Skocz do zawartości
jankris

VAT 3% - preferencyjna stawka podatku na produkty rolne

Rekomendowane odpowiedzi

Do kiedy ta stawka będzie obowiązywała i jak się zmieni Co to oznacza dla tych co rozliczają się na zasadach ogólnych lub zamierzają przejść na nie Czy zmienią się stawki zryczałtowanego zwrotu podatku VAT. Napiszcie co o tym sądzicie. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich wiadomości wynika ,że stawka 3% pozostaje do 2010 roku,więc na razie spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesteś pewien ze do 2010? Ja osobiście wielokrotnie słyszałem ze wzrasta w maju tego roku o 4%czyli będzie 7%- czyli większy zysk dla roloników na zasadach ogólnych- vatowców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też słyszałem że od 1 maja i tak potwierdzają w firmach które sprzedają rolnikom.

Dla vatowca nie będzie lepiej bo im mniejsza różnica (22-3=19, 22-7=15) tym mniej vatu może odliczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jesteś pewien ze do 2010? Ja osobiście wielokrotnie słyszałem ze wzrasta w maju tego roku o 4%czyli będzie 7%- czyli większy zysk dla roloników na zasadach ogólnych- vatowców

 

Z tym zyskiem to ostrożnie. Moim zdanie to będzie strata. Jeśli sprzedajesz coś na wolnym rynku to wytłumacz konsumentowi, że będzie musiał zapłacić drożej tobie niż rolnikowi ryczałtowemu co nie wystawia rachunków. Część watu pokrywa nieraz rolnik, a w sumie będziesz miał mniej do zwrotu z US Osobiście słyszałem że rząd polski zabiega o przesunięcie terminu podniesienia stawki 3, który kończy się w kwietniu 2008 ( trzy lat okresu przejściowego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Też słyszałem że od 1 maja i tak potwierdzają w firmach które sprzedają rolnikom.

Dla vatowca nie będzie lepiej bo im mniejsza różnica (22-3=19, 22-7=15) tym mniej vatu może odliczyć.

 

ale ze jak , bo nie łapie byłem przekonany ze odlicza sie teraz te 3% a później 7 będzie do odliczania z tym ze cena wzrośnie i rolnikowi na VAcie wyjdzie to samo ale będzie góra w porównaniu do sąsiada na ryczałcie, czy źle rozumuje? jeżeli tak proszę o skorygowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Też słyszałem że od 1 maja i tak potwierdzają w firmach które sprzedają rolnikom.

Dla vatowca nie będzie lepiej bo im mniejsza różnica (22-3=19, 22-7=15) tym mniej vatu może odliczyć.

 

ale ze jak , bo nie łapie byłem przekonany ze odlicza sie teraz te 3% a później 7 będzie do odliczania z tym ze cena wzrośnie i rolnikowi na VAcie wyjdzie to samo ale będzie góra w porównaniu do sąsiada na ryczałcie, czy źle rozumuje? jeżeli tak proszę o skorygowanie.

 

 

Ale na 7% pójdą twoje produkty jak i pasze nawozy itp;jesteś na vacie to masz

faktury zakupu i sprzedaży i to co masz na 3% policz na 7% to zobaczysz

różnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najkrócej mówiąc można odliczyć różnice, teraz będzie różnica 15% a byłą 19%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sie doinformowałem że stawka Vat 3% na mleko zostaje do 2010 a tylko na środki do produkcji tzn pasze nawozy i inne wzrasta do 7% więc bez paniki na razie (informacje sprawdzone)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sie doinformowałem że stawka Vat 3% na mleko zostaje do 2010 a tylko na środki do produkcji tzn pasze nawozy i inne wzrasta do 7% więc bez paniki na razie (informacje sprawdzone)

Jeżeli to prawda to wzrost o 4% będzie można oDebra1ć z US

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sie doinformowałem że stawka Vat 3% na mleko zostaje do 2010 a tylko na środki do produkcji tzn pasze nawozy i inne wzrasta do 7% więc bez paniki na razie (informacje sprawdzone)

 

 

Pierwsze słyszę, jesteś pewien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle że niby Ci nie wierzę ,poprostu nie słyszałem o zmianie

stawki vat z pominięciem płodów rolnych.

Link wrzuć na forum , myślę że wielu to zainteresuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich ostatnich wiadomości wynika iż stawka vat na sprzedawane przez nas produkty pozostaje na poziomie 3%.Za to wzrasta do 7% stawka vat na za

kup nawozów i środków ochrony roślin a także ryczałt do 6%. Czy to będzie dla nas vatowców korzystne nie wiem,może się wypowiecie.Informacja o tych zmianach od 1maja która ukazała się niedawno w telegazecie TVP była krótka i lakoniczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie dla vatowca wzrost stawki VAT na środki produkcji jest neutralny. Dla niego ważniejsza jest stawka po której sprzedaje i ile sprzedaje, najlepsza by tu była stawka 0%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ogólnie dla vatowca wzrost stawki VAT na środki produkcji jest neutralny. Dla niego ważniejsza jest stawka po której sprzedaje i ile sprzedaje, najlepsza by tu była stawka 0%.

 

Nie byłbym do końca tego taki pewien,moim zdaniem liczy się też stawka ryczałtu,bo po co przechodzić na zasady ogólne jak można lepiej wyjść na ryczałcie a ta stawka od 1 maja ulegnie zmianie z 5% na 6%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ogólnie dla vatowca wzrost stawki VAT na środki produkcji jest neutralny. Dla niego ważniejsza jest stawka po której sprzedaje i ile sprzedaje, najlepsza by tu była stawka 0%.

czyli najważniejsza jest różnica, 22-3=19 ale jak wejdzie 7% na zboże to zostanie tylko 15% zwrotu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ogólnie dla vatowca wzrost stawki VAT na środki produkcji jest neutralny. Dla niego ważniejsza jest stawka po której sprzedaje i ile sprzedaje, najlepsza by tu była stawka 0%.

 

Nie byłbym do końca tego taki pewien,moim zdaniem liczy się też stawka ryczałtu,bo po co przechodzić na zasady ogólne jak można lepiej wyjść na ryczałcie a ta stawka od 1 maja ulegnie zmianie z 5% na 6%.

 

 

 

Jeżeli myślisz że pośrednik do ceny netto dołoży zamiast 5% - 6% to mylisz się,

zabierze ten 1% dla siebie a cena brutto dla ryczałtowca nie zmieni się, te 6%

będzie tylko na fakturze a cena netto będzie niższa o ten 1%.

Za zmianą stawki na 6% nie pójdzie wzrost ceny o 1%!

Inaczej rzecz ma się np. w przypadku mleczarni tam być może da się zauważyć

różnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest np. w usługach. Dla rolnika który zamawia usługę liczy się ostateczna cena. Jeśli ktoś bierze za kombajnowanie 200 zł/h na czarno, to ja nie mogę brać też więcej ale brutto. Więc przy vacie 3% wychodzi mi 1940zł/h netto, ale gdyba stawka wzrosła do np. 22% to wyszłoby 1560zł/h, ponieważ nie sądzę że któryś z klientów chciałby mi zapłacić 240zł/h. To samo dotyczy tych co sprzedawaliby swoje płody np. na targu. Więc wzrost Vatu na produkty i usługi rolnicze jest bardzo niekorzystny dla wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy usługach nie możesz wystawiać faktury chyba że masz taka działalność. Jako rolnik możesz tylko sprzedawać to co wyprodukujesz; zwierzęta zboża itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ogólnie dla vatowca wzrost stawki VAT na środki produkcji jest neutralny. Dla niego ważniejsza jest stawka po której sprzedaje i ile sprzedaje, najlepsza by tu była stawka 0%.

czyli najważniejsza jest różnica, 22-3=19 ale jak wejdzie 7% na zboże to zostanie tylko 15% zwrotu

 

Do 2011r ten problem mamy z głowy, przez te 3 lata będzie obowiązywała 3% stawka vat na produkty rolne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ogólnie dla vatowca wzrost stawki VAT na środki produkcji jest neutralny. Dla niego ważniejsza jest stawka po której sprzedaje i ile sprzedaje, najlepsza by tu była stawka 0%.

 

Nie byłbym do końca tego taki pewien,moim zdaniem liczy się też stawka ryczałtu,bo po co przechodzić na zasady ogólne jak można lepiej wyjść na ryczałcie a ta stawka od 1 maja ulegnie zmianie z 5% na 6%.

 

Oczywiście jeśli stawka ryczałtowa rośnie powstaje pytanie czy jest sens pozostawania na VAT. Stawka ryczałtowa jest dla vatowca zyskiem alternatywnym tzn takim który mógłby osiągnąć pozostając na ryczałcie.

Ja jeśli liczę sobie na boku ile otrzymam zwrotu vat nigdy nie liczę 22-3, tylko 22-5 bo dla mnie te 2 procent różnicy jest właśnie tym zyskiem, który mógłbym mieć pozostając na ryczałcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy usługach nie możesz wystawiać faktury chyba że masz taka działalność. Jako rolnik możesz tylko sprzedawać to co wyprodukujesz; zwierzęta zboża itp.

 

Masz rację. Ale ja mam działalność usługową, płacę składkę ZUS przez cały rok i wystawiam f-ry Vat. Gdyby stawka wzrosła (powyżej 7%) jestem załatwiony, ponieważ konkurencja niezarejestrowana mnie wykończy.

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...