Skocz do zawartości
karolina111

Odliczenie vat

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę wyjaśnijcie mi, czy przy otrzymanej dotacji na zkup ciągnika ze środków agencji rolnictwa można odliczyc cały vat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałma w urzędzie skarbowym i facet zaczął mi motać że jeśli środek trwały nie jest kosztem uzyskania przychodu /kwota dotacji/ to vat nie można odliczyć a wiem że wszyscy odliczają. Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ciągnik kupujesz do dojazdu do kościoła to nie jest kosztem uzyskania a jeśli do pracy w gospodarstwie to jest kosztem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, a poradźcie mi prosze jeszcze jedno. Właściwie to gospodarstwo brata a ja jesyem księgowa i mu pomagam tylko nigdy nie miałam doczynienia jeszcze z gospodarstwem rolnym w swojej pracy. Jak ewidencjować sprzedaz jabłek w rejestrze vat. To będzie sprzedaz nieudokumentowana? Np brat sprzedał 100 kg jabłek po 1,00 to daje brutto 100,00 zł. Jak to wpisać do książki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaż u rolnika zawsze musi być udokumentowana FAKTURĄ VAT. Nie ma możliwości ewidencjoinowania sprzedaży nie udokumentowanej. Jeśli brat sprzedał 100 kg jabłek na rynku to po prostu ich nie sprzedał, czyli "oszukał" fiskus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie jest zarejstrowany jako czynny, dopiero sie przymierza to zrobić. Dlatego pytam jak postepowac z klientami którzy często przyjeżdżają do domu kupic parę kila jabłek, jak to ewidencjonować???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karolina - tak jak pisałem - wogóle - albo do sprzedaży detalicznej tak jak zauważyłaś kasa fiskalna - nie ma innej możliwości.

Ja sprzedaży detalicznej nie ewidencjonuję bo i nie ma po co (jest to marginalna sprawa) jesli sprzedaż roczna wynosi ponad 3mln zł a w detalu sprzedam za 1 tys. to o czym rozmawiamy ?.

Jeśli chcesz koniecznie prowadzić dokumentację sprzedaży w "detalu" czyli dla sąsiada przysłowiowe 5kg jabłka to niestety ale musisz bratu kupić kasę fiskalną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, już wszystko rozumiem. No cóż pozostają tylko fakturki a może i lepiej mniej papierów. Bo rzeczywiście sprzedaż odbiorcom typu sąsiad to sprawa marginalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest już czynny, własnie w poniedziałek złożył vat-R. A co do sprzedaży odbiorcom indywidualnym, to jednak można bez kasy fiskalnej do określonego limitu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karolina jak możesz to napisz po kolei co trzeba złożyć do US żeby przejśc z ryczałtu na ogólne zasady rzliczania VAT.

czy REGON jest niezbędny.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regon nie jest wymagany. Wraz z drukiem VAT-R składasz oświadczenie, że w ostatnim roku twoje obroty przekroczyły 20 000 PLN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja już sam nie wiem dziś byłem w US i miła pani wmawiała mi, ze REGON jest konieczny.

A po drugie ,ze muszę udowodnić sprzedaż za 2007 rok na 20 tyś pln. Juz nie chciało mi się pytać co jeśli ktoś ma odpowiednią spzedaż ale np. nie ma na to faktur RR . Bo i tak może być.

 

P.S. Pani nie musiała mieć 100% racji bo na szybkiego doczytywała sobie z ustawy o Vat. A ja sie nie lubie spierać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

regon nie jest konieczny, gdyż prowadzisz działalność rolniczą nie zaś pozarolniczą, tak czy inaczej regon zostaje przyznany na poczekaniu (trwa to max 15 minut) i przyda się np w makro; natomiast niefakturowany przychód możemy udokumentować prowadząc (np w zeszycie) ewidencję przychodów - ustawa nie reguluje formy, w której należy to przedstawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt - za ostatnie 3 miesiące przed przejściem na VAT ogólny musisz prowadzić ewidencję sprzedaży, co wcale nie oznacza, że musisz wtedy sprzedawać - szczególnie jeśli masz np. produkcję roślinną.

Natomiast co do kwoty sprzedaży jest to tylko oświadczenie - co zresztą napisałem tłustym drukiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"3. Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:

1) dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł oraz

2) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz

3) prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

4. Rolnik ryczałtowy, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten rezygnuje ze zwolnienia.

5. Podatnicy, o których mowa w ust. 3, którzy zrezygnowali ze zwolnienia od podatku, mogą po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3. Zwolnienie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnicy ci ponownie chcą skorzystać ze zwolnienia.

6. Zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

 

Zgodnie z cytatem US może żądać udokumentowanej sprzedaży. Oczywiście że nie musi ale w większości przypadków urzednicy żądają, bo samo oswiadczenie, jak to oświadczenie... papier wszystko przyjmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do banan10, widze że masz już odpowiedzi. Ja napiszę jak to było w moim Urzędzie Skarbowym. Złożyłam zgłoszenie rejestracyjne vat-R i wpłaciłam opłatę w kasie 150,00 zł. I to tyle. Jesli chodzi o sprzedaż za ubiegły rok te 20 000 to mam to trzymać w domu w razie kontroli. Przy zgłaszaniu tego nie wymagali. Regon to tylko wymóg urzędu statystycznego -twierdzą że każde gospodarstwo powinno mieć, Ale urząd skarbowy tego nie wymaga.

Pozdrawiam. Aha no i ten rejestr sprzedaży za ostatnie 3 miesiące też trzeba mieć w domu w razie kontroli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę niże w ustawie stoi:

Art. 117.

Z zastrzeżeniem art. 43 ust. 4, rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej

dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:

1) wystawiania faktur, o których mowa w art. 106;

2) prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług;

3) składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1;

 

To jak na tej podstawie US może żądać kwitów na sprzedane usługi...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robern: trochę mylisz fakty, bo to nie rolnik ryczałtowy wystawia faktury tylko nabywca towarów od rolnika ryczałtowego ma w obowiązku wystawić fakturę, a ty jeśli jesteś RR to masz w obowiązku taka fakturę przetrzymac przez okres 5 lat kalendarzowych od daty jej wystawienia, czyli w szczególnych przypadkach przez 6 lat jeśli fa vat wystawiona była na początku roku.

Poza tą drobną nieścisłością cytat art. ustawy o VAT jest słuszny.

Z tym, że jak zaznaczam cały czas to, ze nie ma w obowiązku prowadzić ewidencji wcale nie znaczy, że możesz sprzedawać towary i usługi nie mając na to Fa Vat, bo i jak słusznie należy zauważyć możesz ich nie mieć, tylko urzedas z US może wtedy odmówić rejestracji podatnika.

Mam nadzieję, że zrozumiała jest moja wypowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zadzwoniłam do US i zapytałam czy na pewno wszystkie dokumenty zostały złożone, i przypomniało im sie że jeszcze trzeba NiP1. Nie rozumiem, przecież to nie będzie działalność gospodarcza więc po co Nip1? czy Wy też musieliście go złozyć przy składaniu vat-R ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem rozumiem, że jak mam faktury RR to mam obowiązek je trzymać. Jednak jeśli prowadzę sprzedaż usług nie wymagających wystawiania faktur bądź sprzedaję zboże sąsiadowi, który też jest ryczałtowcem - to on mi nie wystawi faktury RR. W tym wypadku ma zastosowanie ust. 2 przytoczonego art. i w związku z powyższym w US przy rejestracji składamy tylko i wyłącznie oświadczenie o przychodzie pow. 20 000 PLN za ostatni rok.

Jak wspomniałem również przed przejściem na zasady ogólne trzeba prowadzić rejestr sprzedaży (w postaci faktur RR) co wcale nie oznacza, że muszą one się tam znaleźć jeśli nie było sprzedaży w tym okresie.

Poza tym po przejściu na VAT rolnik jest zobowiązany do prowadzenia jedynie rejestru VAT, z wyszczególnieniem w tym rejestrze środków trwałych. Ja mam to w tabelkach w arkuszach kalkulacyjnych i jest dobrze - znaczy US nie ma do tego zastrzeżeń!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jak wspomniałem również przed przejściem na zasady ogólne trzeba prowadzić rejestr sprzedaży (w postaci faktur RR) co wcale nie oznacza, że muszą one się tam znaleźć jeśli nie było sprzedaży w tym okresie."

Albo ja nic z tego nie rozumiem albo ktoś przegina. Jak może być rejestr sprzedaży bez dowodów sprzedaży? Albo co to za rejestr jak nic w nim nie ma? Co wtedy rejestrować, głupie pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...