Skocz do zawartości
barbara20021

KONTROLE GOSPODARSTW EKOLOGICZNYCH PRZEZ ARIMR

Rekomendowane odpowiedzi

INTERESUJE MNIE CZY KTOŚ KTO JEST ROLNIKIEM EKOLOGICZNYM PRZEŻYŁ KONTROL ARIMR JEŚLI CHODZI O PRZEDSIĘWZIĘCIA ROLNOŚRODOWISKOWE.CO GŁÓWNIE ICH INTERESUJE, ZA JAKIE UCHYBIENIA GROZI UTRATA DOPŁAT ROLNOŚRODOWISKOWYCH??WIEM CO WYMAGA JEDNOSTKA CERTYFIKUJĄCA ALE NIE BARDZO WIEM DO CZEGO MOŻE PRZYCZEPIĆ SIĘ AGENCJA RIMR.,WIEM ŻE OD 1 MARCA MOGĄ ZACZĄĆ KONTROLE,TYLKO NA CZYM ONE POLEGAJĄ???NADMIENIAM ,ŻE MIAŁAM JUZ 2 KONTROLE JEŚLI CHODZI O DOPŁATY OBSZAROWE I NIE OTAKIE KONTROLE PYTAM.BARDZO PROSZĘ"" DOŚWIADCZONYCH ŻYCIOWO""O ODPOWIEDŻ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza kontrola to głównie sprawdzenie warunków w gospodarstwie (czy są wszystkie wymagane instalacje, płyty gnojowe itp.) Poza tym czy nie ma odpadów po chemikaliach i nawozach sztucznych, a także czy w gospodarstwie panuje porządek. (naprawde nie mam pojęcia jakimi dyrektywami w tym się kierują)

Sprawdzane jest też zaplecze w postaci parku maszynowego niezbędnego do prowadzenia określonej działalności-u mnie przyczepili się że nie miałem własnego siewnika, więc pewnie miałem zamiar korzystać z czyjegoś nieekologicznego sprzętu.

Więc nie miałem wyjścia i musiałem siewnik dokupić.

 

Tak było u mnie. Co jeszcze mogą sprawdzać nie wiem, pewnie od kontrolerów zależy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Gospodarstwa ekologiczne ma prawo kontrolować inspektor z jednostki Certyfikującej, oczywiście jesli chodzi o ekologię i Program rolnosrod. IJHARS może skontrolować Jednostkę C.,itd czyli MRiRW, UE, ale ARiMR? tego nie rozumiem szczerze powiedziawszy. Wg mnie to gospodarstwo ekologiczne biorące udział w Programie może skontrolować ARiMR tylko pod kątem pobierania dopłat obszarowych i ewentualnie ONW.

I raczej się nie mylę.

A jeżeli kontrolujący przyczepił się do NIEPOSIADANIA SIEWNIKA, to znaczy, ze rzeczywiście znał się na rzeczy, ale czy wytykanie takiego "błędu" było jego powinnością i czy należało do jego kompetencji? Oj, chyba to była jednak jego nadgorliwość. Pewnie ten człowiek sam był rolnikiem eko, sam był inspektorem w Jednostce i pewnie jeszcze doradcą rolno-środowiskowym, a przy tym wszystkim zatrudnił się do kontroli w ARiMR. Dodam tylko, ze taki ktoś nie moze pracować na terenie województwa, na którym mieszka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My mieliśmy kontrolę z ARIMR (wojewódzkiej) 2 lata temu. Kontrola obejmowała cały "aspekt" rolno-środowiskowy, a nie tylko ekologię - bo weszliśmy w sumie w trzy pakiety ( łąki i pastwiska ekstensywne). Panowie kopali przez 3 godziny w papierach. Zwracam uwagę na rejestr działań rolno- środowiskowych ! Musi BYć i musi być skrupulatnie prowadzony . A potem była kontrola w terenie - więc losowo wybrali dwie działki, zmierzyli GPS-em ich powierzchnię no i sprawdzili stan pól i łąk. Do budynków inw. nie zaglądali i na sprzęt nie patrzyli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
My mieliśmy kontrolę z ARIMR (wojewódzkiej) 2 lata temu. Kontrola obejmowała cały "aspekt" rolno-środowiskowy, a nie tylko ekologię - bo weszliśmy w sumie w trzy pakiety ( łąki i pastwiska ekstensywne). Panowie kopali przez 3 godziny w papierach. Zwracam uwagę na rejestr działań rolno- środowiskowych ! Musi BYć i musi być skrupulatnie prowadzony . A potem była kontrola w terenie - więc losowo wybrali dwie działki, zmierzyli GPS-em ich powierzchnię no i sprawdzili stan pól i łąk. Do budynków inw. nie zaglądali i na sprzęt nie patrzyli.

