Skocz do zawartości
kissmy...

jak nie utracić płatności bezpośrednich?

Rekomendowane odpowiedzi

mam pewien problem, otóż zgodnie z Lepperową ustawą z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej (Dz. U. Nr 35, poz. 217

z późn. zm.) przekazanie części gruntów (przed wydaniem decyzji przez BP) osobie trzeciej powoduje, że wnioskodawca powinien wycofać te grunty z wniosku, gdyż nie kwalifikują się one do płatności. Czyli przez jeden niezbyt przemyślany zapis można utracić całą płatność, stąd moje pytanie w jaki sposób przekazać część gospodarstwa następcy nie tracąc przy tym płatności (zapis nastąpi przez wydaniem decyzji w sprawie płatności przez BP)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Datą graniczną w tym roku jest chyba 31 maja, jak sprzedasz po to ty dostaniesz dopłaty jak przed to kupujący.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie rozchodzi się o to, iż nie będzie to transakcja sprzedaży, lecz darowizna i dopłata przepadnie, gdyż nie przewiduje się jej przekazania w takim wypadku (jest to możliwe tylko przy przejściu na rentę i w przypadku ewentualnej śmierci właściciela oraz kilku innych przypadkach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co jesli jest wlasciciel gruntu i dzierzawca ?

 

kupuje grunt od wlasciciela a pozniej dzierzawca pokaze mi dalej wazna umowe dzierzawy i on ma doplaty ?:>>> jak temu zapobiec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo to dzierżawca ma prawo pierwokupu szczególnie jeśli dzierżawa została ujawniona przez wpis w dziale III księgi wieczystej tudzież umowa została sporządzona w warunkach wykluczających jej unieważnienie, które w tej sytuacji byłoby najlepszym rozwiązaniem, gdyż płatność bezpośrednia przysługuje rolnikowi będącemu posiadaczem gruntów rolnych, a za posiadanie gruntu rolnego należy uważać stan faktyczny polegającym na faktycznym, rzeczywistym władztwie gruntu, tj. efektywnym i rzeczywistym decydowaniu o nim i korzystaniu z niego z wyłączeniem innych osób, także zgodnie z obowiązującymi przepisami płatność przysługuje dzierżawcy (no chyba, że umowa dzierżawy stanowi inaczej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ale umowy dzierazwy nie sa zazwyczaj rejestrowane.

I po zakupie gruntu moze sie okazac ze tam jest jakis dzierzawca, co ma umowe ustna, albo odrecznie sporzadzona z rolnikiem rok wczesniej na 30 lat ;/

a przy kupnie nikt mi o tym nie powie zeby dalej ciagnac doplaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wspomniałem (albo usiłowałem to zrobić) niepowiadomienie kupującego o istnieniu takiej umowy dzierżawy jest niezgodne z prawem czyli stanowi podstawę do rozwiązania umowy kupna/sprzedaży gruntu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu ogarnąłem problem i w nowej ustawie o "płatnościach" zostanie dodany zapis:

 

"Rolnikowi przysługuje jednolita płatność obszarowa na będące w jego

posiadaniu w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o

przyznanie tej płatności"

 

a płatności uzupełniające przysługują rolnikowi, któremu przysługuje JPO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wystarczy podpisac umowe przedwstepna przed 31 maja?

 

jeśli zawarcie umowy przedwstępnej wiąże się z uzyskaniem "posiadania" danego gruntu to owszem, ale na wszelki wypadek warto w niej to dokładnie określić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...