Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam taki dylemat,planuję wymienić piec i właśnie problem polega na tym że nie wiem jaki piec kupić? cy na słomę czy na drewno? a więc proszę o wszelkie informacje dotyczące pieca na słomę? pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz dosyć swojej słomy to bierz na słomę ale jak masz ją kupować to lepiej na drewno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć żeby ogrzewać dom piecem na słomę to potrzeba bardzo dużo słomy???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli spalasz 1 t węgla to słomy potrzebujesz 2 t, z 1ha żyta będziesz miał 3-4 t słomy ale z jęczmienia jarego to czasem z 0,5 t. a na kupno słomy za bardzo bym nie liczył

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rolnicy często sprzedają słomę po 50 zł/t, dopiero ostateczny odbiorca gwarantuje cenę w granicach 100-120 zł, stąd przy obecnych cenach węgla (pomijając radioaktywność węgla i popiołu) warto za tonę słomy zapłacić nawet i 200 zł/t zyskując sympatię okolicznych producentów rolnych (podejrzewam, że sami zajmą się obsługą pieca)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jeżeli spalasz 1 t węgla to słomy potrzebujesz 2 t, z 1ha żyta będziesz miał 3-4 t słomy ale z jęczmienia jarego to czasem z 0,5 t. a na kupno słomy za bardzo bym nie liczył

Nie wiem skąd masz takie przeliczniki. Ja sprawdziłem w praktyce 1T oleju opałowego to 3.5T słomy, przy węglu to max 1.5T słomy za 1T węgla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale suchej. a wątpię czy taką ilość zmagazynuje pod dachem dlatego trochę mu dodałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię o słomie leżącej cały rok na powietrzu i spalanej w następnym roku. Owijana siatką i składowana pojedynczo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja 4 lata temu zainstalowałem do ogrzewania domu piec na słome firmy MetalErg typ pieca Biowat 420. Jest to piec spalający słomę bez dodatkowych nawiewów i bez zbiornika kumulacyjnego. Mieści 2 małe wiązki. Można nim również spalac drewno (wchodzą całe metry) zrębki, trociny i inną biomasę. Piec jest przeznaczony na powierzchnię 400m2, ogrzewa 200 czyli ma jeszcze zapas mocy. Na cały rok zużywam słomy pszennej zebranej z max 5ha pola. Dobowo przy największych mrozach idzie 8 wiązek. W moim przypadku roczny koszt ogrzewania to 600zł za usługe prasowania + 200zł sznurek + paliwo zużyte przy zwożeniu. Ogrzewam nim również wode. Żeby mieć piec na słome to trzeba mieć ją gdzie trzymac ( sterta jest rozwiązaniem ostatecznym ) no i w wyniku palenia powstaje sporo popiołu ( jakieś 4 rozrzutniki ) które wywoże na pole pod ziemniaki jako nawóz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba masz słabe spalanie albo palisz za świeżo zebraną słomę. Ja po spaleniu 10T słomy przez 2.5 dnia mam 3-4 taczki popiołu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aras powiedz jakie sa koszty instalacji takiego pieca(piec+reszta).ile zajmuje miejsca??mam piec całodobowy na miał(w sumie to pale w nim wszystko oprócz szkła kamieni i metalu ) ale miał robi sie drogi i mysle o czymś tańszym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szopen, ale ja mam piec bez nadmuchów. Pewnie dlatego u mnie więcej popiołu jest. Miałem montować na 4 wiązki z nadmuchami, sterowaniem itd. Ale okazało sie ze do tego trzeba spory zbiornik kumulacyjny i u mnie po prostu nie było gdzie tego wstawić. Pozatym koszt tego pieca był dużo niższy. 4 lata temu kosztował 8400, można go było wpiąć w istniejacą instalacje grzewczą bez dodatkowych przeróbek, może on działać w grawitacji, wiec całkowity koszt wyniósł nie wiecej niż 10000. Piec wygląda troche inaczej niz te tylko na słome. Ma on 2 komory, w pierwszej słoma tli sie pomału, wydziela gazy które palą sie w 2 komorze. Jak sie załaduje 2 wiązki to one sie palą przez 2-3 godziny. Komora spalania jest wypełniona cegłami szamotowymi, które oddają ciepło w czasie kiedy słoma sie wypali. Tym sposobem dziennie spala sie max 8 wiązek. Problem jest za to z popiołem bo trzeba go raz na 2 dni usuwac z pieca. Szopen, masz piec na duże bele? Jak sie spisuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam piec na słomę "z odzysku". Koszt pieca 6500, zbiornik akumulacyjny 4m.sz. 3000, instalacja pieca wraz z doprowadzeniem C.O. z garażu do domu (15 m) ok. 3500 zł.

W chwili obecnej (temp. -1 do +5 st. C) spalam 3 załadunki (po 4 kostki) na dwa dni - wypada co 18-20 h. Temp w zbiorniku akumulacyjnym w czasie spalania wzrasta z 25-30 st - do ok. 70. Ogrzewam dom 130 m.kw. a w nim 300 l bojler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ee no chlopaki jak wy wywoziciepo 4 rozrzutniki popiolu z pieca no to pozal sie boze,....po pierwsze macie zle zrobione nadmuchy ...ja mam piec konstrukcji i patentu mojego ojca ma on moc 750kw i ma wymiennikna na powietrze ,,...jest on uzywany do suszarnii kukurydzy...w tym sezonie spalilemok 600 duzych beli i moze mamy przyczepke od samochodu tego popiolu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że ustawienie nadmuchu powoduje lepsze spalanie. Miałem rozregulowaną przepustnicę - to po 1 dniu zostawało mi 10-15 l luźnego popiołu. Teraz po regulacjach i czyszczeniu całej instalacji powietrzno-kominowej mam 5-15 l niezłego "żużlu" po 3 dniach palenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast bawić się w przepustnice i blokować podmuch wentylatora załóż prosty falownik i czujnik temperatury i sam wentylator będzie rególował temperaturę. Koszt dobrego falownika do silnika 5.5kW to ok 500-600 zł.

ferguson9240 ile ważyły twoje bele i ile wysuszyłeś nimi kukurydzy, a najleoiej podaj zużycie słomy na T kukurydzy (przy 30-32%).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...