Tak, to się zgadza. Zostałeś wylosowany do kontroli RŚ ze względu n ainne pakiety poza ekologicznym. Ważne są papiery, czyli prawidłowo napisany Plan RŚ i prawidłowo wypełniony Rejest Zabiegów Agrotechnicznych. Naturalnie trzeba było też zmierzyć wylosowane działki i obejrzeć jak sobie roślinki rosną, ale pytać o maszyny, o siewnik? To już pomylenie czynności służbowych. To należy do Inspektora Jednostki Ceryfikującej. A czy rolnik eko musi koniecznie posiadać na własność siewnik? Może przecież pożyczyć od innego rolnika eko, albo mieć wspólny siewnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim za odpowiedzi ,a może wiecie coś na temat;jak to jest jak zasiewy nie zawsze zgadzają się z planem ronośrodowiskowym,czy to dyskwalifikuje otrzymanie dopłat ekologicznych?mój plan był robiony w takim pośpiechu,ze teraz muszę go poprawić,tzn pan który mi go robił,ale nie wiem czy zdążę przed 1 marca,bo od wtedy są kontrole.mam np.w planie rolnośrodowiskowym wpisane zasadzenie truskawek a to ma się nijak do hodowli bydła mlecznego,dopiero niedawno odkryłam ,że mam w planie taki wpis,sama nigdy nie planowalam posadzenia hektara truskawek i dlatego ta niezgodność .ale tak jak napisałam wcześniej wniosek złożyłam ostatniego dnia naboru i robiłam go prywatnie bo mój ODR przez rok czasu tylko mnie zwodził,a raczej odwodził od ekologii,i nie uzyskałam tam żadnej pomocy,no a teraz te truskawki"jak z kosmosu"no i się martwię co na to kontrol ARIMR???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ODR odwodzący od ekologii?!! Przedziwne !

 

Zmiany w planie możesz wprowadzać zawsze - w końcu gospodarstwo to żywy organizm i zawsze coś "niespodziankowego" może się urodzić. Z tego co wiem - trzeba to zrobić rączkami doradcy rolno-środowiskowego.

 

Jeśli jednak tych truskawek nie posadziłaś, a wzięłaś za pieniądze ( uprawy sadownicze ekologiczne ) to obawiam się, że będziesz musiała zwrócić pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie,no aż taka niedomyślna to nie jestem -podam to co mam zamiar tam posadzić,ale napewno nie bedą to truskawki.co do ODR to z całą odpowiedzialnością za moje słowa-tak było ze mną,jestem z okolic elbląga i tam teoretycznie powinnam robić plan RŚ ale po około 5 -tej wizycie odradzono mi całkowicie,bo mam prawie same łąki a w ekologii do traw nie ma dopłat.jeżdziłam tam razem z moją sąsiadką ,bo ona też była zainteresowana, ona zrezygnowała.naopowiadano nam ,że musimy najpierw w geodezji przekwalifikować rodzaj użytków,koszt jak dla mnie ok.2500 zł,nawet dostałam w odr numer do pana który sie tym zajmuje,albo żeby dostawać ekologiczne dopłaty to siać co roku trawę i ją włączyć do płodozmianu i zaorywać i znowu siać.wydało mi się to tak głupie,że aż nierealne,aha no i jeszcze powiedziano mi,że najpierw muszę mieć zbyt na moje produkty.przysiegam ,że tak było.poniewaz jestem uparta zadzwoniłam do jednostki certyfikujacej bio test z warszawy i oni wyprowadzili mnie z błędu.DO końca terminu przyjmowania wniosków w arimr było 3 albo4 dni,więc znalazlam w bartoszycach prywatnego doradcę który za 500 zł szybko napisał mi ten plan no i stad te nieszczęsne truskawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopłaty do użytków zielonych są, tylko małe Wiem , bo biorę. Ale mam nadzieję w zrekompensowaniu sprzedażą certyfikowanych serów dojrzewających- tu widze promyczek nadziei.

 

W grudniu jechałam na Warmię przez Bydgoszcz, Grudziądz (a mieszkam w Wielkopolsce) - piękne tereny macie, Basiu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

?ja też mam nadzieję dostać ,bo mam już decyzję wiem że są tylko dlaczego doradcy nie wiedzieli? a z tymi serami to jak jest? trzeba mieć jakieś uprawnienia na produkcję ? sam(a) będziez je produkować,a jakie wymogi sanitarne?no i ile tego mleka zamierzasz przetwarzać?ja rozglądałam się raczej za jakąś ekologiczną mleczarnią ale niestety żadnej nie ma w okolicy.prywatna linia produkcyjna-jestem zupełnie zielona w tym temacie,nawet nie wiem czy cos takiego jest mozliwe no i jaki koszt,przynajmniej orientacyjny?ja mam narazie rocznie ok.35000 litrów mleka,oddaję do zwykłej mleczarni.jak chcesz napisac coś więcej to odpowiedz co wiesz i co zamierzasz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam bezpośrednią kwotę mleczną. To warunek podstawowy. Całe mleko przetwarzam sama . Właśnie jestem w trakcie zdobywania zezwolenia na sprzedaż bezpośrednią (PIWET). Póki co , będę "serowarzyła" w zaadaptowanej kuchni letniej, ale w przyszłym roku mam nadzieję zbudować prawdziwą serowarnię.

Zmorą są ceny sprzętu no i jego permanentny brak w Polsce. Formy nabyłam w Niemczech. 1 kosztuje (bagatelka) 62 Euro. Kociołek serowarski 9 000 E. No i cały problem ze zbytem spada na mnie - ufff.

 

Ponoć reaktywowała się ekologiczna spółdzielnia mleczarska w Łukcie ! To jest województwo warmińsko-mazurskie. Fatygują się po ekologiczne mleko nawet i 100km. Taką wiadomośc otrzymałam dzisiajod kolegi ze Śląska, który spotkał ekologicznych łuktowian na tragach Biofach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam bezpośrednią kwotę mleczną. To warunek podstawowy. Całe mleko przetwarzam sama . Właśnie jestem w trakcie zdobywania zezwolenia na sprzedaż bezpośrednią (PIWET). Póki co , będę "serowarzyła" w zaadaptowanej kuchni letniej, ale w przyszłym roku mam nadzieję zbudować prawdziwą serowarnię.

Zmorą są ceny sprzętu no i jego permanentny brak w Polsce. Formy nabyłam w Niemczech. 1 kosztuje (bagatelka) 62 Euro. Kociołek serowarski 9 000 E. No i cały problem ze zbytem spada na mnie - ufff.

 

Ponoć reaktywowała się ekologiczna spółdzielnia mleczarska w Łukcie ! To jest województwo warmińsko-mazurskie. Fatygują się po ekologiczne mleko nawet i 100km. Taką wiadomośc otrzymałam dzisiajod kolegi ze Śląska, który spotkał ekologicznych łuktowian na tragach Biofach.

 

Mój Ojciec wystawiał się na Biofachu w Norynberdze ja nie mogłem jechać, jestem ciekawy co tam nowego w ekologii światowej .

Chciałem wogóle przestrzec przed oszustwem wystawców na Biofachu, gdy był rok Polski to na czas targów dawano polskim producentom certyfikaty aby Polska dobrze się prezentowała jako gospodarz , jutro się dowiem jak było w tym roku.

Jeśli chodzi o Łukte to jest prawda co piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
-----------Mam bezpośrednią kwotę mleczną. -----------

co to jest bezpośrednia kwota mleczna?czy to ma jakiś związek ze zwykłą mleczną kwotą?co do łukty to wielkie dzięki za informacje kontaktowałam się w roku ubiegłym ale mieli licytację za długi, w roku obecnych mialam tam zajechac przy okazji,ale skoro działają to skontaktuję się jeszcze jutro, planujesz duży przerób? ile masz tego mleka?(no jesli to nie tajemnica?,temat mnie ciekawi -nie chcę być wścipska)zastanawiałam się czy sama nie założyć takiej rozlewni mleka tylko nic o tym nie wiem i nie wiem gdzie mozna dostać takie maszyny i ile kosztują.??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dopłaty do użytków zielonych są, tylko małe Wiem , bo biorę.

 

to ja chyba mam jakies inne doplaty do uzytkow zielonych. Bo mam i to duze

 

A czy rolnik eko musi koniecznie posiadać na własność siewnik? Może przecież pożyczyć od innego rolnika eko, albo mieć wspólny siewnik.

 

ja nie mam zadnych maszyn na wlasnosc, zadnych budynkow.

wszystko zlecam okolicznym rolnikom. i gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwoty mleczne dzielą się na hurtowe i bezpośrednie. Hurtownicy, to ci, którzy odstawiają mleko do mleczarni. Posiadacze kwot bezpośrednich mogą legalnie wprowadzać mleko na lokalny rynek - w postaci surowego mleka lub przetworów mlecznych.Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Kwotę bezpośrednią można zamienić na hurtową . Odwrotnie nie.

