Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 21:46 Pon 19 Sie 2019

peluszka
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jasiuk32

PostWysłany: 14:41 Sob 7 Cze 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temperatura w nocy spada i nie problemu że nie zadziała . Nie spotkałem mszycy,
ale będę dzięki Tobie czujny .Dzięki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Glebiusz

PostWysłany: 08:54 Pią 6 Cze 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zabieg Fury 100 EW wykonany między 21 a 23 przy temperaturze 18 stopni, także mam nadzieję, że podziała.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szopen72

PostWysłany: 06:27 Pią 6 Cze 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znowu cypermetryna przy takich temperaturach!
Czytajcie instrukcje bo wyrzucacie pieniądze w błoto a robale i tak zjedzą co chciały.
Powrót do góry
Glebiusz

PostWysłany: 22:38 Czw 5 Cze 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz mam nadzieję, że już jej nie ma bo dzisiaj opryskałem Fury 100 EW. Wczoraj jak lustrowałem pole to gdzieś na 15 badanych roślin w dziesięciu znalazłem mszyce. Dojrzałej mszycy było niewiele na roślinach, jakieś 2-3 sztuki. Za to maleńkiej to już spotykałem po jakieś 10 sztuk na roślinie. Gnieździ się w miejscu zawiązywania pąka kwiatowego.
Co do mszycy to od 2002 roku bacznie zwracam uwagę. Właśnie w 2002 nie dopilnowałem tego robactwa i jak zajrzałem po dwóch tygodniach nieobecności na pole to zamarłem. Na grochu brakowało połowy liści. Kiedy wjechałem pryskać to z felg traktora te zielone dziadostwo (mszycę) mogłem zbierać garściami.
Powrót do góry
jasiuk32

PostWysłany: 22:10 Czw 5 Cze 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

u mnie nie spotkałem ,a u ciebie jest dużo.
Powrót do góry
jasiuk32

PostWysłany: 12:52 Czw 5 Cze 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dużo jest
Powrót do góry
Glebiusz

PostWysłany: 23:35 Sro 4 Cze 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy pojawiła się u Was w grochu mszyca?
Ja jutro postaram się opryskać.
Powrót do góry
jasiuk32

PostWysłany: 12:19 Sob 31 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

też tak uważam
Powrót do góry
Glebiusz

PostWysłany: 01:12 Sob 31 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jasiuk32 napisał:
Peluszka lubi dobre , zasobne ziemie o uregulowanych stosunkach wodno powietrznych. Dobrze rozłożonymi w czasie wegetacji opadami deszczu i odpowiednią pogodą. Dają wtedy najwyższe plony, jednak warto ją uprawiać na słabszych stanowiskach . Poprawiają strukturę na kilka lat i zawsze w plonie zwraca poniesione nakłady.

Nic dodać nic ująć!
Powrót do góry
Glebiusz

PostWysłany: 01:09 Sob 31 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pojedyncze rośliny grochu zaczynają kwitnąć (zasiany 2 kwietnia). Czy u Was już nieśmiało pojawiają się kwiaty?
Powrót do góry
jasiuk32

PostWysłany: 20:42 Wto 27 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

obiecałem wcześniej że opiszę doświadczenie dotyczące zastosowania do oprysku
mocznika; 6% nie szkodzi a nawet wpływa pozytywnie na rozwój Shocked
Powrót do góry
jasiuk32

PostWysłany: 22:15 Pią 23 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Peluszka lubi dobre , zasobne ziemie o uregulowanych stosunkach wodno powietrznych. Dobrze rozłożonymi w czasie wegetacji opadami deszczu i odpowiednią pogodą. Dają wtedy najwyższe plony, jednak warto ją uprawiać na słabszych stanowiskach . Poprawiają strukturę na kilka lat i zawsze w plonie zwraca poniesione nakłady. Spróbuj w czystym siewie, na początek na dobrym stanowisku.
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 20:20 Pią 23 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie próbowałem ja tylko kilka lat temu siałem w mieszance ze jęczmieniem i pszenicą peluszkę po 50 kg każdego. Były lata że przy zbiorze była taka sama proporcja ale ostatnie 4 lata nie sprzyjały. Zbyt sucho podczas nalewania strąków i zbierało się mniej niż wysiało. Więc odpóściłem sobie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jasiuk32

PostWysłany: 19:17 Czw 22 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grześ napisał:
jasiuk32 napisał:
Grześ napisał:
Ja w mieszankach ze zbożami stosowałem 2 litry chwastoxu exta wieczorem. Tylko rumiany zostawały.

nigdzie nie słyszałem o zastosowaniu chwastoxu w peluszce. Czy nie choruje i męczy się .

