Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 16:35 Sro 11 Gru 2019


opłacalność produkcji prosiąt

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jarki



Dołączył: 03 Mar 2009
Posty: 1177
Skąd: kuj-pom.

PostWysłany: 13:40 Nie 22 Mar 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te ODRy 443 kg\rok??? około 1000kg i to zależy czy ma 150kg czy 250kg. tak jak pisali praktycy ito nie byle czego bo to stado podstawowe!!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ODRzyk



Dołączył: 16 Sie 2005
Posty: 342
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: 20:01 Wto 27 Sty 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na stronie jednego z ODRu: http://kalkulacje.wodr.poznan.pl/trzoda.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
darekka



Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 148

PostWysłany: 18:58 Wto 27 Sty 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No Panowie
dość delikatnie liczycie te koszty.
Po pierwsze nie zawsze udaje się zamknąć dwa mioty w jednym roku.
Po drugie liczenie średniej 10 na miot to też na wyrost. (owszem są i takie co dadzą więcej, ale część da też mniej.
Po trzecie na tonie paszy nie wyżywisz maciory z dwoma miotami w roku.
Ja do kalkulacji zawsze przyjmowałem średnią 18 sztuk na rok od maciory i paszy 1,5 tony. Doprawdy nie jest to wcale zaniżony wynik bo w niektóre lata średnia nie była nawet taka, ale do kalkulacji jest ok.
Jak kalkuluję koszty to wolę nawet ciut zawyżyć, zaś wpływy zaniżyć, bo wtedy jest się bliższym prawdy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
hans



Dołączył: 09 Paź 2005
Posty: 804
Skąd: poznan

PostWysłany: 23:27 Pon 26 Sty 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ODRzyk napisał:

Wciągnęło mnie to z lekka ...
Z różnych kalkulacji wyszło mi, że na 10 prosiaków trzeba około, średnio 350-400 kg różnego rodzaju zboża (głównie żywienie maciory). Czyli w ciągu roku musimy wyzywić 12 macior. Czyli trzeba by 4,8 - 5 ton zboża. Teraz żboże jest tanie 300-500 złotych. licząc średnio-średnio: 5 x 400 = 2000 złotych.

Jeśli się mylę - popraw(cie).

Pozdrawaim.


locha w ciagu roku zjada 1 tone paszy x 700zł +- to daje 12szt x 700zł=8400zł
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Vario Tigeer



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 28
Skąd: pomorskie

PostWysłany: 21:58 Pon 26 Sty 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ODRzyk napisał:
Cytat:
150 zł * 6 szt (macior) * 20 szt prosiąt od maciory (2 mioty*10 sztuk)=18.000 złotych. teraz odejmij od tego koszty inseminacji, weterynarii, paszy(niwwłasnejale kupnej - koncentraty) i sciółki. policz teraz zysk alternatywny - ile musisz miec własnych zbóz co by odpowiednio dawke żywieniowa przygotować i "sprzedaj ją". Co ci wyszlo?

a no produkować komuś materiał to tuczu to już lepiej samemu go utuczyć i "zjeść"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Vario Tigeer



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 28
Skąd: pomorskie

PostWysłany: 21:49 Pon 26 Sty 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

obliczyłem że w moim gosp. koszt produkcji 1 prosięcia wynosi 68zł :/ jeśli cena za szt byla by 150zł to 82zł zysku/szt z jednaj maciory (20prosiąt) zyskał był 1640 zł/rok nie zadużo, ale zakładam że macior było by min.60 to do kieszonki wpadło by 98400zł ale nie liczyłem tego że przez cały rok nocy był nie przespał i przez cały dzień świnek doglądał

JacekXXL to b.dobry sposób na wysene prosiąt
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JacekXXL



Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 165
Skąd: WLKP

PostWysłany: 20:23 Pon 26 Sty 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Jeśli chodzi o produkcję prosiąt to w mojej okolicy gorpodarstwa będące w tym kierunku produkcji podpisują zazwyczaj umowy z odbiorcami i okreslaja jasno wszystkie warunki czyli ilość sztuk w roku, to jakie szczepienia mają być wykonane, kastracja itp. (potwierdzne wszystko rachunkami z weterynarii), a jeśli chodzi o cenę to wygląda tak, że jest cena bazowa najczęściej 80-100zł plus cena tucznika w wadze żywej x masa prosiaka czyli np. 80+4,5x20 =170zł/szt. Myśle, że to dobry pomysł bo nie ma później nieporozumień
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ODRzyk



Dołączył: 16 Sie 2005
Posty: 342
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: 20:01 Pon 26 Sty 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ODRzyk napisał:
Vario Tigeer napisał:
o zbyt się nie martwie oferuje mi cene 150 zł za szt bez względu na to czy będzie górka czy dołek świnski do dobrze chyba co? mam aktualnie 6 macior i produkuje tuczniki w cyklu zamknietym i trudno mi sie zdecydować sporo pracy przy tym nie chce byc wyzyskiwany Embarassed


150 zł * 6 szt (macior) * 20 szt prosiąt od maciory (2 mioty*10 sztuk)=18.000 złotych. teraz odejmij od tego koszty inseminacji, weterynarii, paszy(niwwłasnejale kupnej - koncentraty) i sciółki. policz teraz zysk alternatywny - ile musisz miec własnych zbóz co by odpowiednio dawke żywieniowa przygotować i "sprzedaj ją". Co ci wyszlo?


Wciągnęło mnie to z lekka ...
Z różnych kalkulacji wyszło mi, że na 10 prosiaków trzeba około, średnio 350-400 kg różnego rodzaju zboża (głównie żywienie maciory). Czyli w ciągu roku musimy wyzywić 12 macior. Czyli trzeba by 4,8 - 5 ton zboża. Teraz żboże jest tanie 300-500 złotych. licząc średnio-średnio: 5 x 400 = 2000 złotych.

Jeśli się mylę - popraw(cie).

Pozdrawaim.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ODRzyk



Dołączył: 16 Sie 2005
Posty: 342
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: 19:21 Pon 26 Sty 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Vario Tigeer napisał:
o zbyt się nie martwie oferuje mi cene 150 zł za szt bez względu na to czy będzie górka czy dołek świnski do dobrze chyba co? mam aktualnie 6 macior i produkuje tuczniki w cyklu zamknietym i trudno mi sie zdecydować sporo pracy przy tym nie chce byc wyzyskiwany Embarassed


150 zł * 6 szt (macior) * 20 szt prosiąt od maciory (2 mioty*10 sztuk)=18.000 złotych. teraz odejmij od tego koszty inseminacji, weterynarii, paszy(niwwłasnejale kupnej - koncentraty) i sciółki. policz teraz zysk alternatywny - ile musisz miec własnych zbóz co by odpowiednio dawke żywieniowa przygotować i "sprzedaj ją". Co ci wyszlo?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Vario Tigeer



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 28
Skąd: pomorskie

PostWysłany: 17:30 Czw 22 Sty 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o zbyt się nie martwie oferuje mi cene 150 zł za szt bez względu na to czy będzie górka czy dołek świnski do dobrze chyba co? mam aktualnie 6 macior i produkuje tuczniki w cyklu zamknietym i trudno mi sie zdecydować sporo pracy przy tym nie chce byc wyzyskiwany Embarassed
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ODRzyk



Dołączył: 16 Sie 2005
Posty: 342
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: 08:00 Czw 22 Sty 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Vario Tigeer napisał:
no tak:) a jak spadnie cena to przy tej ilośc utrzymam się na rynku?


Nie martw sie ceną, tylko stałym odbiorcą, byś miał zapewniony zbyt.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Przemek21



Dołączył: 24 Paź 2006
Posty: 424
Skąd: wlkp POB, PCT

PostWysłany: 23:30 Sro 21 Sty 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak pójdziesz do pracy w miescie
był u mnie gość co wysłał 2 synów do pracy aby wyjść na 0 i już nie produkuje prosiąt miał 150 loch
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Vario Tigeer



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 28
Skąd: pomorskie

PostWysłany: 21:17 Sro 21 Sty 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak:) a jak spadnie cena to przy tej ilośc utrzymam się na rynku?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ODRzyk



Dołączył: 16 Sie 2005
Posty: 342
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: 12:09 Sro 21 Sty 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak. Zwłaszcza teraz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Vario Tigeer



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 28
Skąd: pomorskie

PostWysłany: 11:20 Sro 21 Sty 2009    Temat postu: opłacalność produkcji prosiąt Odpowiedz z cytatem

chciał bym utrzymywać w swoim gosp tylko lochy od których prosięta odstawiał bym lokalnemu odbiorcy zaczoł bym od 30 może 50 macior krytych własnymi knurami czy było by to opłacalne?? prosze o rade
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach