Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Próby które wykonałem przy użyciu wody, ciągnikiem MF 255, 1200 obr/min i ciśnieniu 2,2 bar :

- kryza 0,8 : 0,5 l/min

- kryza 1,0 : 0,76 l/min

- kryza 1,2 : 1,06 l/min

Podaję te wyniki dla orientacji ponieważ mogą być niedokładne i każdy powinien je sobie zrobić sam.

Wydatek uzyskany z użyciem wody należy przemnożyć przez współczynnik przeliczeniowy który odpowiednio dla RSM 28 wynosi 1,13 ; a dla RSM 32 - 1,15.

Informację na temat współczynnika mam z instrukcji opryskiwacza 'krukowiak'.

Zaznaczam że wykonywałem jedynie próby z wodą, RSM jeszcze nie stosowałem w praktyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile kosztuje jeden wąż rozlewowy do RSM do opryskiwacza ? A i pytanie w 100litrach Rsm 32 dajemy 40Kg N czystgo tak? Po ile jest RSM 32? Np w Lubartowie czy w Mełgwi? Jak daje np 100litrów RSM to do oprysku dodaje 200litrów wody tak? i wtedy to sie miesza i rozlewa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie kupuj żadnych węży. one są tylko do kukurydzy lub gdy dajesz 3 dawke azotu w zbożach (na kłos). one są bardzo drogie. kup sobie dysze 5,6 lub 7 otworowe i kryzy i tak możesz rozlewać RSM na zboże łąki, pod jare. w 100 kg (nie litrach) jest 32kg azotu- tyle jak w nazwie i odpowiednio RSM 30 iRSM 28 maja tyle azotu co z nazwie. RSMu sie nie rozrabia w wodzie a jeśli juz to najpierw nalej wody a póżniej dodaj nawóz. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie zakładów Azotowych w Puławach jest wszystko przeliczone ile w % jest w kg a ile w litrach i ogólenie właściwie wszystkie informacjie tam są o RSM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ile kosztuje jeden wąż rozlewowy do RSM do opryskiwacza ? A i pytanie w 100litrach Rsm 32 dajemy 40Kg N czystgo tak? Po ile jest RSM 32? Np w Lubartowie czy w Mełgwi? Jak daje np 100litrów RSM to do oprysku dodaje 200litrów wody tak? i wtedy to sie miesza i rozlewa?

RSM-u się nie rozcieńcza bo wzrasta ryzyko popażenia roślin . Jest to spowodowane tym że obniża się gęstość roztworu i nie spływa on po liściach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do przejścia na RSM.W czym go przechowujecie , podpowiedzcie gdzie kupić jakieś zbiorniki?Gdzie w Wielkopolsce można nabyć RSM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie są ceny RSMu za litr czy tam kilogram tego np 32 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniki 1000 l, tzw. mauzery można kupić we Wrześni po 170 zł sztuka.

Rsm 32 jest w Niechanowie po 810 zł tona (cena sprzed 2 tygodni).

Biorąc pod uwagę wysoką cenę, konieczność zainwestowania w zbiorniki oraz silne działanie korodujące RSM-u to należy się bardzo dobrze zastanowić czy warto w ten interes wchodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik to koszt jednorazowy tak samo jak końcówki do opryskiwacza. Teraz opryskiwacze sa przystosowana do RSM i korozjia raczej im nie grozi.

Kołomnie RSM sprzedają w zbiornikach 1000l jaka cena jeszcze nie wiem.

Wiadomo że są plusy i minusy kazdej technologi wiec moze zrobimy jakąś kalkulacje za i przeciw?

Z tego co czytam to ci co już stosują RSM to są bardzo zadowoleni natomiast najwiecej pytań i wontpliwości maja ci co dopiero zamierzaja w to wejsć min. i ja

I jeszcze mam pytanie jakie końcówki mam kupić z jakimi kryzami? najtaniej mi oferują za 9zł (4 otworowe)firmy jakiejś tam znalazłem też coś takiego tylko nie wiem który wybrać http://www.allegro.pl/item317140953_albuz_rozpylacz_do_rsm_nawozy_nawoz_esi.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko RSM to bardzio fajna sprawa w zbiornik inwestujesz tylko raz , mi spłacił sie po roku a RSM stosuje 5 lat i jako jedyny nawóz azotowy pod pszenice rzepak i jęczmień browarny .Cena między RSM a np.Saletrą to różnica ok.200 zł na tonie na korzyść RSM 32 i do wywiezienia na pole to tylko potrzebny opryskiwacz i ciągnik , nietachasz worków lub ciągniki z turami lub cyklopy do bigbaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno krócej niz zjezdzać z pola ładować turem na przyczepe i z powrotem ,a po drugie moje najdalsze pole to 500 m od gospodarstwa a więc nie mam takiego dylematu i jak masz pole o areale 50ha to niemasz małego opryskiwacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zjeżdżam z pola żeby załadować, Drugi ciągnik przywozi kolejne porcje saletry. Pola też mam blisko ok 1 km. Napisz prawdę ile to trwa to będę mógł porównać i pomyśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ciągne RSM opryskiwaczem mam PILMET 1600l bez pojemnika na wode czysta wchodzi ok 1940l to ponat 2400 kg pompuje ok 10 min . a i jest to równomiernie rozlane po polu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wjedziesz tym teraz na pole?

Ja rozsiałem 11 T saletry przez 9 godzin. Czas też się liczy bo wiosną krótko można wjeżdżać na pole (przymrozki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powiem krótko RSM to bardzio fajna sprawa w zbiornik inwestujesz tylko raz , mi spłacił sie po roku a RSM stosuje 5 lat i jako jedyny nawóz azotowy pod pszenice rzepak i jęczmień browarny .Cena między RSM a np.Saletrą to różnica ok.200 zł na tonie na korzyść RSM 32 i do wywiezienia na pole to tylko potrzebny opryskiwacz i ciągnik , nietachasz worków lub ciągniki z turami lub cyklopy do bigbaków.

Dajesz RSM na pierwszy zabieg, nie zaszkodzi roślinom uszkodzonym po zimie?

Rozgladam sie dopiero za końsówkami do RSM jakie bys radził kupić ilu otworowe z jakimi kryzami? Nie wiem czy w mojej okolicy tak mało ludzi stosuje RSM bo pytałem sie w kilku miejscach to nigdzie nie mieli takowych końcówek owszem moga cos załatwić ale wszędzie patrzyli na mnie jak bym putał o co najmniej silniki odrzutowe do rakiety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szopen wczoraj wjechałem w rzepak , mów co chcesz ale robisz sam bez ciągników gonitwy skakania z przyczepy spokojnie sobie pryskasz ,mówisz o pieniądzach RSM działa prawie natychmiast i niema strat azotu jak przy nawozach sypkich gdzie te straty to nawet 30%czystego azotu (idzie w kosmos)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem saletrę ponad tydzień temu na 2-3 cm śniegu który rozpuścił się następnego dnia razem z saletrą i wsiąkł w ziemię więc argument o stratach nie ma znaczenia.

Jeśli chodzi o skakanie to też tak nie jest bo siejemy we dwóch, jeden sieje drugi szykuje big bagi, załadunek na siewnik to 1 minuta.

Dla mnie przy większych areałach ważne są koszty ale też i czas (muszę zdążyć).

Nie jestem przeciw RSM tylko chce wiedzie jak wydajna jest to praca (prędkość jazdy, przepompowywanie) i ważne jest czy można tym pryskać przy ujemnych temperaturach.

Opisz jak to dokładnie jest u ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szopen

 

Powiem tak nie pryskałem przy minusowych tem.ale jak widziałem w zbiorniku RSM nie zamarzł przy niskich tem.prędkość jazdy 10-12 km pewnie tez szybciej nie jeżdzisz no i moge jeszcze dodać ze umnie na dolnym śląsku naprawde duże gospodarstwa po byłych PGR-ach stosuja głównie RSM jako nawóz azotowy pewnie ci ludzie prowadzący te gospodarstwa wiedz co robią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RSM to jest oprysk??? Jak to stosujecie bo ja zawsze klasyczne rozsiewaczem rozsiewam nawóz......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku pierwszy raz stosuje RSM , ale mogę juz powiedzieć , że wydajność jest bardzo dobra. Mam opryskiwacz 2600 L . zalanie zbiornika, dojazd na pole i wykonanie zabiegu trwało 1,5 godz. przy dawce 200 L / ha daje to 13 ha w 1,5 godz. i robi to 1 osoba.Ocencie sami. Efekty zobaczymy po zniwach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...