żądki i Prasujemy. Można też popryskać na dokiszanie specjalnym preparatem!! Very Happy
Powrót do góry
jendrek78

PostWysłany: 20:20 Nie 25 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcin82 napisał:
a jak zepsute wygląda- przez cały balot przechodzi czy tylko na zewnątrz jaki ma kolor?? białe i zielone czy tak zgnite na czarno aż do środka??

tak gdzieś jedna warstwa jest zgnita na biało lub duże place
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 18:44 Nie 25 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak są białe plamy to dostało się powietrze jak jest czarna maziowata to była za mokra zielonka podczas prasowania. Ja robię w/w rolantem 46 RC i psują się właśnie z tych w/w powodów. Sianokiszonka z lucerny wyszła super tylko noże nie były włączone i trzeba się trochę pomęczyć. A z 3 trawy jeszcze nie otwierałem obawiam się że była za mokra ale jestem dobrej myśli.
NIgdy nie powiedziałbym że prasa może być winowajcą prędzej operator bo za mało nabił balota.
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 13:33 Nie 25 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jak zepsute wygląda- przez cały balot przechodzi czy tylko na zewnątrz jaki ma kolor?? białe i zielone czy tak zgnite na czarno aż do środka??
Powrót do góry
jendrek78

PostWysłany: 10:19 Nie 25 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcin82 napisał:
a długo sprasowany balot czekał na owinięcie??
tak srednio 2 godzinki
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 10:03 Nie 25 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a długo sprasowany balot czekał na owinięcie??
Powrót do góry
korsarz

PostWysłany: 09:39 Nie 25 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie terz bale sie psują i to w takiej ilości że jakbym zapłacił za robienie tych bel to bym sie zezłościł. Sianokiszonka z pierwszego pokosu to jest zepsuta ale zwieżaki ją wcinają a z drugiego pokosu wygląda lepiej a niebardzo chcą ją jeść.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
jendrek78

PostWysłany: 09:14 Nie 25 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

owijane były 25 razy trawa leżała 2 dni aż zamocno wyschła kotów niema,prasa była z sipmy i owijarka też oraz najlepszą folie kupiłem.Na 100 balotów 25 zapleśniałych,a może być przyczyna taka że zaszybko owijane było??????
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

Skocz do: