Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Proszę o jakieś wskazówki na temat przejscia z ryczałtu na rozliczanie vat.Gdzie trzeba się udać i jakie warunki spełnić.Pozdrawiam i dzięki z góry za info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Trzeba przedewszystkim mieć dochód 20000 zł rocznie i prowadzidz przez okres 3 miesięcy rejestr sprzedaży produktów rolniczych nie jest to wymagane w każdym U.S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

--obrót 20 tys

duzo można dowiedzieć sie z top agrar albo z rolniczego przegladu technicznego

 

zgłoszenie identyfikacyjne NIP 1

zgłoszenie rejestracyjne VAT R (jezeli rozliczasz sie miesiecznie)

opłata 152 złote

oświadczenie że spełniasz warunki do przejscia na wat ogólny ( obrót 20 tys . i ewidencja sprzedazy z 3 miesiecy)

 

do obowiazków nalezy

 

ewidencja kupna

ewidencja sprzedazy ( z rozbiciem na poszczególne stawki)

ewidencja środków trwałych

wystawianie faktur z 3% podatkiem VAT

składanie deklaracji do 25 dnia za poprzedni miesiąc

pieczatka

 

wazna sprawą o której nikt nic nie mówi - nie można zrezygnować z tego rozliczania VAT bo jest próg obrotu na poziomie 40 tys zł

 

dobra wiadomość to ze za zapłacone fraktury(srodki trwałe) mozesz zrobić wniosek o przyspieszony zwrot 25 dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

dobra wiadomość to ze za zapłacone fraktury(srodki trwałe) mozesz zrobić wniosek o przyspieszony zwrot 25 dni

niestety, nie w kazdym urzedzie skarbowym....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

hans napisał:

ewidencja kupna

ewidencja sprzedazy ( z rozbiciem na poszczególne stawki)

ewidencja środków trwałych

wystawianie faktur z 3% podatkiem VAT

składanie deklaracji do 25 dnia za poprzedni miesiąc

pieczatka

 

poz 3 i 6 niepotrzebne żaden urząd skarbowy nie może Was zmusiś gdyż rolnik-vatowiec nie prowadzi działalności gospodarczej tylko rolniczą tak samo niepotrzebny jest REGON chociaż niektóre US próbują to wymusić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hans napisał:

ewidencja kupna

ewidencja sprzedazy ( z rozbiciem na poszczególne stawki)

ewidencja środków trwałych

wystawianie faktur z 3% podatkiem VAT

składanie deklaracji do 25 dnia za poprzedni miesiąc

pieczatka

 

poz 3 i 6 niepotrzebne żaden urząd skarbowy nie może Was zmusiś gdyż rolnik-vatowiec nie prowadzi działalności gospodarczej tylko rolniczą tak samo niepotrzebny jest REGON chociaż niektóre US próbują to wymusić

 

ewidencja środków trwałych - np kupuje ciagnik czekam na zwrot vatu i odsprzedaje go sasiadowi za cene netto????????

- nalezy tak samo doliczyć podatek przy sprzedazy i mysle ze w tym celu jest ta ewidencja

 

a pieczatka - nagłowki do czegoś służą no nie?????? (bez złośliwości)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

mówię tylko jak jest u mnie, inspektor kontroli skarbowej który nawiedził mnie w celu sprawdzenia mojej dokumentacji vatowskiej przyznał, że w myśl obecnych przepisów nie może mnie zmusić do prowadzenia ewidencji środków trwałych ani do posiadania pieczątki (jestem minimalistą i to co nie jest wymagane przepisami uważam za zbędne nawet na wniosku rejestracyjnym nie napisałem słów ,,gospodarstwo rolne"tylko samo imię i nazwisko-tak też można)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mówię tylko jak jest u mnie, inspektor kontroli skarbowej który nawiedził mnie w celu sprawdzenia mojej dokumentacji vatowskiej przyznał, że w myśl obecnych przepisów nie może mnie zmusić do prowadzenia ewidencji środków trwałych ani do posiadania pieczątki (jestem minimalistą i to co nie jest wymagane przepisami uważam za zbędne nawet na wniosku rejestracyjnym nie napisałem słów ,,gospodarstwo rolne"tylko samo imię i nazwisko-tak też można)

 

ok - ja zarejestrowałem sie jako gospodarstwo rolne i np przepisałem telefon na gospodarstwo , kupiłem komórke i odpisuje cały vat

 

ciekawe jak jest z samochodem- jego kupnem a póżniej z paliwkiem??????/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ja też odliczam vat za telefon ale tylko jeden tzn stacjonarny samochód to osobowy chyba odpada a już napewno musi być diesel bo vatu od benzyny nie można odliczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja też odliczam vat za telefon ale tylko jeden tzn stacjonarny samochód to osobowy chyba odpada a już napewno musi być diesel bo vatu od benzyny nie można odliczyć

 

ja odliczam od benzyny

jak by co to do kosy spalinowej

 

a prąd - musze rozdzielic liczniki, a energetyka chce ponad 2 tys i sie zastanawiam co robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

o kosie nie pomyślałem co do prądu to nie musisz mieć oddzielnego przyłącza wystarczy podlicznik jak nie boisz się prądu to zrobisz to sam a koszt to ok 300 zł wodę mam na oddzielnych licznikach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
o kosie nie pomyślałem co do prądu to nie musisz mieć oddzielnego przyłącza wystarczy podlicznik jak nie boisz się prądu to zrobisz to sam a koszt to ok 300 zł wodę mam na oddzielnych licznikach

 

WODY NIE PRZEPISUJE BO "wskocze" w taryfe przemysłową i sie nie opłaca

 

a co do pradu

skad licznik , co z legalizacja???itp mozesz napisać coś wiecej

 

400 zł vatu co 2 miesiące mi spierda.la

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

powiem jak jest u mnie nie wiem czy wszędzie może być tak samo licznik kupisz w sklepie elektrycznym (nowy ok 300 używany ale z legalizacją ok 150 zł) do tego zegar sterujący taryfami i gotowe jak już wspomniałem to jest podlicznik i nie będziesz go miał na fakturze ale możesz udokumentować zużycie dla US mój US takie coś respektuje aha nie możesz go wstawić do skrzynki energetyki nie zgodzą się na to bo energetyka jest zainteresowana abyś zrobił przyłącze za jakieś 2000 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jeden bo energetykę nieinteresuje co jest poza licznikiem i nie chcą takiego układu pomiarowego zarejestować do US odliczam vat od zużycia wg wskazań podlicznika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod liczniki wodu i prądu.

 

Do Vatu w rolnictwie nie musisz mieć ich rejestrowanych w u żadnego dostawcu. wystarczy, że je podłączysz, i aczniesz prowadzić ewodencje zuzycia prądu , wody. Dla skarbówki to wystarczy (jest to tzw. akt dobrej woli). koszt liczników nie jest duzy, załozenie - pryszcz. Jednalk spisywanie wartości musi mnieć znamiona rzetelności, systematycznie, z datami, pozycjami cząstkowymi od sumy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ze sie tak zapytam, to jest faktycznie tak oplacalne jak piszecie

 

Starszy prowadzi teraz gospodarstwo, ale zastanawiam sie po przejeciu go na wlasne nazwisko czy nie przejsc wlasnie na VAT, tylko ze u mnie w okolicy nikt tego nie prowadzi i nie wiem czy jest sens.

 

bylbym dzwieczny za rozjasnienie mi tej kwestii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przejście na VAT jest opłacalne - raczej tak - jeśli masz większość sprzedaży ewidencjonowaną (zwierzęta, mleko), wtedy każdy zakup paliwa, prądu, telefony, środki do produkcji. Jeśli inwestujesz w zakup nowych maszyn czy budynków to nie ma nad czym się zastanawiać...

Prowadzenie ksiąg nie sprawi większych trudności - są łatwiejsze niż wnioski w ARiMR - jeśli są wątpliwości można zawsze się zapytać w US (nie w każdym chętnie udzielą odpowiedzi, a już rzeczą niedopuszczalną jest pytanie się w US pod który się nie podlega - podważanie ważności urzędnika!!!) lub zlecić prowadzenie dla biura rachunkowego (koszt 50 - 200 zł) w zależności od ilości dokumentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze przy inwestycjach warto to wiem, ale ... co potem, bardziej mnie ciekawilo czy przy zwyklym gospodarowaniu, bez inwestycji, bedzie zostawac cos.

 

Inwestycje mam zaplanowane, czy to z pomoca uni, czy bez w przyszlym roku bedzie modernizacja budynku (stodola i obora w jednym) na obore jako calosc. Licze wlasnie na pokazne zwroty z tego tytulu z VAT-u.

 

Pytanie co potem, jak juz sie nie bedzie inwestowac tyle .

 

Musze to sobie z olowkiem w reku przekalkulowac, bo jak wdepne w VAT to juz z niego odwrotu mial nie bede, zbyt duzy obrot roczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie przeszłam na vat i nic nie słyszałam o ewidencji środków trwałych, czy ktoś może mi przybliżyć jak to się ewidecjonuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewidencji środków trwałych nie potrzeby prowadzić - jednak każdy zakup (środka pow. 3,5 tys. PLN) trzeba w rejestrze VAT zaznaczyć i wpisać w odpowiednią rybrykę na deklaracji VAT-7 - rybryka 44,45. Wtedy dołącza się pismo "uprzejmie proszę o zwrot powyższej kwoty w terminie 25 dni".

Oczywiście wiąże się to ze sprawdzeniem dokumentów (zazwyczaj US wzywa do dostarczenia. Na wszystkie przelewy trzeba mieć potwierdzenia, że faktury są opłacone.

Jeśli trwa budowa - w danym miesiącu wszystkie zakupy na budowę podliczamy osobno - i wpisujemy do rubryki 44,45.

Przychodzi pisemko po kontroli i w ślad za nim pieniądze na konto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ewidencji środków trwałych nie potrzeby prowadzić - jednak każdy zakup (środka pow. 3,5 tys. PLN) trzeba w rejestrze VAT zaznaczyć i wpisać w odpowiednią rybrykę na deklaracji VAT-7 - rybryka 44,45. Wtedy dołącza się pismo "uprzejmie proszę o zwrot powyższej kwoty w terminie 25 dni".

Oczywiście wiąże się to ze sprawdzeniem dokumentów (zazwyczaj US wzywa do dostarczenia. Na wszystkie przelewy trzeba mieć potwierdzenia, że faktury są opłacone.

Jeśli trwa budowa - w danym miesiącu wszystkie zakupy na budowę podliczamy osobno - i wpisujemy do rubryki 44,45.

Przychodzi pisemko po kontroli i w ślad za nim pieniądze na konto.

 

- nieprawda - mylisz 2 rózne rzeczy - wniosek o przyspieszony zwrot podatku z ewidencja srodków trwałych

do pierwszego masz prawo a do drugiego masz obowiazek............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Hansie

Jest to podejście praktyczne już sprawdzone (US Olecko).

Nikt ode mnie nie wymagał Ewidencji - jedynie w rejestrze należało odznaczyć "znaczny" zakup, co do którego można wystąpić o przyspieszony zwrot VAT. Odznaczenie pozwala rozróżnić kwoty które wpisuje się na deklaracji w poszczególnych rubrykach i tyle...

Tak, że mam tylko prawo a obowiązków żadnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...