Skocz do zawartości
Rafaring

Brak mleka u jałówki po porodzie

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego jałówka po porodzie nie ma mleka? Nie dała ani grama siary. Weteryniarz kazał jaj dawać trzy razy dziennie po 5 ml oksytocyny ale to nic nie pomaga - mleka jak nie było tak nie ma (a jest już czwarty dzień po ocieleniu). Za rady z góry dziękuję!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za oddawanie mleka jest odpowiedzialne nie tylko wymię

ale i głowa a konkretnie przysadka mózgowa.

Poproś weterynarza aby spojrzał w tym kierunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak pomóc, wg mnie może to być błędne żywienie w okresie okołoporodowym. Jeżeli nie jest zatuczona może jej zwiększyć energię w dawce? I najważniejsza sprawa ten "lekarz" widział jałówkę zanim zalecił podawanie oksytocyny?? bo jeżeli mówisz ze ma wiotkie wymię to nie wiem po co oksytocyna??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaka to jest jałówka?? ja przez dwa razy mialem takie jalowki burki mieszance moich zwyklych z simentalem i tez prawie wogole nie mialy mleka, dla cielecia brakowalo jedna nawet doila tylko na 2 dojki a ze wygladaly na typowo miesne wiec sie tym specjalnie nie przejmowalem myslelismy ze z miesnymi tak jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Za oddawanie mleka jest odpowiedzialne nie tylko wymię

ale i głowa a konkretnie przysadka mózgowa.

Poproś weterynarza aby spojrzał w tym kierunku.

 

Z tego co się oriętuję przysadka mózgowa jest odpowiedzialna za wytwarzanie oksytocyny, więc jak podaję ją syntetyczną w zastrzykach, a i tak nie ma mleka to problem musi tkwić gdzie indziej, a nie w głowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem jak pomóc, wg mnie może to być błędne żywienie w okresie okołoporodowym. Jeżeli nie jest zatuczona może jej zwiększyć energię w dawce? I najważniejsza sprawa ten "lekarz" widział jałówkę zanim zalecił podawanie oksytocyny?? bo jeżeli mówisz ze ma wiotkie wymię to nie wiem po co oksytocyna??

 

Weteryniarz przyjechał na miejsce obejżał krowe, podał oksytocyne, chwile poczekał i kazał spróbować doić, a że mleka nie było zostawił 50 ml oksytocyny i kazał jej podawać przez kilka dni żeby podnieść jej poziom tego hormonu, powiedział że za 2-3 dni powinna się rozdoić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jaka to jest jałówka?? ja przez dwa razy mialem takie jalowki burki mieszance moich zwyklych z simentalem i tez prawie wogole nie mialy mleka, dla cielecia brakowalo jedna nawet doila tylko na 2 dojki a ze wygladaly na typowo miesne wiec sie tym specjalnie nie przejmowalem myslelismy ze z miesnymi tak jest[/quo

 

Ta jałówka to 50% hf, 50% angus czerwony. Ale według mnie mimo, że jest w połowie mięsna cielak i tak nie powinien zdechnąć z głodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro ma wiotkie wymię to chyba niewiele to pomoze... jednak tonący brzytwy sie chwyta...

spróboj dostawić do niej cielaka, być może to pomoże, odpuści i mleko przyjdzie powodzenia życzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się wymądrzał za co odpowiedzialna jest przysadka mózgowa

i jak działa oxytocyna, bo nie jestem specjalistą, wiem jedno, że u mnie

taki przypadek wyleczył lekarz lecząc głowę (przysadkę mózgową).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ta jałówka da cos mleka czy wogóle nic?

 

Dzisiaj rano dała po raz pierwszy trochę mleka - może był tego z jeden litr, dlatego mam nadzieję że się rozdoi. Ocieliła się w piątek rano, czyli dzisiaj jest piąty dzień, a dotej pory nie dawała ani grama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
skoro ma wiotkie wymię to chyba niewiele to pomoze... jednak tonący brzytwy sie chwyta...

spróboj dostawić do niej cielaka, być może to pomoże, odpuści i mleko przyjdzie powodzenia życzę

 

Z tym cielakiem to był mój pierwszy pomysł na jaki wpadłem - dostawiałem kilka razy, ale jak mleka nie było tak nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie będę się wymądrzał za co odpowiedzialna jest przysadka mózgowa

i jak działa oxytocyna, bo nie jestem specjalistą, wiem jedno, że u mnie

taki przypadek wyleczył lekarz lecząc głowę (przysadkę mózgową).