 

Rozlewnia mleka ekologicznego? Też dobry pomysł. Niestety nie wiem, ile kosztują maszyny do tego sportu .

 

Kontrolujący nas inspektorzy z jednostki certyfikującej zawsze ochoczo wsadzali nos do siewnika - nie wolno go pożyczać, bo a nuż konwencjonalny sąsiad skazi go zaprawianym ziarnem ! Zainteresowanie siewnikiem powtarza się co roku , więc nie jest to jakiś jednorazowy incydent, a co roku kontroluje nas kto inny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach! Przepraszam , malnika! Nie doczytałam, że napisałaś "Pożyczyć od innego rolnika EKO ". To chyba nie jest zabronione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to byl cytat innego uzytkownika, ale cos nie wyszlo :/

 

ah to moze u was inaczej, akurat ja nie potrzebuje siewnika tylko kosiarke

 

wiec chyba kontrolerzy sie nie przyczepia ze ktos mi obrabia swoja maszyna grunt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie siewniki i opryskiwacze zawsze są poddawane bardziej szczegółowej kontroli. Siewnik na to czy oby nie ma zaczerwienionych od zaprawy aparatów wysiewających, a opryskiwacz, czy aby nie śmierdzi niedawno stosowaną chemią.

Brak siewnika może osobe kontrolującą zaniepokoić, czy aby rolnik albo sąsiad usługowo nie sieje zaprawionego ziarna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wszelki wypadek przewidująco wymieniliśmy opryskiwacz na cielną jałówkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a propos siewników ja posiadam siewnik lejkowy nie wiem jak to sie fachowo nazywa. służy mi już drugi rok, teraz 3. Sieję nim i zboża i nawozy, czy to oznacza że po przejściu na EKO muszę go wymienić na nowy bo ten już jest niedobry bo siałem nim nawozy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ,nie musisz nic wymieniać,ale jak przychodzi kontroler z jednostki certyfikującej to po czymś musi wiedzieć czy używasz nawóz czy nie,jak zajrzy i zobaczy np. ziarno nawozu to może mieć wątpliwości czy mówisz prawdę,generalnie rozsiewacz do nawozów najlepiej zaprowadzić do sąsiada i powiedzieć ,że się nie posiada.ja ma mam lejek do nawozu ale też używam go do siania ziarna bo nie mam siewnika i jest o.k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie, niema się co obawiać posiadania opryskiwacza oraz rozsiewacza nawozu w gospodarstwie eko.

Można zakupić nawozy z dopuszczeniem ekologicznym(nie przetwożone w sposób syntetyczny) i rozsiewacz nawozu się przyda.

 

Jesli chodzi o opryskiwacz to również się przydaje w eko gospodarstwie.

Znam rolników co dolistnie nawożą rozcięczoną gnojówką, albo gdy jakaś uprawa nie chce nam dojżeć to możemy ją potraktować nasyconym roztworem soli kuchennej. Na szkodniki można stosować biologiczny środek Nowodor ale niestety nie jest on w Polsce zarejestrowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Na szkodniki można stosować biologiczny środek Nowodor ale niestety nie jest on w Polsce zarejestrowany"

Jak jest nie zarejestrowany to nie wolno nawet o nim myśleć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"Na szkodniki można stosować biologiczny środek Nowodor ale niestety nie jest on w Polsce zarejestrowany"

Jak jest nie zarejestrowany to nie wolno nawet o nim myśleć

 

Dokładnie!

Również Pszenica Orkisz nie jest zarejestrowana w Polsce!

W Polsce po prostu nie trudzi się żadna firma aby ten środek zarejestrować, pewnie za duża kasa, a ilość rolników odbiorców mała.

Z ciekawostek powiem, że Novodor do zwalczania stonki ziemniaczanej, Bobit do zwalczania bielinka kapustniaka, Forey stosowany w lasach są produkowane z różnych szczepów bakterii Bacillius thuringiensis (Bt) są to środki dopuszczone dla rolnictwa eko w całej zachodniej Europie i stosowane z powodzeniem od 61 roku! w Polsce nie są dopuszczone.

Taki sam szczep bakteri Bt jest zainstalowany w kukurydzy GMO!

Istnieje pewne niebezpieczeństwo że te środki mogą się stać po rozpowszechnieniu kukurydzy GMO mało skuteczne w rolnictwie eko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JDG nie wolno w takim razie zgodnie z ustawą o nasiennictwie siać orkiszu

Uważaj bo prokurator już Cię szuka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...