Skocz do zawartości

viohman

Members
 • Liczba zawartości

  40
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral
 1. viohman

  Brukiew

  Rozumiem, że tak jak brukiew - wyrywasz ręcznie i obcinasz nożem? Napisz jakiej wielkości są rekordowe okazy tej rośliny, bo chyba nie dorównują brukwi i burakom. Do kiedy, najpóźniej można siać rzepę. Chodzi o rzepę ścierniskową? Napisz jak się przechowuje w piwnicy i do kiedy można ją tam trzymać? Jak skarmiasz? Czy płuczesz, rozdrabniasz itp.? Chyba spróbuję, najpierw na małym kawałku ziemi. Dzięki za ciekawe informacje. Pozdr. V.
 2. viohman

  Brukiew

  andrews - Napisz coś o tym. To też ciekawa roślina. W jakim regionie mieszkasz? Na jakiej glebie i kiedy to siejesz? Ile kg na 1 ha? Gdzie i jak to się przechowuje. Dla jakich zwierząt to stosujesz i ile na krowę? Czy siejesz w rzędach, czy rzutowo, siewnikiem od nawozów? Jakie są plony? I inne spostrzeżenia i rady. Proszę też o jakieś zdjęcia. Pozdr. V z pow. piotrkowskiego.
 3. viohman

  Brukiew

  A tak to wyglądało zaraz po wysadzeniu rozsady:
 4. viohman

  Brukiew

  Problemem gospodarstw ekologicznych jest zachwaszczenie. Jak wiadomo nie stosuje się tam herbicydów, a ręczne pielenie i motyczenie jest pracochłonne i uciążliwe. Tych problemów można uniknąć uprawiając brukiew z rozsady. Sadzonki brukwi, czyli flance, uzyskujemy siejąc nasiona brukwi (dostępne w sklepach CN i ogrodniczych) na niewielkiej powierzchni gruntu np. w ogródku, najlepiej na ziemi lekkiej, którą można w razie potrzeby podlewać. Na 1 ha uprawy polowej przeznacza się ok. 180 m kw. W praktyce nie potrzeba sadzić aż hektara brukwi, bo to roślina bardzo wydajna i w korzystnych warunkach może dać większy plon od buraków. W czasie wzrostu roszady, przystępujemy do uprawy pola pod brukiew. Najlepiej, obornik , kompost lub nawozy zielone - przyorać już jesienią, ale uzyskiwałem przyzwoite plony po orce wiosennej. Wiosną bronujemy pole i czekamy na kiełkowanie chwastów, które niszczymy za pomocą zabiegów uprawowych: bronowania, kultywatorowania, glebogryzarką, talerzówką itp. - zależnie od wyposażenia gospodarstwa. Rozsadę sadzimy w czystą już glebę w maju, czerwcu a nawet do połowy lipca. W ubiegłym roku (2008), wskutek czerwcowej suszy, posadziłem brukiew w terminie 12-15 lipca i z powodu korzystnego przebiegu pogody - uzyskałem plon lepszy, niż w niektórych, poprzednich latach. A w tym roku (2009) - przebieg pogody był dla brukwi bardzo korzystny i plon był rekordowy. Sadzę brukiew w pogłębione rowki wykonane obsypnikiem do ziemniaków. Te rowki są dość ważne, ponieważ umożliwiają spływanie wody z opadów do korzeni rozsady. Szerokość rzędów jak ziemniaki. Rozstaw sadzonek co 40cm. Gęściej nie warto, bo uzyskuje się korzenie drobne. Do sadzenia przydała by się sadzarka do rozsad, np. do kapusty (wtedy nie robimy rowków), ale ja sadzę ręcznie. Brukiew się bardzo dobrze przyjmuje i wystarczy położyć ją w rowku i przysypać niewielką ilością ziemi. Jeśli w czasie wysadzania rozsady, jest sucho i nie ma żadnych opadów deszczu, należy rozsadę podlać, stosując ok. 1 litr wody na 1 roślinę. Po 2 dniach widać oznaki przyjęcia się roślin w postaci stojącego, żywego jednego liścia. Nie należy przejmować się tym, że po posadzeniu nie wygląda to najlepiej. Brukiew szybko dochodzi do formy i potem już następuje wzrost w postępie geometrycznym. Wtórne zachwaszczenie, oczywiście występuje, ale te chwasty nie są w stanie wpłynąc na plon brukwi. Korzenie brukwi sadzonej z rozsady mają lepszą jakość - są mniej zagłębione w ziemi i nie zawierają tyle korzeni, gromadzących piach i inne zanieczyszczenia. Łatwiej też wyrywają się z ziemi i sprzęt jest przez to mniej pracochłonny. Ze sprzętem nie potrzeba się śpieszyć, bo brukiew jest odporna na przymrozki. Brukiew można też sadzić w plonie wtórym np. po życie na zielonkę, a nawet w poplonie ścierniskowym, po roślinach wcześnie schodzących z pola. Więcej o brukwi na forum: brukiew-forum.yoyo.pl
 5. viohman

  grzybica wymienia

  To raczej brodawczyca. Możesz to przyżegać lapisem AgNO3 , lub nadmanganianem potasu (bezpośrednio kryształkami). Kupisz to w zwykłej aptece. U jałówek brodawki i to czasami duże - często występują. Ale, najczęściej ustępują bez żadnego leczenia podczas ciąży
 6. viohman

  Krowy

  Głównie chodzi chyba o % tłuszczu w mleku, który b. spada, przy ketozie. Badanie na tłuszcz może chyba zrobić twoja mleczarnia, ale to kłopotliwe jeździć do mleczarni i zawracać tym głowę laborantce z mleczarni. Można sobie poradzić inaczej. Jeśli masz znajomego zlewniarza mleka, który teraz prowadzi stację schładzania mleka - to ten może zrobić Ci badanie tłuszczu na starej wirówce, które jeszcze są na byłych zlewniach, choć już nieużywane. Bo teraz zlewniarze pobierają codziennie próbki mleka, które jadą do mleczarni do laboratorium.
 7. viohman

  Krowy

  Być może przez to krowa choruje na ketozę lub kwasicę żwacza. Ale to może rozpoznać wet. wykonując odpowiednie badania. Marcin82 chciał chyba w tym kierunku zasugerować Ci podejrzenie. Zwiększanie dawki śruty tylko pogarsza wtedy stan krowy. Musisz poprosić weta o wykonanie odpowiednich testów.
 8. Bardzo wam Panowie dziękuję. To bardzo cenna dla mnie wiedza. Dzięki Wam będę wiedział co robić i żył w pełnej świadomości. Pozdr. WK.
 9. To nie takie proste, że można powtykać patyki, i nic nie robić dopuszczając do zachwaszczenia i brać dopłaty. Jednym z warunków, jest utrzymanie ziemi w dobrej kulturze rolnej i w razie kontroli, ów rolnik "biznesmen" może nie być pewny swego. UE prowadzi politykę rolną w sposób przemyślany. Teraz mamy czas nadprodukcji rolnej, w związku z tym spadek cen i dochodów rolników. Błędem byłoby motywowanie rolników do zwiększania produkcji. Motywuje się więc do jej ograniczania, przy okazji tworząc programy w celu ochrony środowiska naturalnego, jak np. te szerokie miedze - gdzie mogą np. założyć gniazda różne ptaki i choćby może wykocić się zając - bez obawy, że gniazdo zniszczą maszyny rolnicze.
 10. Za orzechy dostanie się JPO+UPo. Stawka JPO za rok 2008, wynosiła - 339,31 zł. za 1 ha. Stawka UPO za rok 2008 wynosiła - 269,32 zł. za 1 ha. Oczywiście wszystko musi być w dobrej kulturze rolnej: odpowiednia ilość drzew na 1 ha itp.
 11. viohman

  Ciągniki Ursus

  Myślałby kto głupi, że tak rzeczywiście jest. Jak ktoś miastowy przeczyta, to pomyśli, że wiocha to ma "eldorado".
 12. Podobno - ostropest - b. opłacalny, tylko trzeba znaleźć odbiorcę, najlepiej w Niemczech. Inny pomysł - zasadź plantację orzechów włoskich lub laskowych (leszczyna). Te uprawy, dodatkowo uprawniają do dopłat JPO i UPO.
 13. W pow. piotrkowskim: Saletrzak -1080 zł. za 1 tonę. Dużo to czy mało?
 14. Co to za podgarniacz - czy chodzi o obsypnik (redło) do ziemniaków i czy w takim razie siejesz marchew w rozstawie rzędów tak jak ziemniaki?
 15. To nie będzie łąka, tylko trawa na gruntach ornych. W sprzedaży są różne mieszanki traw, które wybiera się w zależności od rodzaju gleby, warunków wilgotnościowych, oraz sposobu użytkowania.Taką najbardziej uniwersalną do użytkowania kośnego jest kupkówka. Jednak jej trwałość to tylko 2-3 lata. Przy wysokim nawożeniu N - uzyskuje się wysokie plony i nadaje się też na stanowiska suchsze. Jeszcze odporniejszą na suszę jest stokłosa uniolowata - też b. wydajna. Ale - jeśli zasiejesz trawę w czystym siewie możesz otrzymać tylko JPO. Radzę więc zasiej trawy w mieszance z koniczyną czerwoną (na użytkowanie kośne) lub lucerną (przy glebie wapiennej lub o odczynie zasadowym) Dostaniesz wtedy JPO + UPO.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...