 

Możesz napisać coś więcej o swoim przypadku. Napisz też, jak pamiętasz, na czym polegało leczenie tej przysadki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypadek ten, miałem 18 lat temu a jakie leki były stosowane???

wiem, że były na przysadkę mózgową i to poskutkowało.

W moim przypadku to była też jałówka a zakupiłem ją z obory hodowlanej

(za duże pieniądze) więc za wszelką cenę starałem się ją wyleczyć i dopiero

po kilku podejściach lekarz wpadł na taki pomysł. Jałówka powoli się rozdajała

aż w końcu doszła do swojej normy, a w następnych laktacjach było już wszystko normalnie (średnia jej wydajność ok.8tys.) chowałem ją 8 lat i dała

mi 6 jałoszek. Jeżeli wtedy były odpowiednie leki, tym bardziej teraz nie powinno być z tym kłopotu ale od tego to już są lekarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku podaje sie oxytocyne i jesli nie przybedzie mleka to najprawdopodobniej juz nic sie nie da zrobic. ciekawe czy ta jałówka nie przeszła jakiegos duzego stresu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jałówka pomału się rozdaja - na dzień dzisiejszy daje około 7 litrów/dzień, a że jest w połowie mięsna to chyba jest już nieżle? Dzięki za wszystkie rady!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwny przypadek. Też mam krowę mieszańca HF i Limousine, przy czym przeważają cechy tej drugiej rasy. Gdy miała pierwszy poród też wymię miała małe - tak jakby nie zdążyła go wykształcić w porę ale dawała te 2 litry na dój na początku. Po parunastu dniach jednak wymię urosło i rozdoiła się do 8 - 10l/dój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W takim przypadku podaje sie oxytocyne i jesli nie przybedzie mleka to najprawdopodobniej juz nic sie nie da zrobic. ciekawe czy ta jałówka nie przeszła jakiegos duzego stresu?

 

 

cxiekawe, ciekawe..... tyle mnie uczyli i uczyli ale nigdy nie mówili ze oxcytocyna wzmaga produkcjie mleka oxcytocyna jest odpowiedzialna za wydalanie mleka, powoduje skurcz pecherzyków mlekonosny ale nigdy nie wzmaga produkcji a jak nie naprodukuje to nie wydali ,owszem w wyniku stresu zwierze moze"zatrzymac "oddawanie mleke i wtedy oksytocyna moze pomoc ale nie trzeba jej od zaraz podawac w wyniku masazu wymienia,czynnosci udojowych sie uwalnia sama!!!prolaktyna jest odpowiedzialna czesciowo za produkcje mleka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na mysli ze wzmaga!!Prawie kazdy lekarz poda w takim wypadku oksytocyne, aczkolwiek młode pokolenie lekarzy juz tego nie stosuje po badaniach jakie przeprowadzono bodajze w Tarnowie.Ale pewnie Was o tym uczyli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie miałem na mysli ze wzmaga!!Prawie kazdy lekarz poda w takim wypadku oksytocyne, aczkolwiek młode pokolenie lekarzy juz tego nie stosuje po badaniach jakie przeprowadzono bodajze w Tarnowie.Ale pewnie Was o tym uczyli.

a ja nie lestem weterynarzem a rolnikiem mam 38 sztuk krów dojnych i nie spotkałem sie zeby jakas jalowka u mnie po ocieleniu nie miała nie oddawała mleka a zajmuje sie tym juz czas nie mały.

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie miałem takiego przypadku,choc raz krowa zgubiła mleko w dwóch cwiartkach by po 2 tygodniach wrócic do normy. Do dzis nie wiem co sie stało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jałówka znowu ucieła mleka - daje ok.1 litr mleka rano i tyle samo wieczorem. Ale nie to jest najlepsze. Ostatnio to co udoiłem przyniosłem do domu i od domowników dostałem ochrzan, że przyniosłem im wode zamiast mleka, smakuje i faktycznie nie smakuje to za mlekiem tylko za wodą. Teraz już dałem za wygraną trochę ją podtuczę i pojedzie na steki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...