Nic się nie dzieje pod warunkiem że ma już wąsy czepne i nie jedziesz w południe tylko pod wieczór.Jak jest już chłodno. Kiedyś wujaszek mówił że dał nawet 2,5l ale była rosa i peluszce nic się nie stało a rumiany głowę zwiesiły. Nie wiem jak zachowa się w czystym siewie.
Sam próbowałem chwastox extra na bobiku ale padł. Niestety pozostał mi tylko basagran.

na drugi rok spróbuję , zaciekawiłeś mnie bo taniej być już nie może.
Próbowałeś bronować przed wschodami i dowykształcenia wąsa .
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 16:03 Czw 22 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jasiuk32 napisał:
Grześ napisał:
Ja w mieszankach ze zbożami stosowałem 2 litry chwastoxu exta wieczorem. Tylko rumiany zostawały.

nigdzie nie słyszałem o zastosowaniu chwastoxu w peluszce. Czy nie choruje i męczy się .

Nic się nie dzieje pod warunkiem że ma już wąsy czepne i nie jedziesz w południe tylko pod wieczór.Jak jest już chłodno. Kiedyś wujaszek mówił że dał nawet 2,5l ale była rosa i peluszce nic się nie stało a rumiany głowę zwiesiły. Nie wiem jak zachowa się w czystym siewie.
Sam próbowałem chwastox extra na bobiku ale padł. Niestety pozostał mi tylko basagran.
Powrót do góry
jasiuk32

PostWysłany: 11:44 Czw 22 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Glebiusz napisał:
jasiuk32 napisał:
basagranem 1 litr na ha , za 5 l dałem 490 zł .

Dałeś tylko 1 l/ha? Czy to podziałało? Przecież zalecane jest 2,5 - 3 l/ha. Chyba, że stosujesz dawki dzielone na małe chwasty.
Ja dałem niemal 3 l/ha, chwasty pięknie popaliło, nawet komosę białłą, która jest średniowrażliwa na Basagran. Za odpowiednik Basagranu, niemiecki środek AGRO - BENTAZON zapłaciłem 104 zł/l.
Wcześniej przez 6 poprzednich lat stosowałem Barox 460 SL( z wyjątkiem 2006 roku, kiedy dałem doglebowo Afalon Dyspersyjny 450 SC). Miał tą przewagę nad Basagranem, że zdecydowanie lepiej zwalczał komosę białą ze względu na dodatek MCPA do bentazonu oraz odchwaszczanie nim wychodziło taniej. Jednak gdy dawka Baroxu nieco przekroczyła 3 l/ha peluszkę zwijało.
Mimo, że odchwaszczanie Basagranem wychodzi chyba najdrożej to peluszka zdecydowanie najlepiej znosi ten środek.

Jeżeli wysiewam 250 kg to jest wystarczająco gęsta żeby szybko przykryć pole i zagłuszyć pozostałe niezwalczone chwasty . przeważnie zostaje bratek polny i poziewnik. Na start daję 100 kg saletry , przeważnie wystarczy na dobrym polu. Na gorszym zwłaszcza dzierżawach , staram się pomóc ruszyć dożywkami w oprysku oraz wysiewam kredę paszową w ilości około 500 kg.
Powrót do góry
jasiuk32

PostWysłany: 11:31 Czw 22 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grześ napisał:

Powrót do góry
jasiuk32

PostWysłany: 11:24 Czw 22 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Glebiusz napisał:
men2face napisał:
czy ktoś z was zasiał kiedyś peluszke na poplon(zielony nawóz)??

Co roku sieje mi się sama na poplon. Część rozsiewa się podczas omłotu, część rozsypać pomogą ptaki. Jeśli zaraz po zbiorze wykonam podorywkę to z tego utraconego plonu wyrasta piękny poplon. Przy wysiewie w końcu lipca, ciepłym i wilgotnym sierpniu i wrześniu pod koniec września pojedyncze rośliny zaczynają już kwitnąć, czyli najwyższa pora na przyoranie.
Jeśli poplon ma być przyorany na zimę to myślę, że należałoby wysiać peluszkę około 20 sierpnia. Co do ilości proponowałbym około 250 kg/ha przy rozstawie rzędów według własnego uznania (tzn. tak jak zboże lub co druga rurka, różnie ludzie praktykują). Przewaga peluszki nad bobikiem jest taka, że nie wymaga takich mocnych gleb.
Ten poplon z peluszki przyoruję zwykłym grudziądzkim pługiem. Jak są problemy z dokladnym przykrywaniem to bronuję poplon przed orką zgodnie z kierunkiem przyorywania. I po problemie.
Kłopoty pojawiają się wtedy gdy jest suchy rok bo peluszka podobnie jak gorczyca "ciągnie" spore ilości wody i pług nie chce wchodzic.

pod jare i pod ziemniaki zostawiam na zimę , do wiosny wszystko ładnie zmurszeje . wystarczy kultywator i można siać i sadzić . Po tym stanowisko jak marzenie.

Laughing
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 07:42 Czw 22 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Glebiusz

PostWysłany: 00:43 Czw 22 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

men2face napisał:

Co roku sieje mi się sama na poplon. Część rozsiewa się podczas omłotu, część rozsypać pomogą ptaki. Jeśli zaraz po zbiorze wykonam podorywkę to z tego utraconego plonu wyrasta piękny poplon. Przy wysiewie w końcu lipca, ciepłym i wilgotnym sierpniu i wrześniu pod koniec września pojedyncze rośliny zaczynają już kwitnąć, czyli najwyższa pora na przyoranie.
Jeśli poplon ma być przyorany na zimę to myślę, że należałoby wysiać peluszkę około 20 sierpnia. Co do ilości proponowałbym około 250 kg/ha przy rozstawie rzędów według własnego uznania (tzn. tak jak zboże lub co druga rurka, różnie ludzie praktykują). Przewaga peluszki nad bobikiem jest taka, że nie wymaga takich mocnych gleb.
Ten poplon z peluszki przyoruję zwykłym grudziądzkim pługiem. Jak są problemy z dokladnym przykrywaniem to bronuję poplon przed orką zgodnie z kierunkiem przyorywania. I po problemie.
Kłopoty pojawiają się wtedy gdy jest suchy rok bo peluszka podobnie jak gorczyca "ciągnie" spore ilości wody i pług nie chce wchodzic.
Powrót do góry
Glebiusz

PostWysłany: 00:11 Czw 22 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jasiuk32 napisał:
basagranem 1 litr na ha , za 5 l dałem 490 zł .

Dałeś tylko 1 l/ha? Czy to podziałało? Przecież zalecane jest 2,5 - 3 l/ha. Chyba, że stosujesz dawki dzielone na małe chwasty.
Ja dałem niemal 3 l/ha, chwasty pięknie popaliło, nawet komosę białłą, która jest średniowrażliwa na Basagran. Za odpowiednik Basagranu, niemiecki środek AGRO - BENTAZON zapłaciłem 104 zł/l.
Wcześniej przez 6 poprzednich lat stosowałem Barox 460 SL( z wyjątkiem 2006 roku, kiedy dałem doglebowo Afalon Dyspersyjny 450 SC). Miał tą przewagę nad Basagranem, że zdecydowanie lepiej zwalczał komosę białą ze względu na dodatek MCPA do bentazonu oraz odchwaszczanie nim wychodziło taniej. Jednak gdy dawka Baroxu nieco przekroczyła 3 l/ha peluszkę zwijało.
Mimo, że odchwaszczanie Basagranem wychodzi chyba najdrożej to peluszka zdecydowanie najlepiej znosi ten środek.
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 23:10 Sro 21 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

men2face napisał:

Lepiej bobik bo nie wylega jak peluszka chyba że go potniesz talerzówką.
Powrót do góry
men2face

PostWysłany: 19:32 Sro 21 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ile kg/ha? w jakiej rozstawie?jak pozno maksymalnie zeby przed zima zdązyło jeszcze urosnac wystarczajaco duzo zielonej masy?
Powrót do góry
jasiuk32

PostWysłany: 19:21 Sro 21 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

trzeba posiać odmiany wysokie ,dające dużą masę . według mnie bardzo dobrajest odmiana Gryfit.
Powrót do góry
men2face

PostWysłany: 19:14 Sro 21 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: