Skocz do zawartości
manieksi

Rolnik Robotnik Wykwalifikowany - VI edycja

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógłby ktoś napisac jak wyglada egzamin w łowiczu? i czy materiały ktore mam w internecie do nauki wystarcza aby sie do niego przygotowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponawiam pytanie poprzednika jeśli ktoś kto odbył już podobne szkolenie w zawodzie "rolnik robotnik wykwalifikowany" mógł by opisać jak taki egzamin wygląda, i czy podane na stronie materiały są do tego egzaminu wystarczające? z góry dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

materiały dostępne w internecie (pliki PDF do pobrania po opłaceniu i otrzymaniu własnego loginu) sa jak najbardziej wystaczające.

Niestety ilościowo to przeraża, ale na szczęście część materiału to powtórka z liceum i ew. studiów

Egzamiin w łowiczy podzielony jest na 2 części. Pierwszy termin to egzamin teroretyczny w formie testu. Drugi termin to egzamin praktyczny, przy czym do egzaminu praktycznego można podejść nawet przy wyniku negatywnym egzaminu teoretycznego. zresztą wyniki z tego pierwszego podawane sa właśnie podczas tego drugiego.podczas tego drugiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź,

faktycznie ilościowo tych materiałów jest bardzo dużo. mam jeszcze jedno pytanie czy wystarczającym potwierdzeniem 3 letniego stażu w rolnictwie będzie oświadczenie wydane przez sołtysa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź,

faktycznie ilościowo tych materiałów jest bardzo dużo. mam jeszcze jedno pytanie czy wystarczającym potwierdzeniem 3 letniego stażu w rolnictwie będzie oświadczenie wydane przez sołtysa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze tak, ale odnosnie dokumentow wydaje mi sie ze lepiej skontaktowac sie bezposrednio z PPR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem z V edycji kursu na wykwalifikowanego robotnika rolnika organizowego przez ppr. w łowiczu. Materiały dostarczone zupełności ci wystarczą aby zdać egzaminy. kurs polega na zdaniu 2 egazminów teorytycznego i praktycznego.

Egzamin teoretyczny będzie w formie testu wyboru ABCD. tylko jedna bedzie odpowedz prawidłowa. test bedzie miał 70 pytan. 50 pytań z produkcji roślinej i zwierzęcej i z mechaniazacji. 20 pytań będzie z przedsiebiorcosci. Aby zdać egzamin teoretyczny bedzie trzeba mieć ok 25 pytan poprawnych. Na egzaminie pratycznym trzeba było najpierw zaprojektować na karce co bedzie się po koleji wykonywać jakie czyności ja miałem przygotować kolec dla cielaka.polegało to na tym żeby

wyżucić obornik z kolca. podścielić słomą, potem przygotowć mleko w proszku wegług instrukcji na worku i dopasować do wieku cielaka. Potem podać siano i paszę też do wieku. komisja bardzo dużą uwage przywiązuje do porżątku przy wykonywaniu czynosci. No i zabieście ubranie robocze. No i najważniejsze po tym kursie dostaniecie "świadectwo uzyskania tytyłu zawodowego w zawodzie rolnik" i

do tego musicie mieć jeszcze 3 lata opłacenia składki krus aby ubiegać się o rente strukturalną. bo sam kurs wam nic nie da. Tak było w moim przypadku kurs mi nie jest do niczego potrzebny ponieważ nie mam opłacane 3 lata krusu aby moji rodzice mogli przejsć na rente strukturalną a ja przejąć po nich ziemie.Wiem to dlatego ponieważ w tym roku rodzice skłądali na rente strukturalną i dostali negatywną decyzje że ja nie posiadam kwalifikacji do prowdzenia działalności rolniczej. Z góry przepraszam za błędy ortograficzne. Jeżeli któs by miłał jakieś pytania to piście chentnie odpowiem

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem w ARiMR i powedziano mi że szykuje się nowelizacja ustawy dotycząca

renty strukturalnej która bedzie podobno uzgledniać ten kurs w łowiczu. Ale to dopiero na drugi rok. Na ten rok do tego kursu z łowicza tczeba mieć jescze opłacone 3 lata składki krus aby mieć rente strukturalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem rozczarowana gdyż w arimr powiedziano mi że ten kurs wystarczy aby uzyskać rentę strukturalną gdyż jest on na poziomie zawodowym, widocznie osoba która udzielała mi informacji nie była kompetentna, w tym roku moi rodzice starali się o pozyskanie renty ale z tego względu że nie miałam kwalifikacji nie spełniali warunków,mam nadzieje że ta nowelizacja będzie dla mnie oraz dla innych osób w podobnej do mojej sytuacji korzystna i że fakt ukończenia(mam nadzieję ) tego kursu nie pójdzie na marne. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oto ustawa na której opierają się ARiMR o recie strukturalnej

 

2. Osoba fizyczna posiada kwalifikacje zawodowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1

b, jeżeli ma: wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe, lub tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie

przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i co najmniej 3-letni staż pracy

w rolnictwie, lub wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w

rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia

podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie

inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż

rolnicze i co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.

 

A po kursie zdobędziesz tytuł zawodowy z zawodzie rolnik no i musisz mieć 3 lata opłacany krus. A w ARiMR powedziano mi że oni chcą śwadectwo ukączenia szkoły zawodowej w zawodzie wykwalikowany robotnik rolnik wtedy nie tczeba mieć stażu a takiego papierka nie dostaniesz po kursie. trzeba mieć nadzieje że nowelizacja ustawy o rentach strukturalnych będzie uzględniać ten kurs i na drugi rok nie będzie żadnego kłopotu.

 

A co do do egzaminu praktycznego to kobiety wykonują czynnosci z kuchni domowej czyli będą musieli upieć jakiś placek według jakiegoś przepisu przez nich wymyślongo lub jakieś inne żeczy. tak było w V edycji że kobiety miały czynosci związane z kuchnią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie, w dokumentach załączanych do egzaminu należało przesłać zaświadczenie o tym że przez okres co najmniej trzech lat pomagało się bądź pracowało się w gospodarstwie, takie też zaświadczenie przesłałam potwierdzone przez Urząd Gminy i dlatego nie rozumiem dlaczego w ARiMR wymagają dodatkowo trzyletniego ubezpieczenia w KRUS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urząd Gminy wydał ci zaśwadczenie na podstwie zameldowna na stałe ciebie jako domownik u rodziców na gospodarstwie. A "O tytuł robotnika wykwalifikowanego w zawodzie mogą ubiegać się osoby, które przepracowały w zawodzie, co najmniej okres równy okresowi trwania nauki zawodu przewidzianemu dla danego zawodu objętego klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego."

Oznacza to, że dla zawodu „Rolnik-Robotnik Wykwalifikowany” zgodnie z tą klasyfikacją okres nauki wynosi 3 lata, stąd niezbędny staż wynosi również 3 lata.

A ARiMR za staż uznaje okres płacenia krus. Czyli mamy państawo w państwie. Co urząd to ma inne wymagania. Jeżeli w tym roku twoji rodzice składali wnosek o rente strukturalną i ty nie spełniasz wymagań do kwalifikacji zawodowej to niech

twoji rodzice udadzą się do swojej placówki krus i spytają sie kierownika krus czy by była taka mozliwośc opłacenia krus 3 lata wstecz jako domownik przy rodzicach. Ale musisz mieć najlepiej wyształcenie średnie obojetnie jaki zawód ja maiłem "technik mechanik" i przeszło. Bo szkoła zawodowa inna niż rolnicza byś potrzebowała 5 lat opłacenia krus. Niech do kierownika idze tylko jedna osoba. Przecież spytać nic nie szkodzi najwyżej powiedzą że nie mogą. Wiem

to dlatego że w mojej sytuacji to pomogło i moji rodzice ze mną spełniamy wymagania o rente strukturalną. A rok w plecy to szkoda jak idzie przepisy ominąć. życze powodznia[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety mam ten problem że zaraz po ukończeniu technikum ekonomicznego byłam przez trzy miesiące zarejestrowana w Urzędzie Pracy gdyż odbywałam staż w banku, i gdy latem tego roku byłam z rodzicami w KRUS-ie powiedziano mi że z racji tego że byłam zarejestrowana w Urzędzie oni mogą ubezpieczyć mnie od momentu kiedy się z tego Urzędu wyrejestrowałam, czyli trzy lata od tamtego momentu minie w 2010 roku, w moim przypadku ta sytuacja trochę się pokomplikowała, pozostaje tylko mieć nadzieję że przyszłoroczne wymagania co do renty strukturalnej okażą się łagodniejsze,

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

chciałam zapytać poprzedników którzy egzamin z zawodu rolnik mają już dawno za sobą, czy pytania na egzaminie są szczegółowe cze bardziej ogólne, pytam ponieważ zakres materiału do nauki jest ogromny a wiadomo że diabeł tkwi w szczegółach, i tego właśnie się obawiam, jeśli ktoś może niech podzieli się swoimi doświadczeniami,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki że ciągle ja odpowiadam na twoje pytanka.

 

Co do pytań to minęło sporo czasu bo zdawałem 28 marca 2007r. Moim zdaniem to pytania były takie ogólnikowe po prostu trzeba pare razy to po czytać i wystarczy. A po drugie to myślę że chłopakom to jest dużo prościej zdać ten egzamin niż kobietom ponieważ dużo teorii i praktyki zdobywamy na swoich gospodarstwach pracując. Dla przykładu podam ci parę pytań które jeszcze pamiętam:

1. Najwięcej opadów deszczu występuje regionach polski

2. do części biernych pługa zaliczamy

3. w Jakim kwartale sadzimy ziemniaki

4. Na obrazku był narysowany kłos zboża trzeba było podać jakie to zboże (akurat była to pszenica)

5. Było też takie pytanie na temat rozrzutnika do obornika co będzie jeżeli włączymy szybszy bieg

a) będzie żadzej rozrzucony obornik

b) będzie gęściej rozrzucony obornik

c) nie będzie żadnej róznicy

i coś jeszcze było ale nie pamietam

6. ile wysiewa się jęczmienia ozimowego na hektar

7. nawozy tlenkowe używa się się na gleby:

a) cieżkię

b) lekkie

c) nie ma różnicy

8 jak ustawiamy w śrutowniku bijakowym grubość śrutu

a) sita

i

9. co robimy gdy jest nie szczelna uszczelka pod głowicą silnika

a) wymieniamy ją na nową

jakieś tam były jeszcze odpowiedzi

10. Gdy zwieziemy mokre siano co może się z nim dziać

a)możę dojść do samozapłonu

jakieś tam były jeszcze odpowiedzi

11.Linia narysowana pionowo na karce co oznacza

12. jaką maszyna Usuwamy chwsty w ziemniakach

więcej pytań naprawdę nie pamiętam ale te co podałem mam nadzieje że pomogą cię ukierunkować przy przygotowaniu go egzaminu. To Co pamiętam jeszcze to najgorsze i najcięższe pytania to były z przedsiębiorczości ale pociesze cie tym iż ich jest tylko 20 pytań. Z pytań z hodowli zwierzęciej nie pamietam ani jednego pytania. Ale będę trzymać za ciebie kciuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cieszę się że chociaż ty odpowiadasz na moje pytania, bo wydaje mi się że jestem natrętna z tymi ciągłymi zapytaniami ale moje niewiedza w tym temacie mnie przeraża, otóż pytań z przedsiębiorczości się nie boje ponieważ studiuje ekonomie ale pozostała część mnie załamuje tym bardziej że jestem w połowie czytania tych materiałów( a egzamin już 8 listopada) i są dla mnie kosmicznie trudne, wyczytałam gdzieś że aby zaliczyć wystarczy na te 70 pytań mieć 28 odpowiedzi prawidłowych, czy to prawda? i czy test jest podzielony na jakieś moduły? czy ogólnie z całości wymagane jest te 28 odpowiedzi prawidłowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się że mogę pomóc komuś

 

Jeśli chodzi egzamin teoretyczny to na 70 pytań trzeba mieć 28 poprawnych żeby zaliczyć. Test nie jest podzielony na żadne moduły. 20 pytań będzie na pewno z Przedsiębiorstwo w Agrobiznesie a pozostałe 50 pytań będzie wymieszanych z 3 pozostałych dziedzin ( Podstawy produkcji roślinnej,Podstawy produkcji zwierzęcej,Podstawy techniki). Ja mam takie zdanie że 28 poprawnych odpowiedzi na 70 pytań to nie jest tak trudno zdać. Nawet egzaminatorzy się śmieli "że trzeba się nie złe napracować żeby tego egzaminu nie zdać". Napisz jak ci poszło 8 listopada. trzymam za ciebie kciuki. jeżeli będziesz miła jeszcze jakieś pytania to pisz.pa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

termin egzaminu nie ubłagalnie się zbliża a ja jestem nim coraz bardziej zestresowana, czy w poprzednich edycjach zdarzały się osoby dla których ten egzamin okazał się za trudny i nie zdały go? czy przeważnie wszyscy zdają z lepszym bądź gorszym wynikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej z tego co dowiadywałam się dzwoniąc tam do szkoły to zdawalność jest wysoka. Jak powiedział pewien pan na 100 zdających może 2 niedały więc powinno wszystko grać. Przynajmniej mam taką nadzieję bo tez się "uczę", a właściwie to czytam te materiały

Wiem jeszcze że ma być 73 pytania Ale przede wszystkim to trzeba się wyspać ale jak to zrobić skoro cała noc spędze w pociągu...no cóż czego się nie robi dla wykształcenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skoro dzwoniłaś już do szkoły to nie wiesz może w jakiej sali odbywa się egzamin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego akurat się nie pytałam a i ten Pan nic o tym nie wspomniał ale sądze, że na miejscu się już zoriętuje gdzie to jest. Jak chcesz to jest numer do niego 502 601 143. Z tego co ja z nim rozmawialam to na te 73 pytania mamy 2h ale jakbyś tam zadzwoniła i czegoś jeszcze się dowiedziała to napisz o tym na forum. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

egzamin będzie w budynku B w sali wykładowej nr.1 i wyników można się spodziewać za ok tydzień od egzaminu. moje postępy w nauce idą kiepsko mam nadzieje że pytania będą niezbyt trudne. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej Jak tam odczucia po teście ? bo ja mam tylko nadzieję że się uda jakoś nazbierać tych 28 punktów bo jak nie to kiepsko i tego praktycnego też nie bardzo widzę. Ja mam go 29.11 jak będziesz mieć szybcie j to daj znać co mialać Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

u mnie podobnie też modle się żeby jakimś cudem nazbierało mi się 28 poprawnych odpowiedzi, nie mam niestety pewności że zdam. a praktyczny mam 30 listopada o 8.00. więc moja prośba do Ciebie żebyś mogła napisać mi co miałaś mam nadzieje że jako dziewczyny będziemy miały bardziej kobiece zadanie niż uprawienie pola mam pytanie do poprzedników również mianowicie jak należy przygotowywać się do etapu praktycznego? czy wogule da radę się jakoś do niego przygotować?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...